'Yeni Devlet' Tartışması Nasıl Başladı, Parti Liderleri Ne Tepki Verdi?

 > -

AKP eski Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesi Ayhan Oğan'ın CNN Türk'teki bir tartışma programında 'şimdi biz yeni bir devlet kuruyoruz, beğenin beğenmeyin bu yeni devletin kurucu lideri Tayyip Erdoğan’dır' sözleri sonrasında başlayan tartışma sürüyor. Tartışmadan ziyade Oğan'ın açıklamaları toplumun bütün kesimleri tarafından tepkiyle karşılandı. 

Öncelikle AKP eski MKYK üyesi Oğan neler söyledi birlikte bakalım 👇

Açıklamalara ilk tepki veren isimlerden biri uzun süredir gündemde olmayan Devlet Bahçeli oldu. CHP milletvekilleri Oğan hakkında suç duyurusunda bulunurken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'dan da söyleme ilişkin tepkiler geldi.

Bahçeli Twitter'dan yaptğı açıklamada Oğan'ın sözlerini 'kirli FETÖ ağzı' olarak niteledi.

AKP'den ilk tepki parti sözcüsü Mahir Ünal'dan geldi: 'Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'tür'

Parti tarafından yapılan yazılı açıklamanın bir kısmı şu şekilde:

“Türkiye’nin son 15 yılında AK Parti’nin gerçekleştirdiği reformlar ortadayken, hala irtica kampanyaları üzerinden insanların korkutulmaya çalışılması, beyhude bir çabadır. Söz konusu kişinin görüşlerinin sadece kendisini bağladığı gayet açıktır” ifadesini kullandı. “Bir kez daha ifade etmek isteriz ki, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu lideri, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarımızın kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür”

İktidar kanadında açıklamaların birçoğu, tartışılan sözlerin Oğan'ın şahsını bağladığı doğrultusunda. Başbakan Binali Yıldırım'ın ilk tepkisi 'Şaka mı yapıyorsunuz?' oldu.

Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

 "Şaka mı yapıyorsunuz? Türkiye Cumhuriyeti devleti, 29 Ekim 1923'te kuruldu. O da Osmanlı Devleti'nin devamı olarak kuruldu. 16 Türk devleti var, bu Türk devletlerinin hepsi birbirinin devamıdır. Türkiye Cumhuriyeti de geçtiğimiz 94 yıl içerisinde gelişti, büyüdü ve bugün Allah'a şükür bölgesinde ve dünyada hatırı sayılan bir ülke haline geldi. Onun için kimin ne söylediğinin önemi yok, bazı televizyon programcılarının, yorumcularının söylediği laflar, bizim partimizi bağlamaz."

Muhalefet ise söylemleri yargıya taşıdı. CHP'li milletvekilleri, il savcılıklarına dilekçe vererek Ayhan Oğan hakkında suç duyurusunda bulundu. Oğan, 'Anayasayı ihlal', 'vatana ihanet', 'devleti bölmek' ve 'halkı kin ve nefrete teşvik etmek' gibi suçlamalarla karşı karşıya.

Kılıçdaroğlu 'Cumhuriyetten intikam almak istiyorlar. Atatürk'ten intikam almak istiyorlar' dedi.

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Densiz bir kişi, ahlaksız bir kişi, tarihine saygı duymayan bir kişi. Kabahat onda değil, ona söyletende. Partisinin genel başkanı bir konuşsun bakalım, ne diyor? Kendi tarihine ihanet eden bir kişi düşünün ve ihanet eden kişinin hala korunduğunu düşünün."

Erdoğan: 'Bizim Türkiye Cumhuriyet'inden başka devletimiz yok'

Erdoğan, Rize'de yaptığı konuşmada "Bu dörtlü AK Parti'nin manifestosudur. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bizim Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka hiç bir devletimiz yoktur. Kim ne derse desin? Hepsi hikâye. Ben size partinin genel başkanı aynı zamanda Cumhurbaşkanı olarak manifestomu söylüyorum. İnşallah Türkiye Cumhuriyeti devletimizi çok daha güçlü hale getirmenin gayreti içerisindeyiz. Bunu da başaracağız." ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanBinali YıldırımCumhuriyet Halk PartisiDevlet BahçeliFETÖKemal KılıçdaroğluRecep Tayyip ErdoğanTwitter
Görüş Bildir