Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Zor İşleri Başarmayı Seven Bir Gelenekten Geliyoruz'

 > 
40PAYLAŞIM

Zor İşleri Başarmayı Seven Bir Gelenekten Geliyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 9 Eylül'ün CHP'nin kuruluş yıl dönümü olduğunu anımsatarak, "Bizim mücadelemiz kolay bir mücadele değil ama biz zor işleri başarmayı seven bir gelenekten geliyoruz" dedi.

ANKARA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediyesi tarafından CHP Genel Merkezi yanında yapılan 9 Eylül Kuruluş Parkı'nın açılış törenine katıldı. "Bizim mücadelemiz kolay bir mücadele değil ama biz zor işleri başarmayı seven bir gelenekten geliyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, 9 Eylül'ün CHP'nin kuruluş yıl dönümü olduğunu anımsattı.

Anadolu ve Rumeli Kuvayi Milliye hareketlerinin, CHP'nin kökenini oluşturduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Kendimizi hep dev bir çınara benzettik. Aslında 'dev çınar' haklı bir söylem çünkü dünyada bizim kadar eski, köklü ve hala yaşayan 3 ya da 4 parti var. Eğer biz 91 yıldır yaşıyorsak, haklı olduğumuz için, halk için mücadele ettiğimi için, ezilenler için mücadele ettiğimiz için, mazlumlar için mücadele ettiğimiz için yaşıyoruz. Her gelenin bizi eleştirdiği, eleştirirken demokrasiden söz ettiği bir süreci yaşıyoruz. Eleştiriden hiçbir zaman korkmadık. Demokrasi getiren bir parti olarak hep demokrasiden yana olduk. Son kurultayımız bunun tipik bir örneğiydi. Herkes bekliyordu 'acaba bir kavga çıkar mı' diye. Niye çıksın? Herkes bekliyordu, 'karşılıklı sert söylem olacak mı?' Hayır, uygar ortamda tartıştık ve eleştirdik birbirimizi. Demokrasi örneğini verdik, bütün Türkiye'ye verdik. Bizim kurultaylarımızın bir şenlik havası içinde geçmesi için hep mücadele ettik. Tercihimizi bu yönden yana koyduk. Bizim dışımızda hangi siyasi partinin kurultayında demokrasi şöleni gerçekleşiyor?"

Parti Meclisi (PM) seçimleri sırasında oyunu kullanmaya gittiğimde çarşaf liste dolayısıyla adaylara ait, yüzlerce binlerce afiş gördüğünü anlatan Kılıçdaroğlu, "Anladım ki demokrasinin özgürleştiği bir ortama giriyorum ben" ifadesini kullandı.

"Bir çınar filiz vermezse yaşayamaz"

CHP için "Dev çınar" sözünü yineleyen Kılıçdaroğlu, bir çınarın filiz vermezse yaşayamayacağını vurguladı.

Kılıçdaroğlu, "Genç filizlerimiz var. Bir ilki daha gerçekleştirdik. Bu PM'de yüzde 10 geçlik kontenjanının üzerinde gençler var. Gençler siyasete girmeli. Kuşkusuz hepsi milletvekili olacak değil. Ama partinin mutfağında tartışmalar nasıl oluyor, bir kültürü orada teneffüs edecekler" dedi.

CHP'deki "cinsiyet kotasını" da hatırlatan Kılıçdaroğlu, çok sayıda kadının bu uygulama ile yönetimlerde yer aldığını belirtti.

Kılıçdaroğlu, kadınlardan ve gençlerden kendilerine ayrılan kotaların daha fazlasını hayata geçirmelerini beklediğini de söyledi.

Şişli'deki asansör kazası

Açılışı görkemli bir şölen havası içinde yapacaklarını ancak Şişli'deki asansör kazası nedeniyle bunu iptal ettiklerini bildiren Kılıçdaroğlu, "Maalesef iş cinayetleri sonucu 10 emekçi hayatını kaybetti. Şimdi sorumlusu kim? Her biri topu başkasına atıyor. En son Başbakan da Başbakanlık Teftiş Kurulu'na havale etmiş, 'gidin sorumluyu bulun' diye. Aslında sorumlu çok basit, yanı başındaki koltukta oturan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı. Emrinde bir sürü denetim elemanı var" diye konuştu.

