'Yama' Testini Yaptınız mı?

-

'Yama' testini yaptınız mı?

Ciltte nelerin alerjiye sebep olduğunu "deri yama testi" ile öğrenmek mümkün.

Kiminin araba direksiyonuna, kiminin anahtarlığa, kiminin de parfüme alerjisi var. Ciltte nelerin alerjiye sebep olduğunu "deri yama testi" ile öğrenmek mümkün. Test sonunda hastalar alerjisi olduğu eşyaları hayatından çıkararak sağlığına kavuşuyor.

Hastalar genellikle şiddetli kaşınma, yanma gibi şikayetlerle doktora başvuruyor. Ciltteki alerjinin kaynağı kişiden kişiye değişiyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neslihan Şendur, "O kadar çok farklı şeyler var ki... Bir araba direksiyonu, tespih ondan sonra sürekli elde araba anahtarı gezdiren kişilerde, pipo kullananlarda onun dışında bazen şampuanlarda, her birinin ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekiyor" dedi.

Ciltte nelerin alerjiye sebep olduğu 34 farklı maddenin kullanıldığı "yama testi" ile bulmak mümkün.

Yama testi, hastanın sırtının, lekesiz ve döküntüsüz alanlarına bant yapıştırılarak yapılıyor. Bantların çıkarıldığı alandaki leke, alerjinin kaynağını gösteriyor.

Prof. Dr. Neslihan Şendur, "Yaptığımız testte maddeyi tespit edip kişiyi bu konuda bilgilendirdiğimizde ve hayatından o malzemeyi çıkarabilmesini sağladığımızda, hastaların bir daha bu türlü şikayetleri olmuyor" diye konuştu.

kaynak: TRT Haber

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bilim
Görüş Bildir