"Yarasa Çorbasından Daha İğrenci Olamaz" Diyenleri Şaşırtacak Birbirinden Garip Uzak Doğu Yemekleri

3PAYLAŞIM

Biliyorsunuz 2019'da Çin'de tüketilen yarasa çorbası nedeniyle insanlara bulaştığı düşünülen koronavirüs, tüm gözlerin Uzak Doğu mutfağına çevrilmesine sebep olmuştu. Öncelikle bu konuyla ilgili maalesef iki kötü haberimiz daha var. İlki; yarasa çorbası sadece Çin'de yenmiyor, ikincisi ise Uzak Doğu'da çok daha iğrenç yemekler tüketiliyor.

Aylarca bekletilmiş yumurta

"Yüz yıllık yumurta" veya "milenyum yumurtası" adlarıyla anılan bu Çin mutfağına has ilginç tarif, ördek ve tavuk yumurtalarının kül, kil ve tuz içerisinde aylarca bekletilmesiyle yapılıyor. Bu süre içinde yumurtanın beyaz kısmı şeffaflaşıp, jelatin benzeri bir hal alırken sarı kısmı ise yeşil - siyah bir renge bürünüyor.

Yumurta içinde ördek cenini

Filipinler'in en popüler sokak yemekleri arasında yer alan Balut, 17 günlük ördek yumurtaları haşlanarak yapılıyor. Böylece aslında yumurta değil, olgunlaşmaya başlamış ördek cenini tüketiliyor.

Boğa penisinden çorba

Filipinler'in diğer "ilginç" bir yemeği ise dev boğa penisi içeren çorbaları. Bir gün bu harika lezzetle karşılaşırsanız her tabakta yer alan bütün boğa penisi nedeniyle daha da şaşırabilirsiniz.

Arılardan yapılan kraker

Eşek arılarını kraker içine yerleştirmek? Evet, Japonlar bunu da yapmış ve eşek arılarının sadece olgunlaşmış olanlarını değil, aynı zamanda soya sosu ekleyerek larvalarını da yiyorlar.

Canlı ahtapot yemeği

Uzak Doğulular'ın bazı hayvanları canlı canlı tüketmek gibi bir huyları var ne yazık ki. Bu hayvanlardan biri de ahtapot. Güney Koreliler, farklı ahtapot türlerini farklı soslarla karıştırarak çiğ çiğ yiyebiliyorlar.

Soslu kızarmış tarantula

Kamboçya'nın bu ürkütücü yemeği, sarımsak ve tuz içeren bir sosa batırılıp kızartılarak yapılıyor. Acı ekşi sos ile servis edilen kızarmış tarantulaların genellikle kolları yeniyor.

Akrep çorbası ve akrep kızartması

Çinliler tabii ki yalnızca yarasalardan çorba yapmıyor. Çorbasını yaptıkları diğer bir hayvan türü ise akrep. Pişirilirken zehri yok edilen akrepler, ek olarak yine Çin'de şişe geçirilerek kızarmış şekilde de tüketiliyor.

Meyve yarasasından çorba

Yarasaların sadece Çin'de tüketildiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Vietnam, Endonezya, Tayland, Palau ve Guam gibi farklı ülkelerde de yaygın olarak tüketilen yarasanın çorbasını ilk olarak Çin'le birlikte duyduk fakat Palau'da çok daha fazla tüketiliyor. Hatta Guam'da nadir bulunan bir meyve yarasası cinsi olan Mariana, en pahalı yemekler arasında yer alıyor.

PUBG Mobile'da Sizi Oyunun Yıldızı Yapacak Taktikler Burada! Daha Fazla Kill Almak İsteyenler Toplansın - onedio.com
PUBG Mobile'da Sizi Oyunun Yıldızı Yapacak Taktikler Burada! Daha Fazla Kill Almak İsteyenler Toplansın - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muhendis-hanim-bayan-kadini

Bir şey daha var yemediğiniz. Lütfen onu da yiyiniz rica ediyorum.

himura-battousai

yuz yil yumurtasi gayet lezzetli.

nokia6310i

Masa sandalye hariç dört ayaklı ne varsa yiyorlar.

rubily

Bir bok yemediğiniz kaldı yakında o da olur, iğrenç 🤢

bahadirthehoneybadger

yemiyorlarsa ben hicbir sey bilmiyorum... bunlari yiyebilene bok ara sicak kalir yaa!

himura-battousai

türk sokak yemegi olarak kokorec varken bunu yabanci ülkelere demek biraz garip :D yabancilar da bizim yedigimiz bazi seyleri görünce bok yemediginiz kalmis diyor

Görüş Bildir