Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Zamansız ve Zevzekçe' Bulundu: ABD Büyükelçiliği’nin Nihat Erim Paylaşımı Tartışılıyor...

 > 
164PAYLAŞIM

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, dün Twitter hesabından 1971-1972 yıllarında Türkiye Başbakanlığı görevinde bulunan ve Türkiye’nin suikasta uğrayarak öldürülen tek başbakanı olan Nihat Erim’in, dönemin ABD Başkanı Richard Nixon’la yaptığı görüşmeden bir fotoğraf paylaştı. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı ABD’nin, bu tweet ile Türkiye’ye mesaj vermeye çalıştığını savundu. Başbakan Binali Yıldırım ise paylaşımı "zevzeklik" olarak değerlendirdi. 

Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nin Twitter hesabı, her perşembe dünya genelinde  #tbt etiketiyle eski fotoğraflar paylaşıyor.

Dün ise 19 Temmuz 1980’de suikasta uğrayarak hayatını kaybeden Türkiye’nin eski başbakanlarından Nihat Erim’in fotoğrafını #TürkAmerikanDostluğu etiketini kullanarak paylaştı.

Nihat Erim’in ABD Başkanı’yla yaptığı görüşme 19 Mart 1971 tarihinde gerçekleşmişti. Erim’in ABD ziyaretinin yıl dönümü olmadığı için yapılan paylaşım ilginç bulundu ve ardından tartışma yarattı.

19 Temmuz 1980 tarihinde gerçekleştirilen Nihat Erim Suikasti, 12 Eylül darbesine giden süreçte önemli dönemeçlerden biri olarak değerlendiriliyor.

Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı ABD’nin, bu tweet ile Türkiye’ye bir mesaj vermeye çalıştığını savundu.

Ancak öyle olmadığını düşünenler de vardı 👇

Irak’a gitmeden önce gazetecilere açıklama yapan Yıldırım, basın mensuplarının konuya ilişkin sorusu üzerine şöyle konuştu:

"Duydum. Nereden aklına gelmiş giderayak? Sormak lazım kendisine... Ben de bir alaka kuramadım. Herhangi bir mesajı yoksa zevzeklik yapmış."

ABD'den açıklama: 'Amacımız Türkiye-ABD ilişkilerinin uzun ve dayanaklı dostluğuna dikkat çekmek'

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass

Sosyal medyada yapılan tartışmaların ve Başbakan Binali Yıldırım'ın değerlendirmesinin ardından ABD Ankara Büyükelçiliği'nin Twitter hesabından konuya ilişkin bir açıklama yapıldı.

ABD Büyükelçiliği'nden yapılan ilgili paylaşım:

Fotoğraf paylaşımının her perşembe günü yapıldığı, projenin amacının Türkiye-ABD ilişkilerinin uzun ve dayanaklı dostluğuna dikkat çekmek olduğu belirtilip paylaşımların bundan sonra da devam edeceği açıklandı.

Peki siz bu paylaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Manidar
Başbakan Yıldırım'a hak veriyorum, zevzeklik
Bir mesaj verilmeye çalışıldığını düşünmüyorum

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir