Araştırma Sonuçlarının Ortaya Çıkardığı 12 Çarpıcı Türkiye Gerçeği

 > 
267PAYLAŞIM

Ipsos KGM Araştırma Şirketi’nin her iki yılda bir yaptığı ‘Türkiye’yi Anlama Kılavuzu’ araştırmasına göre Türkiye’de 10 kişiden altısı medya ve internete sansür uygulanabileceğini düşünüyor.

Posta’nın ‘İşte Yurdum İnsanı’ başlığıyla manşetine taşıdığı araştırmaya Türkiye’nin yedi bölgesinden 14 yaş üstü 15 bin 953 kişi katıldı. Katılımcıların yüzde 49.2’si erkekken, yüzde 50.8’iyse kadın.

1-) Sansürü Kabul Ediyoruz

Araştırmanın dikkat çekici yanı, hükümetin Anayasa Mahkemesi’nden dönen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) dört saat içinde mahkeme kararı olmaksızın internet sitelerini kapatma yetkisi veren maddeyle gündeme gelen ‘internete sansür’ konusundaki yanıtı oldu.

Ankete katılanların yüzde 61’i internet sitelerinin kapatabileceğini söylerken, yüzde 60’ı da medyaya sansür uygulanabileceğini belirtti.

2-) 'Televizyon Manyağı' Olmuşuz

Anketten çıkan yurttaş profili sonuçlarında öne çıkan cevaplar ve oranları şöyle:

  • ‘En sevdiğim şey televizyon izlemek’ diyenlerin oranı yüzde 84’ken, ‘en çok haber programları izlerim’ diyenlerin oranı yüzde 65, ‘en çok yarışma programları izlerim’ diyenlerin sayısı yüzde 41.

  • Kadınların yüzde 77’si televizyonda en çok yerli dizi izlediklerini söyledi, ankete katılanların yüzde 40’ıysa ‘Televizyonda karşıma ne çıkarsa onu izlerim’ cevabını verdi.

3-) Beş kişiden biri ‘Kadına tokat atılabilir’ dedi

* Ankete katılanlara ‘Kadının çalışması için eşinin izni şart mı’diye soruldu. Erkeklerin yüzde 69’u evet cevabı verirken, kadınların da yüzde 57’si evet dedi.

* Anketörlerin içinde erkeklerin yüzde 20’si ‘gerektiğinde kadınlara tokat atılabileceğini’ söylerken, kadınların ise yüzde 18’i bu soruya evet cevabı verdi.

4-) Başörtü önemli bir olgu

Türkiye siyasetindeki önemli bir olgu olan ‘başörtü’ de sorulan konulardan biriydi.

* Ankete göre, katılımcıların yüzde 70’i üniversitelerde türban takılabileceğini düşünüyor, yüzde 57’lik bir kesim ise memurların başlarını örtebileceğini düşünüyor.

* ‘Dinin gereklerini yerine getiriyorum’ diyenlerin oranı yüzde 71, evde de başını örttüğünü söyleyen kadınların oranı 37, ‘Başımı dışarı çıkarken örtüyorum’ diyenlerin oranı ise yüzde 60.

* Erkeklerin yüzde 46’sı ‘Eşimin başının örtülü olması önemli’cevabını verdi.

5-) Kitap okumuyoruz

Ankete katılanların ilgi alanlarına bakıldığında son derece sınırlı olduğu görülüyor.

* Hiç kitap okumayanların yüzde 45, hiç gazete okumayanların oranı ise yüzde 29.

6-) İnternet kullanımı düşük

* İnternet kullanım oranları da hayli düşük. ‘İnternette hiç sörf yapmıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 68.

7-) Opera, Bale ile ilgilenmiyoruz

* Ankete katılanların yüzde 96’sı hiç opera ve baleye gitmediğini söylerken, konsere gitmeyenlerin oranı ise yüzde 73.

8-) Tiyatro ve Sinema Şaşırttı

* Katılımcıların yüzde 80’i tiyatroya, yüzde 56’sı sinemaya hiç gitmemiş.

9-) Tatil Yapamıyoruz

* Yurtiçinde hiç tatile gitmeyenlerin oranı ankete göre yüzde 45, yurtdışı tatili ise katılımcıların yüzde 94’ünün yapamadığı bir şey.

10-) Hareket etmeyen bir toplumuz

* Yürüyüş dahil hiçbir sportif faaliyette bulunmayanların oranı yüzde 46,

11-) Bireysellik ön plana çıkıyor

Ailemle yemeğe çıkmıyorum diyenlerin oranı 38. Öte yandan haftada en az iki kez ev gezmesine gidebilenlerin oranı ise yüzde 39.

12-) Nüfusun 4'te 1'i müzik ve radyo dinlemiyor

Hiç müzik dinlemeyenlerin oranı yüzde 24. Hiç radyo dinlemeyenlerin yüzde 29,

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zoomine

Bu bir algı operasyonu bak kardeşim gördünüz mü halk istiyor siz hala bıdı bıdı ediyorsunuz demeden önceki son durak.Ayrıca orta kesim tarafından çok fazla alınan bir gazetede yayınlanması da cabası.

zoomine

2014 son çeyrek rakamlarına göre 20.8 milyon adsl 7.5 milyon fiber hizmeti 16.9 milyon mobil İnternet hizmeti kullanan bir ülkede çoğunluk İnternet sansürüne olumlu bakmaz çünkü halkımız 30 sn lik hizmet kesintisi veya hızı 16 olacakken 14 olduğu için müşteri hizmetlerine rahatça söven hata operatör değiştiren bir yapısı var.Sadece bu istatistik bile en azından anketin bu bölümünü çürütüyor.

besimist

Buna evet diyen %60, sansürü müstehcenliğin azaltılması sanıyor.

pinkfloyd

Aslında bu sırf Türkiye için geçerli değil. 60'lı ve 70'li yılların gençliği çok daha bilinçli ve akılcıydı. Türkiye'de 80 darbesiyle bu susturulup kültürel bir yozlaşma hareketi başlatıldı.Diğer ülkelerde de geçerli bu.(Latin Amerika ülkeleri,gelişmekte olan ülkeler v.b). Düşünen ve sorgulayan toplum gitti; yerine bir biat toplumu oluşturuldu. RTE'yi böyle bir oluşumun Türkiye ayağı olarak görev biçildi. Adam 84 yılından beri yetiştiriliyor. İster komplo teorisi diyin,saçmalık diyin. Adam amacına ulaştı mı. Bir koyun sürüsü yarattı mı şu ülkeden. Başka ne denilebilir ki ?

kartacali

medyanin sansürlenmesini hangi kafa ne amaçla ister bi anlasam yani nasıl bir mal olmak gerekiyor?

ozcansvnc

Kardeşim beynini aldır,Duyduğun herşeye inan,DÜşünmeyi bırak,He bide fetvalara inan tamamdır hazırsın :) bunları yaptığın zaman derdin tasanda kalmaz....

kartacali

güldürdün beni eline sağlık:D

cnsfrd

işte memleket gerçekleri bunlar. Paso sorulup duruluyo( ) niye Akp oy kaybetmiyo diye. . yukardakiler yeterli bence. anket oldukça iyi. sayılar da oldukça iyi. ha "ankete müdahale edilmiş midir?" derseniz. onu bilemem.

Görüş Bildir