'Yunanistan'da Mülteciler İnsani Kriz Yaşıyor'

 > -

'Yunanistan'da Mülteciler İnsani Kriz Yaşıyor'

'Yunanistan'da Mülteciler İnsani Kriz Yaşıyor'

Uluslararası Af Örgütü, Yunanistan'ın sığınmacılara yaptığı muamele üzerine hazırladığı raporunda ülkede "bir insani kriz yaşandığını" belirtti.

Londra merkezli grup, Yunan hükümetinin, aralarında çocukların da olduğu binlerce sığınmacıyı "utanç verici" koşullarda gözaltında tuttuğunu da ifade etti.

Yunanistan, Asya ve Afrika ülkelerinden gelip Avrupa Birliği'ne sığınmak isteyen göçmen ve sığınmacıların başlıca durağı konumunda.

Borç krizi ile karşı karşıya olan ve krizden sosyal dokusu da olumsuz etkilenen ülkede, yabancılara karşı saldırılarda da bir yükseliş gözleniyor.

Af Örgütü'nün raporu, Yunanistan'ın sistematik olarak her yıl ülkeye giren binlerce sığınmacının en basit gereksinimlerini bile sağlayamadığının altını çiziyor.

Kuruluşun sözcüsü John Dalhuisen, "Yunanistan, Türkiye ile kara ve deniz sınırını geçerek bu ülkeye giren binlerce göçmenin haklarına saygı duymak konusunda çok ciddi başarısızlıklar sergiliyor." dedi.

Dalhuisen açıklamasında ayrıca, "Avrupa Birliği'nin sınırlarının ötesinde ya da sınırlarında değil, sınırları içinde bir insani krizin yaşandığını söylemek abartı olmayacaktır" şeklinde konuştu.

Raporda, özel olarak ağırlık verilen bir noktayı, yanlarında ebeveynleri olmayan sığınmacı çocukların yakın zaman önce açılan Corinth gözaltı merkezinde oldukça kötü koşullar altında tutulmaları.

Çalışmada, ülkede yabancılara karşı ırkçı saldırılarda da ciddi bir artış yaşandığı, neredeyse her gün saldırılar yaşandığına dair haberler yayınlandığını da belirtiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiYunanistan
Görüş Bildir