Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

“Yapma Demiyorum Hobi Olarak Yine Yap” Mağdurlarına Merhem Olan 25 Ünlü ve Üniversiteleri

-
Abone ol

Liseyi bitiren çoğu gencin en çok karşılaştığı sorun; istediği üniversiteye girememek. Bazen aile baskısı, bazen puan yetersizliği, bazen de yanlış tercihler... Sanat camiasına konservatuvar yoluna girmeden dahil olmayı başaran bu isimlerin okudukları okulları görünce şaşıracaksınız.

1. Kenan İmirzalioğlu - Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik

Ankara doğumlu aktör, üniversiteyi İstanbul’da Yıldız Teknik’te okudu. Matematik bölümünden mezun olan İmirzalioğlu, 23 yaşında Best Model of Turkey ve ardından Best Model of The World seçilince işler haliyle oldukça değişti.

2. Şebnem Ferah - İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı

Müzikle daha yakından ilgilenebilmek adına ODTÜ Ekonomi’yi ikinci senesinde bırakan ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı’nı bitiren Şebnem Ferah, ardından Türk rock müziğinin kraliçesi olmayı başardı. Doğru bir üniversite değişim kararı gibi duruyor.

3. Mustafa Ceceli - Yeditepe Üniversitesi İşletme

35 yaşındaki Ankaralı müzisyen Mustafa Ceceli, Ankara Üniversitesi’nde Veteriner Hekimlik bölümünü bıraktı ve Yeditepe Üniversitesi İşletme’yi kazanarak şehri İstanbul’a adım attı.

4. Teoman - Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji

50’sine merdiven dayayan Teoman, 90’ların sonlarında Türk rock müziğine damgasını vurmadan önce Boğaziçi’nde Sosyoloji okumuş.

5. Burcu Esmersoy - İstanbul Üniversitesi Turizm İşletmeciliği

İstanbul Üniversitesi Turizm İşletmeciliği’nden mezun olmakla kalmayıp eğitimine ABD’de devam eden Burcu Esmersoy, güzellik yarışmaları, klip oyunculukları derken ailemizin sunucusu oldu çıktı.

6. Özge Özpirinçci - Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri

Son yılların popüler dizi oyuncusu Özge Özpirinçci, 2008 yılında Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri’nden mezun oldu ve televizyon piyasasına adım attı.

7. Buğra Gülsoy - Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık

34 yaşında Ankara doğumlu oyuncu, 2002 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun olmuş.

8. Cem Yılmaz - Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel Yönetimi

Ünlü komedyen bunu o kadar çok gözümüze soktu ki istisnasız herkesin bildiği bir şey, Cem Yılmaz’ın Boğaziçi’nde Turizm okumuş olması.

9. Ediz Hun - Würzburg Üniversitesi Diş Hekimliği

75 yaşındaki Yeşilçam efsanesi Ediz Hun, Atatürk Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra üniversite eğitimini Almanya'daki Würzburg Üniversitesi'ne Diş Hekimliği Fakültesi’nde aldı. Oyunculuk kariyerine ara veren Ediz Hun, 36 yaşındayken Norveç’te Oslo ve Trondheim Üniversitesi'nde Deniz Biyolojisi ve Çevre Bilimleri Fakültesi’nde okudu.

10. Elif Şafak - ODTÜ Uluslararası İlişkiler

Fransa’da doğan ünlü yazar, ortaokulu Madrid’de, liseyi Ankara’da bitirdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okuyan Elif Şafak, Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’ndaki yüksek lisansıyla birlikte edebiyat dünyasına da adım atmış oldu.

11. Murat Yıldırım - Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği

Suskunlar’ın Ecevit’i Murat Yıldırım, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü uzun sürse de bitirmeyi başarmış.

12. Nuri Bilge Ceylan - Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Altın Palmiye’li yönetmen Nuri Bilge Ceylan, lisanstan ziyade yüksek lisans eğitiminin önemini vurgulamış desek yalan olmaz. Çünkü Boğaziçi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nin arkasından Mimar Sinan Üniversitesi’nde Sinema eğitimi almış.

13. Yiğit Özşener - Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’nde okurken oyunculuk eğitimi almaya başlayan Yiğit Özşener, Koç Üniversitesi’nde de İşletme master’ı yaptı.

14. Harun Tekin - Boğaziçi Üniversitesi Felsefe

Mor ve Ötesi’nin 38 yaşındaki vokalisti Harun Tekin’in, söylemlerini ve köşe yazarlığı yaptığını da düşünürsek Boğaziçi Felsefe bitirmiş olması bizi çok da şaşırtmadı.

15. Beyazıt Öztürk - Eskişehir Anadolu Üniversitesi Seramik-Heykel

47 yaşındaki şovmen Beyaz’ın Eskişehir’le olan bağını ve Anadolu Üniversitesi’nde okuduğunu çoğumuz biliyoruz ama bölümünden haberdar olmayanlar çoğunlukta. Beyazıt Öztürk, Seramik-Heykel bölümünden mezun.

16. Gülse Birsel - Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi

Oyunculuk okumak isteyip ailesinin isteği üzerine Boğaziçi Ekonomi okuyan Gülse Birsel, ABD'ye gidip sinema üzerine yüksek lisans yaptı. Böylece lisanüstü eğitimin önemi perçinliyoruz.

17. Candan Erçetin - İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji

Galatasaray Lisesi mezunu olan Candan Erçetin bir dönem lisede müzik öğretmenliği de yapmıştı. Erçetin, İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji bölümünü bitirmeden önce zaten ses eğitimini almış.

18. Nil Karaibrahimgil - Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Henüz çok gençken reklamlara metin yazarlığı yapan Nil Karaibrahimgil, sektöre çok uzak bir isim değilmiş. Boğaziçi Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkileri bitirdikten birkaç sene sonra ise şarkıcı olarak dünyamıza girdi.

19. Cüneyt Arkın - İstanbul Üniversitesi Tıp

78 yaşındaki Fahrettin Cüreklibatur, doktor olmak için Eskişehir’den İstanbul’a geliyor. İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olan usta oyuncu, doktorluk yapamadan kendini Yeşilçam’da buldu.

20. Mehmet Erdem - Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği

Boğaziçi Makine'yi bitiren şarkıcı Mehmet Erdem, biraz geç meşhur olanlardan. Neyse güzel mesleği var en azından elinde.

21. Fahriye Evcen - Boğaziçi Üniversitesi Tarih

29 yaşındaki Almanya doğumlu oyuncu, aldığı dizi tekliflerinin ardından Almanya’daki sosyoloji eğitimini yarıda bırakmış. Türkiye’ye gelince de Boğaziçi Tarih’ten mezun olmuş.

22. Aras Bulut İynemli - İTÜ Uçak Mühendisliği

25 yaşındaki oyuncu İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümünü kazanmış ama bakalım mezun olacak mı:

‘‘İTÜ’de Uçak Mühendisliği Bölümü’nü kazandım. Aslında mühendis kafalı bir adamım. Analitik düşünmek, fizik, matematik sevdiğim konular. Hepsi hayatın önemli parçaları.’’

23. Çağatay Ulusoy - İstanbul Üniversitesi Sulama Sistem ve Tasarımları

25 yaşındaki bir diğer yakışıklı oyuncu Çağatay Ulusoy da oldukça enteresan bir bölümde okuyor. Kendi beyanına bakarsak Sulama Sistem ve Tasarımları bölümüne kayıtlı. Çağatay Ulusoy'un akademik akıbeti de merak konusu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
edanurgundogmus

önce işini sağlam kazığa bağla sonra ünlü olur akıllıca konservatuar okuyanların kaçı ünlü olmuş ki?!

kahize

arkadaş bu güzel sanatlar akademileri neden var? bu heriflerin neden bir tanesi bile konservatuar mezunu değil? bu ne boktan bir sanat ve müzik camiası?

degrasse

Zaten mustafa cecelide tam yeditepe işletme tipi var

Gizli Kullanıcı

hep boğaziçi gördüm diğer yerlerden yokmu? onlar üniversite değilmi? nerde benim egem. nerde dokuz eylül,nerde katü :-/

kahize

eskilerden beri şarkıcı olmak isteyen unkapanına, oyuncu olmak isteyen yeşilçama gelmiş.. o yüzden istanbulda dışında bu işin piyasası oluşmamış :)

ceren-ercan

abi siz şaka mısınız?ağzım açık okudum galeriyi

kahize

neden? açıkta bişemi gördün?

Görüş Bildir