'Yeniden Hapsedilmem Hukuka Aykırıdır' Demişti: Gazeteci Kadri Gürsel İçin Tahliye Kararı Verildi

 > -

Gazeteci Kadri Gürsel, Cumhuriyet gazetesi davasında 2 yıl 6 aylık hapis cezasının kesinleşmesi üzerine teslim olmak için adliyeye gitti. Gürsel, adliyedeki işlemlerin ardından polis eşliğinde cezaevine götürüldü. Gürsel için saat 20:30 sıralarında tahliye kararı çıktı. 

Avukatı Gürsel cezaevine girer girmez denetimli serbestlik için mahkemeye başvurmuştu. Bakırköy İnfaz Hakimliği, denetimli serbestlik uygulanması talebini kabul etti ve Kadri Gürsel'in tahliyesine karar verdi.

Tahliye kararını Kadri Gürsel Twitter hesabından paylaştı

Eşi Nazire Gürsel de destek verenlere teşekkür etti

Neler yaşandı?

Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları hakkında açılan dava kapsamında,  2 yıl 6 aylık hapis cezası onanan Kadri Gürsel, infaz işlemlerinin yapılması için Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gitti. 

Avukatı İlkan Koyuncu ile birlikte önce İnfaz Savcılığı'na giden Gürsel, buradaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından polis eşliğinde sağlık kontrolü için adli tabipliğe, ardından adliye karakoluna götürüldü.

"11 ay cezaevinde yattığım için şu an yasaya göre, benim denetimli serbestlik hakkını kazanmış olmam lazım"

Bu sırada basın mensuplarının soruları üzerine Gürsel, "Bana 20 Mayıs'ta tebligat geldi. 10 gün içinde savcılığa gelmem istenildi. Ben de süre dolmadan geldim. Bana yapılan suçlama tamamen gazetecilik faaliyetidir. 11 ay cezaevinde yattığım için şu an yasaya göre, benim denetimli serbestlik hakkını kazanmış olmam lazım. Normalde hiç cezaevine girmemem gerekiyor. Ama yasadaki bu durum nedeniyle şimdi tekrar cezaevine gireceğim. Anayasa Mahkemesi de hak ihlali başvurumuzu kabul etmiş ve haklılığımız kanıtlanmıştır. İnfazın durdurularak yeniden yargılanmam ve beraat kararı verilmesi gerekiyor" dedi.

Kadri Gürsel, Twitter'dan yaptığı bir dizi paylaşımda da "11 aylık tutukluluğum, 2,5 yılın hapisteki infaz süresini karşılamaktadır, yeniden hapsedilmem hukuka aykırıdır" dedi.

Gazeteci Gürsel'in kelepçelenerek cezaevine götürüldüğü an, DHA muhabiri İbrahim Mase'nin objektifine böyle yansıdı.

Cumhuriyet Davası’nın 3. duruşmasında mahkeme, gazeteci Kadri Gürsel’in tahliye edilmesine karar vermişti.

Kadri Gürsel'in Tahliyesi Ardından: Bir Suç Duyurusu, İki Açıklama ve Görenleri Gülümseten O An - onedio.com
Kadri Gürsel'in Tahliyesi Ardından: Bir Suç Duyurusu, İki Açıklama ve Görenleri Gülümseten O An - onedio.com

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir