Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Yeşil Pasaport Ayrımcılıktır!" Kampanyası Başlatıldı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ GERİ İSTİYORUZ!: İmtiyaz değil hak

SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ GERİ İSTİYORUZ!: İmtiyaz değil hak

Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri ve Sırtçantalılar grubu İşadamlarına da yeşil pasaport verileceği haberleri üzerine "Yeşil pasaport ayrımcılıktır" adıyla kampanya başlattı.

"Seyahat özgürlüğümüzü geri istiyoruz" bloğunda ve sosyal medyada yürütülen, ilginç görsel ve fotoğraflarla desteklenen kampanyaya birçok yurttaş ve gezgin de destek veriyor.

"Yeşil pasaport ayrımcılıktır" Kampanyası çerçevesinde yayımlanan "İmtiyaz değil hak mücadelesi yapıyoruz!" adlı yazıda şu görüşlere yer verildi:

Yeşil pasaport konusunda muhalefet oluşturmak daha zor, aynı şekilde ucu bir biçimde bize, çevremize ulaşan "imtiyazlar" konusunda çok duyarlı olduğumuz için. Duyarlılık hak mücadelelerinde ne kadar pasif ise, imtiyazları kaybetmemek için o kadar aktif olabiliyor. Çünkü neredeyse herkes "eşit" olmak değil, ayrıcalıklı olmak istiyor.

"Yeşil pasaport ayrımcılıktır." diye Twitter'da kampanyamız uç verdiğinde hemen "seyahat özgürlüğü" savunucularının da bir kısmından "pasaportuma dokunma" sesleri gelmeye başladı. E ama hani herkese "seyahat özgürlüğü" idi.

Yeşil, mor, bordo ne olursa olsun, bir yurttaşın nüfus kağıdı gibi sadece yurt dışında kullandığı kimlik belgesi olan pasaport, herkes için "eşit" olmalıdır. Devlet müşteri gibi vatandaşına bunu fahiş bir ücretle satmamalıdır. Dünyada ortalama 50 dolar olan pasaportu bordo olduğu zaman 446, yeşil olduğu zaman 62,5 liraya SATAMAZSIN! Bazılarının daha "eşit" olduğu bir ülkede yaşamak istemiyorsanız, çözüm basit!: Eşitlik istiyoruz, ayrımcılığa son verin!

Sesimizi, ses çıkarmazsan, haykırmazsan bir türlü kendine gelmeyen "imtiyaza odaklı devlet aklına" duyurmak için yine yükselteceğiz.

"Yeşil Pasaport Ayrımcılıktır" kampanyamıza destek verin, Anayasal haklarımıza birlikte sahip çıkalım!

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Twittergezgin
Görüş Bildir