"Yazmak ya da Yazmamak İşte Bütün Mesele Bu!" Dedirten 12 Film

 > -

"Edebiyatı konu alan filmler" dediğim an bile sıkıldınız muhtemelen. Ama bu filmler biyografi veya eğitici değil, aralarında da herhangi bir derecelendirme sırası da yok. Biraz edebiyat, biraz aksiyon var içlerinde. Sıkılmadan izleyeceğiniz ve hatta izlemeniz gereken filmler. Bu kadar sıkılmak demişken, bence listedekilerden Dans La Maison ile başlayın izlemeye; Fransız filmleri hakkındaki tüm algınızı tepe taklak edecek bir film. İyi seyirler!

1. Limitless / Limit Yok (2011)

Beyninin %100'ünü kullanma imkanı tanıyan gizemli bir ilaç sayesinde çok satanlar kralı olan bir yazarın konu edildiği filmde, edebiyat ve aksiyon bir arada.

2. Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku (2014)

Arif yazamayan bir yazardır. Hikayeler kafasının içinde akar durur. Çözümleyemediği, cevaplayamadığı onca sorusu varken Müzeyyen karşısına çıkınca, her şey alt üst olur.

3. The Words / Çalıntı Hayat (2012)

Yazamayan bir yazarken tüm hayatınızı değiştirecek, baskıya hazır bir roman dosyası buluyorsunuz. Artık sizin! Peki ya sonrasında vicdanınızla baş başa kaldığınız neler olacak?

4. Stranger Than Fiction / Lütfen Beni Öldürme (2006)

Aslında bir roman kahramanı olduğunuzu öğrenseydiniz ve yazarınızla tanışsaydınız neler olurdu? Ha bir de unutmadan; sonunda birilerinin ölmesi gerekebilir.

5. Adaptation / Ters Yüz (2002)

Bu film kendi kendinin yazılma öyküsünü anlatıyor. Kurgu içinde kurgu, senaryo içinde senaryo barındıran bir film.

6. Dans La Maison / Evde (2012)

Bir arkadaşının ev hayatını yakın takibe alarak, hayatlarını yazan ve aileye dahil olmaya çalışan bir çocuk ve edebiyat öğretmeninin hikayesi. Çocuğun her yazdığı gerçek mi, yoksa kurgu mu? Ne kadar tehlikeli olabilir?

7. Misery / Ölüm Kitabı (1990)

Stephen King romanından uyarlanan bu film de ise, bir yazarın yaşam savaşını izliyoruz. Geçirdiği kazadan 1 numaralı hayranı tarafından kurtarılan ünlü yazar Paul Sheldon'ın hayatı artık hayranının beğenisine kalmıştır.

8. Secret Window / Gizli Pencere (2004)

Mort Rainey, karısından boşanmak üzere olan bir yazardır. Kırsal alandaki evinde tek başına yaşamaktadır. Ta ki yazdıklarının çalıntı olduğunu iddia eden gizemli bir yabancı çıkıp gelene kadar.

9. The Hours / Saatler (2002)

Tamamen farklı zamanlarda yaşamalarına rağmen, hayatları bir şekilde Virginia Woolf ile kesişen kadınların hikayesi.

10. Midnight in Paris / Paris'te Gece Yarısı (2011)

Nişanlısının ailesiyle tanışmak için Paris'e giden bir senaryo yazarının gizemli bir şekilde her gece 1920lere dönecek bir yol keşfetmesini anlatıyor film. Gittiği yerde Hemingway, Fitzgerald, Dali, Picasso, Coco Chanel ve daha kimler yok ki !

11. The Ghost Writer / Hayalet Yazar (2010)

İngiltere eski başbakanının anılarını yazması için özel olarak tutulan bir hayalet yazarın öğrendikleri, kendi hayatını tehlikeye sokar. Edebiyat ve politikanın iç içe olduğu bir film.

12. The Diving Bell and The Butterfly / Kelebek ve Dalgıç (2007)

Elle editörü Jean-Dominique Bauby'nin gerçek hayat hikayesini anlatan filmde, Bauby geçirdiği felç nedeniyle sadece sol gözünü kullanabilmektedir. Bu halde iletişim kurmayı ve hatta yazmayı başarabilir mi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
okisi

secret window u her izleyişimde 2 paket max boy acılı doritos gömüyorum amk bi pakette sigara yuvarlıyorum ben tamamım sonra arkadaşımla kalkıyoruz koltuktan işin tuhaf yanı her seferinde tek başlayıp 2 kişi kalkmak noluyo lan

valentina88

Misery nin ustune tanımam

nimbus.

1 ve 8 dün gece televizyonda farklı kanallarda aynı saatte gösterimdeydi. İlginç

gorkem-cetin

the man from earth yakışır buraya

ali.handro.3114

haberin ana sayfasındaki resim hakkında bilgi verebilecek var mı

ali.handro.3114

buldum şopmuş http://s00.yaplakal.com/pics/pics_original/7/0/9/5082907.jpg MGM aslanının gerçeği burda http://en.wikipedia.org/wiki/Leo_the_Lion_(MGM)#/media/File:Leo_the_MGM_lion_1928.jpg

Başlıklar

İngiltere
Görüş Bildir