Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Zarrab Daha Az Ceza İçin Bildiklerini Açıklayabilir’

66PAYLAŞIM

Reza Zarrab'ın New York’ta başlayacak mahkeme süreciyle ilgili takvim bugün yapılacak duruşmada belirlenecek. Hukukçulara göre Zarrab bir süre sonra tüm suçlamaları kabul edip savcılıkla uzlaşmaya gidebilir ve bu durumda cezasında büyük bir oranda indirime gidilebilir.

Amerika'nın Sesi'nden Cam Kamiloğlu'nun haberine göre New York Güney Bölgesi Hakimi Richard Berman’ın daha önce savunma ve iddia makamına 7 Haziran’a kadar takvimi belirlemesi isteği tarafların henüz hazır olmadığı gerekçesiyle gerçekleşmemişti.

Zarrab'ın avukatı Benjamin Brafman’ın bundan sonraki dava sürecinde nasıl bir strateji izleyeceği ise bilinmiyor. Hukukçulara göre Zarrab bir süre sonra tüm suçlamaları kabul edip savcılıkla uzlaşmaya gidebilir. Uzlaşma olursa Zarrab'ın cezasında büyük bir oranda indirime gidilebilir.

Zarrab için diğer bir seçenek ise ‘suçsuz olduğu’ iddiasını koruyup mahkeme sürecinde suçsuzluğunu jüriye ispat etmek olabilir.

'Artık çember daraldı'

Avukat Cahit Akbulut

Zarrab'ın davasını yakından izleyen New York Barosu üyesi ve New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi akredite avukatı Cahit Akbulut, Zarrab için artık çemberin daraldığı görüşünde.

Akbulut, Hakim Berman’ın, Zarrab'ın kefaletle serbest bırakılmasına güçlü bir şekilde karşı çıkarak talebi reddetmesini, Zarrab ve avukatı Brafman’ın, davanın devamında yaşayacakları çok zor süreç içerisine girdiklerinin işareti olarak yorumluyor. 

Zarrab'ın, iş birliklerini ve bildiklerini anlatırsa daha az bir cezayla kurtulabileceğini ifade eden Akbulut, "daha az bir ceza almak için iş birliklerini açıklayabilir” dedi.

Bharara bir adım öne geçti

Akbulut, "Burada ilk golü atmak önemli. İlk golü atan maçın sonucuna daha büyük bir avantajla girer. Bu kefalet davasında da bu oldu. Bharara, bir adım öne geçti. Zarrab'ın burada hangi şartlarda çıkacağı önemli değil. Zarrab'ın kendisini kurtarmak adına Türkiye’yi de ilgilendiren ne tür deliller sunacağıdır. Buna bakmak lazım" diye konuştu.

Savcı Bharara: ‘Zarrab'ın Kefalet Talebi Reddedildi’ - onedio.com
Savcı Bharara: ‘Zarrab'ın Kefalet Talebi Reddedildi’ - onedio.com

Akbulut, Hakim Berman’ ın kefalet kararında davanın aslıyla ilgili bir karar vermediğini belirterek, “Ancak eldeki delillerin çok kuvvetli olduğuna işaret edip ‘Bu yüzden bırakmadık‘ diyor. Burada davanın sonunda aynı yönde bir karar verilecek anlamı ortaya çıkmamalı. Hakim ikna olmamış. Hakimin kefalet konusunda almış olduğu kararda yorum var. Amerika’nın güvenliği için tehdit oluşturduğunu ifade ediyor. İran’a uygulanan Amerikan ambargosunu itibarsızlaştıracağını vurguluyor. Terörizmi destekleyebileceğinden söz ediyor. Hizbullah’a, Suriye’deki teröre yardım edebilir diyor. Yemen'deki başka teröristlere yardım edebilir diyor. Ev hapsine girerse burada işbirliği içerine girdiği kişilerle yeniden bazı işler çevireceğini belirtiyor” dedi.

'Bundan sonra çok daha fazla belge mahkemeye sunulacak'

Bundan sonra mahkemeye çok daha kuvvetli delillerin sunulacağı görüşünde olan Akbulut, şöyle konuştu:

"Davada sunulacak belgeler çok önemli. Bundan sonra çok daha fazla belge mahkemeye sunulacak. Savcılığın elinde muhtemelen FBI tarafından hazırlanmış bir çok delil var. Bunların bir kısmını şimdiye kadar sundular. 

Ayrıntılı belgeler duruşma safhasında ortaya dökülecek. Bizi burada ilgilendiren en önemli durum Zarrab'ın dava sürecine katılıp katılmayacağı. Ya savcılıkla anlaşacak, suçlamaları kabul edip ilişkilerini ve bildiklerini anlatacak. Ya da ilk hakim karşısına çıktığı zaman söylediği gibi ben suçsuzum. Beni yargılayın, dava sürecinde ben suçsuzluğumu jüriye ispat edeceğim diyecek. Şu aşamada yük savunmanın sırtına binmiş durumda. Bundan sonra savunma nasıl bir politika izleyecek onu anlamak gerek. Eğer serbest kalıp tutuksuz yargılansaydı, strateji farklı olurdu. Şimdi savunma makamının işi çok güçleşti. Şimdi Brafman’ın farklı bir strateji uygulayacağını düşünüyorum."

'Brafman yeni bir strateji geliştirecek'

Zarrab'ın avukatı Benjamin Brafman

Akbulut, şöyle devam etti; 

"Brafman’ın, savcılıkla uzlaşmak için bir strateji geliştireceğini düşünüyorum. Hangi şartlarda anlaşma sağlanabilir, belki böyle bir pazarlık yapılıp kısa bir cezayla hapis yattıktan sonra serbest kalması sağlanabilir. Eğer Zarrab'ı az bir hapis cezası alarak bu davadan kurtarırsa bu durum Brafman için çok büyük bir başarı olur. Brafman’ın risk alıp davayı sürdürme kararı alacağını düşünmüyorum. Böyle bir riski asla almaz. 

Eğer Brafman, Bharara’nın yapacağı itiraf ve ilişkilerini, iş birliklerini açıklaması koşuluyla vereceği ceza indirimi, mahkeme sürecine girilirse tamamen ortadan kaybolabilir. Zarrab, suçlu bulunursa onlarca yıl hapis cezası alabilir. Brafman böyle bir riski almaz. Burada savunma büyük risk alır. Şu aşamada bir anlaşma olması erken diye düşünüyorum. Davanın seyrine göre, daha fazla delil ortaya çıktıktan sonra Brafman, Bharara’ya hadi gel anlaşalım da diyebilir. Eminim ki Zarrab bir süre sonra avukatına beni buradan çıkartın baskısı yapmaya başlayacak. Ne istiyorlarsa yaparım diyeceğini düşünüyorum. Yeter ki beni buradan çıkarın diyecektir."

Dava süreci nasıl işleyecek?

Akbulut, dava sürecinin bundan sonraki sürecini de şöyle açıkladı:

”Bundan sonraki dava süreci daha farklı işleyecek. Davanın aslına geçildikten sonra çok farklı deliller sunulmaya başlanacak. Bu demek değil ki savcılık makamı dava sonucunda aynı şekilde olumlu bir sonuç alacak. Davanın karar aşamasına gelindiğinde ise bir jüri heyeti oluşturulacak. Son kararı jüri verecek.”

Amerika'nın Sesi

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir