Şiddete Danslı Protesto

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

1 Milyar Kadın Ayağa Kalkıyor

Son yılların en büyük kadın hareketi olan V-Day hareketine Türkiye’den de büyük destek geldi. KA.DER Kadıköy Şubesi’nin koordinasyonunda ve Istanbul Kadın Sivil Toplum Kurulusları’nın katkılarıyla 14 Şubat’ta Haydarpaşa Garı başta olmak üzere birçok noktada milyonlar, kadına karşı şiddete son vermek amacıyla dünya kadınlarıyla aynı günde dans ederek tepkisini ortaya koyacak.

“14 Şubat 2013, şiddetle, ortak ve örgütlü mücadelede yeni bir adım olsun” diyen Kadın Sivil Toplum Örgütleri, “1 Milyar kadından biri de benim” diyen herkesi tacize, tecavüze, şiddete, enseste, ölüme "yeter" demek için dansa davet ediyor.

Amerikalı Kadın Aktivist Eve Ensler tarafindan başlatılan V-Day hareketi, yıllardır kadına yönelik her türlü şiddete dikkat çekmeye çalışıyor. Bu yıl kuruluşunun 15. yılı olması dolayısıyla Ensler, 14 Şubat‘ta tüm dünyada, 180 ülkede, 1 Milyar Kadını, dans etmeye, dans ederek “kadına şiddete” tavır almaya cağırıyor. 1 Milyar Yükseliyor olarak Türkçe'ye çevrilen (One Billing Rising) hareketi, tüm dünyada yankı bulduğu gibi ülkemizde de geniş kitlelerce destekleniyor ve çok sayıda kadın kurulusu bu kampanyaya destek veriyor.

Istanbul Kadın Sivil Toplum Kuruluşları olarak, bu harekete destek vermek amacıyla, biraraya geldi. Koodinasyonunu KA.DER Kadikoy Şubesi'nin yürüttüğü bu hareket, bugün tüm kadın odaklı STK’ların katkı ve desteğiyle ortak harekete dönüştü.

Istanbul’daki tek aktivite bununla da sınırlı değil. İstanbul Platformu da Kadıkoy Meydanı’nda ve Caferağa Spor Salonu’nda aktivite düzenliyorlar.

Istanbul’da Beşiktaş, Sarıyer, Tarlabaşı’nda yapılacak aktivitelerin yanısıra İzmir’den, Mersin’e, Bursa’dan Ankara’ya kadar ülkemizin çesitli yerlerinde kadinlar bu organizasyona destek veriyor.

Ayağa Kalkma Mesajı:

"Her yıl ülkemizde ve dünyada binlerce kadın öldürülüyor, tecavüze uğruyor, taciz ediliyor, dövülüyor... Kadın cinayetlerinin %70’i ise kadınların en yakınları; eşi, abisi, babası, sevgilisi tarafından gerçekleştiriliyor.

Her 3 kadindan biri siddet, 5 kadindan biri tecavüz ya da tecavüz girişimi kurbanı. Dünyada her yıl 3 milyondan fazla kadın sünnet ediliyor.

Kadınların da erkekler gibi güven içinde, korkmadan, ürkmeden, acı çekmeden, insanca yaşamaya hakkı var...

Acı çekmek, tacize uğramak, öldürülmek kadınların kaderi olmamalı, bundan sonra da olmasın...

Farkındalık yaratmak, değişim sağlayabilmek

Dünya kadınlarıyla elele dünyayı ve Türkiye’yi değiştirmek

Şiddeti ortadan kaldırmak için...

Bütün dünyadaki kız kardeşlerimizle, insanca yaşam için var olan, sesini yükseltmek isteyen herkesle birlikte, “Sesimizi Duyun” diyor hep birlikte dans ediyoruz..."

KİM NEREDE, NE ZAMAN DANS EDİYOR?

İZMİR

İzmir Konak Clock Tower, Saat 12.00 - 14.00

Aliağa Demokrasi Meydanı, Saat 12.00-14.00

ADANA

Adana Atatürk Parkı

ANKARA

Karanfil Sokak, Saat 12.00-14.00

Kuğulu Park, Saat 14.00

Haymana Nuri Bektaş Anadolu Lisesi, Saat 13.00

Çayyolu Mavi Sahne, Saat 21.00

ANTALYA

Antalya Cumhuriyet Meydanı, Saat 12.00-14.00

AYDIN

Adnan Menderes Üniversitesi, Saat 12.00-14.00

BURSA

Korupark AVM, Saat 18.00

ÇANAKKALE

Morabbin Parkı , Saat 12.00-14.00

DENİZLİ

Denizli Çınar Meydanı, Saat 12.00-14.00

ESKİŞEHİR

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi, Saat 14.00

MERSİN

Enteller Caddesi Taş Bina Önü, Saat 12.00-14.00

Forum AVM, Saat 13.00

İSTANBUL

Sarıyer Koç Üniversitesi, Saat 12.00-15.00

Beşiktaş Meydanı, Saat 13.00

Haydarpaşa Garı Önü, Saat 14.00

Sarıyer , İstinye Park Ana Etkinlik Alanı, Saat 12.00 - 13.00

Kadıköy İskele, Saat 19.00

Kadıköy Caferağa Spor Salonu, Saat 20.00

KARABÜK - SAFRANBOLU

Safranbolu, Saat 12.00-14.00

KKTC

Belediye Bulvarı Caddesi, Gönyeli, Saat 16.00

Lefkoşa, M.Akif Caddesi Cadının Evinin Önü, Saat 18.00-20.00

KOCAELİ

Kültür Tepesi (Saat Kulesi) Saat 12.00-14.00

Haberin Tamamı İçin:

Şiddete Danslı Protesto

Kadına karşı şiddeti protesto etmek amacıyla düzenlenen etkinliğe milyonlarca kişi katıldı. Meclis'te de milletvekilleri dans ederek etkinliğe destek verdi.

Dünyanın 160 ülkesinde yürütülen ''Bir Milyar Kadın Dans Ediyor'' kampanyası kapsamında, Türkiye'de de kadınlar alanları doldurdu. İstanbul, Antalya, Muğla, Mersin, Adana, Eskişehir, Trabzon ve Çanakkale'nin de aralarında bulunduğu pek çok ilde alanlara çıkan kadınlar, dans ederek şiddeti protesto etti.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraAntalyaBeşiktaş Jimnastik KulübüBursaEskişehirİstanbulİzmirKKTCMersinMuğlaTecavüzkadınlar
Görüş Bildir