Bakan Ergin'den 'Sayın Öcalan' Açıklaması

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

. Yargı Paketi'nin İçeriği

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AİHM'in aradığı kriterleri değerlendirdi.

4'üncü yargı paketinde sona gelindi.

Dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hukukçu kurmaylarıyla, pakete son şeklini vermişti.

Paket hazırlanırken Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin verilerine göre hareket edildiğini söyleyen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, düşünce özgürlüğünün temel değer olduğuna dikkati çekti.

Adalet Bakanı Ergin şunları kaydetti: “Türkiye’de düşünce özgürlüğünün önünü açmak yargılamalarda eşitlik ilkesini ve Türkiye’nin hukuk devleti olması yolunda bize önemli işler kazandırdı. Suçun oluşması için AİHM’in aradığı bir kriter var.

‘Bir propaganda suçunun oluşabilmesi için şiddeti içermesi ve meşru bir çabanın oluşması gerekiyor’ diyor. Bu yanlış bir kriter mi bin insan bir düşüncesini yansıttığında yazıya döktüğünde içerisinde şiddeti barındırmıyorsa şiddeti teşvik etmiyorsa, bunu meşru gösterme çabası içerisinde değilse bu yazdığından dolayı mahkum olmalı mı? O açıdan getirilmeye çalışılan kriter üyesi olduğumuzu AİHM’in savunduğu temel değerdir.”

TRT Haber

Haberin Tamamı İçin:

Bakan Ergin'den 'Sayın Öcalan' Açıklaması

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan "4'üncü Yargı Reformu Paketi", Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, Başbakanlık Yeni Bina'da gerçekleştirilen Yargı Reformu Çalışma Toplantısı'nda ele alındı.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yaklaşık 3 saat süren toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Toplantının uzun ve verimli bir toplantı olduğunu, 4. Yargı Paketi ile ilgili değerlendirmelerin yapıldığını belirten Ergin, "Paketteki düzenlemeler müspet olarak değerlendirildi ve kabul edildi. Bir iki teknik redaksiyondan sonra imzaya açılacak ve parlamentoya gidecek" diye konuştu.

Ergin, teknik konuların hallolmasının ardından paketin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılacağını ve Meclis'e gönderileceğini ifade ederek, "Hayırlı olsun" dedi.

PAKETTEKİ BAZI DÜZENLEMELER

  • Sayın Öcalan gibi ifadelere verilen "suçu ve suçluyu övme" suçunda değişiklik yapılacak. Bu düzenleme ile bu kişilerin "suçla bağlantılı olmayan kişisel özellikleri ve sözlerin cezalandırılmasına" son verilecek.

  • AİHM'nin etkin soruşturma yürütülmediği konusunda Türkiye'yi mahkûm ettiği soruşturmalar yeniden açılabilecek. Türkiye'nin mahkûm olduğu Dink dosyası da yeniden açılabilecek.

  • İşkence suçlarında zamanaşımı işlemeyecek.

  • Halkı askerlik hizmetinden soğutma suçuna hapis yerine para cezası verilecek.

  • Adli yardım alamadığı için dava açamayan kişilerin harç ödemeden dava açmalarına imkân tanınacak.

  • Yakalama veya tutuklama işlemine karşı kanunda öngörülen başvuru imkânlarından yararlandırılmayan kimselere tazminat imkânlarından faydalanma hakkı getirilecek.

  • Gözaltı ve tutukluluk süresi başka bir hükümlülüğünden indirilen kişiler, indirim yapılmayarak tazminat ödenmesini isteyebilecek.

ERGİN'DEN YENİ AÇIKLAMA

Sadullah Ergin, bu sabah da gazetecilerin sorularını yanıtlerken, "Pakette merak edilecek bir şey kalmadı. Şu ana kadar yazılan çizilenlerle beraber paket kamuyouna mal olmuş durumda" dedi.

Ergin, 4. yargı paketi hazırlanırken AİHM verilerinin dikkate alındığını, somut olgularla hareket edilmediğini söyledi.

"Somut olgulardan yola çıkılmadı derken, cezaevindeki bir kişi için özel bir düzenleme saikiyle yola çıkılmadı." dedi.

Haberin kaynağı » www.haberdar.com

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBakanlar KuruluBaşbakanRecep Tayyip ErdoğanTRT
Görüş Bildir