"O asansörün bozulduğunu herkes biliyor. Herkes bunun tanığı ama şimdi büyük bir olasılıkla göreceksiniz, sorumluluğu ölenlere atacaklar" değerlendirmesini de yapan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Tıpkı, bir hızlı tren macerası yaşadık biliyorsunuz. Pamukova'da kaza oldu, çok sayıda yurttaşımız hayatını kaybetti. Fatura sadece iki makiniste çıktı ve olay kapatıldı. Soma, hala kim sorumlu belli değil. Göreceksiniz o dosya da kapatılacak. Ama bunların takipçisi olacağız, tamamının hesabını soracağız. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. İş güvenliği diye bir kavram var. ILO'nun kuralları var, neden bu kurallara uymuyoruz? Bizim insanımızın hayatı bu kadar ucuz mu? Ölüm kapımızı bu kadar kolay mı çalmalı? Çadırda, asansörde, yeraltında hayatını kaybeden gene işçiler. Sorumlu? Siyasal iktidar sorumluluğu almıyor. Çağdaş ülkelerde şöyle bir kural var; bir iş açıldığında önce risk alanları saptanır ve riskler giderilir, ondan sonra işçiler çalışmaya başlar. Bizde açarsınız, risk oluşur, insanlar hayatını kaybeder, ondan sonra önlemini alırsınız. Çağdaş, uygar devletlerle temel farkımız bu."

Parkın hayırlı olmasını dileyen Kılıçdaroğlu, acıların yaşanmadığı, huzurun ve barışın egemen olduğu bir Türkiye temennisinde bulundu.

Kılıçdaroğlu ile Taşdelen çınar dikti

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de 18. Olağanüstü Kurultay'da yeniden seçilen Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve Parti Meclisi üyelerini kutladı.

CHP'nin bu ülkenin kurtuluşu için mücadele verenlerin kurduğu parti olduğunu dile getiren Taşdelen, "Bizler Kuvayi Milliye'den, emperyalizme karşı ulusal bir mücadeleden geliyor. CHP'li olmaktan onur duyuyorum" dedi.

Parkın adını, CHP'nin kuruluş yıl dönümü olan 9 Eylül'den aldığını bildiren Taşdelen, geçmişin ışığında, geleceğe kararlı bir şekilde yürüdüklerini söyledi. Taşdelen, Çankaya'yı örnek bir belediye yapacaklarını belirtirken, Çankayalıların kendilerine olan güvenini boşa çıkarmayacaklarını kaydetti.

Taşdelen, parkın açılışı vesilesiyle büyük bir şölen ve resepsiyon planladıklarını ancak İstanbul Şişli'deki asansör kazası nedeniyle, Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla bu şöleni iptal ettiklerini bildirdi.

Konuşmaların ardından parkın açılışı gerçekleştirildi. Kılıçdaroğlu ile Taşdelen günün anısına çınar fidanı dikti.

Taksi durağını ziyaret etti

Kılıçdaroğlu, açılıştan ayrılırken, parkın yan tarafında bulunan bir taksi durağı esnafının çay içme davetini kabul etti.

Taksicilerle bir süre sohbet eden Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda, şoförle yolcuyu cam bölmeyle ayıran, "güvenlikli taksi" modelini hayata geçireceklerini anlattı. Kılıçdaroğlu, bu taksileri ödeme kolaylığı ile esnafa vereceklerini de söyledi.

Durak yöneticisi İsa Çatalkaya, duraklarının yeni olduğunu ve halen su bağlantısını kuramadıklarını belirtirken, yeni açılan parktan kendilerine geçici süreyle su bağlanmasını istedi. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, Belediye Başkanı Taşdelen'e talimat verdi.

Kılıçdaroğlu, Çatalkaya'ya işlerinin nasıl olduğunu da sordu. Çatalkaya, CHP Genel Merkezi'nden çok sayıda yolcu aldıklarını anlatırken, özellikle kurultay dönemlerinde bu oranının ikiye, üçe katlandığını söyledi. Kılıçdaroğlu'nun bunun üzerine, "Bir de diyorlar ki 'CHP sık sık kongre yapıyor'. İşte yapacağız ki taksiciler kazansın" esprisi gülüşmelere neden oldu.

Muhabir: Barış Gündoğan

AA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir