Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Yalan mı O da ne?" Araştırmalara Göre En Çok Yalan Söyleyen İnsanlar ve Özellikleri

-

Her gün sohbet ettiğiniz onca insan, gördüğünüz onca surat... Peki bir yalancıyı parmakla gösterebilir misiniz? Broadly'ye göre hayır çünkü hepimiz yalan söyleriz. Kimin daha fazla yalan söylediği değişebilir ancak.

Kaynak: https://broadly.vice.com/en_us/article/t...

Bakışlarının yönünden, gerektiğinden fazla detay belirtmelerinden hepimiz bir yalancıyı tespit edebileceğimizi düşünürüz.

10 dakikalık bir konuşmada insanların %60'ı zaten en az bir defa yalan söylediği için karşınızdakinden gerçeğin tamamını kapabildiğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Ancak Curtin Üniversitesi'nden bir grup profesör yalancı profili çıkarma konusunda bir tık derine inmiş ve açık sözlü bireyleri yapmacıklardan ayırmak için bir formül geliştirmişler.

Çalışmaları en son 'Journal of Business Research'te yayımlandı.

Araştırmaya göre 'büyük' yalancılar yılda 12 ya da daha fazla beyaz yalan söyleyenler. Ayrıca insan nüfusunun %13'ü toplam yalanların %58'ini söylüyor. Peki bu ne demek? Yalanların yarısını yalnızca %10'luk bir kitle söylüyor.

'Büyük' yalancılar iki anahtar gruptan oluşuyor. Araştırmalar kendi raporunu tutan 3349 insan arasında yapıldı. Bu insanlar önemli etnik, maddi ve coğrafi bölgelerden seçildi.

En çok yalan söyleyen ilk grup bekar, asosyal, çocuksuz ve kirada yaşayan erkekler. İkinci grup ise evli, genç, zengin, asosyal ve ev sahibi kadınlardan oluşuyor.

70 yaşında veya daha yaşlı kadınların en az yalan söylediği ortaya çıktı. Woodside'a göre bunun sebebi 'gerçek acıtsa da yardım edebilme' isteği.

Bu tabii ki bahsedilen kriterlerden birine uyuyorsanız yalancısınız/değilsiniz demek değil.

"Cinsiyet bile tek başına bir belirleyici değil ancak bazı durumlarda cinsiyet büyük yalancıları belirleyebiliyor çünkü bu durumlar yalnızca kadınlara veya erkeklere özel." diyor Woodside.

Aldatmacayı ortaya çıkarmak için "Ne yapacaklarını söyleyip gerçekte ne yaptıkları arasındaki farka bakın." diyor Woodside.

"Çünkü insanlar en çok kendilerine yalan söyler."

"Doğruyu arıyorsanız 70 yaşındaki insanlarla konuşun. 6 yaşlı insandan 5'i doğruyu söyleyecektir."

Son olarak, çoğumuz kendimizi pek de iyi tanımıyoruz sadece tanıdığımızı düşünüyoruz.

Bu düşünce aslında en büyük yalan olabilir...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hastalik-hastasi

baya detayciyimdir o yuzden yalan soyleyenleri direkt yakalarim sonra da oturur onune masal dinler gibi dinlerim daha sonra da yuzune vururum ince bi sekildeee.

fafatara

Burda Cem Yılmaz devreye giriyor ;) Yalancı yalan söyleyebilen kişiye denir , söyleyip yakalanana da mal denir :D

birinci-tekil-birey

Öyle ya da böyle hepimiz yalan söylüyoruz, yalan yok :)

Gizli Kullanıcı

Bu da yalan olabilir

birinci-tekil-birey

Şimdi de paradoks oldu :)

Gizli Kullanıcı

Aynen :D

genarellfeldmarasel

dislike veren 156 yalancı

seymissteryo

Her gün düzenli olarak yalan söylüyorum. Kimsede fark etmiyor. Allah affetsin klfhgl

Görüş Bildir