'Üniversiteler Milletin Kızlarını Emanet Ettiği Yerler' Diyen YÖK Başkanı Tepki Çekti

384PAYLAŞIM

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, TBMM’de yaptığı sunumda "Üniversiteler, milletin kızlarını emanet ettiği, hocalarına 'annelik, babalık yap, rehberlik yap' diye emanet ettiği kurumlar. Öğrencilerimize herhangi bir şekilde yan gözle bakılmasına bile tahammül edemeyiz" dedi. Saraç'ın sözleri tepki çekti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyosu'nunda bir sunum gerçekleştirdi. 

YÖK Başkanı Saraç, üniversitelerde cinsel taciz ve saldırıya karşı destek birimleri bulunduğunu, bu birimlerinin sayısının 31 olduğunu bildirdi. Sanılanın aksine YÖK'ün üniversite öğretim üyelerine soruşturma açma yetkisi bulunmadığını belirten Saraç, "Ama ihraçlarla ilgili husus var ise ve eğer itiraz ederse ihraç edilen kişi YÖK'ün gündemine gelir" dedi.

Akademisyenlere veli rolü

Saraç, 2014'ten bugüne kadar 60 öğretim elemanı hakkında "kadına taciz" filiyle üniversitelerden ihraç talebi geldiği ve bunları onayladıkları söyledi. 

Sadece 8 kişinin sözlü bir taciz olması ve ispatlanamaması gibi sebeplerle alt cezayla cezalandırıldığını kaydeden Saraç, "Ama YÖK olarak bakışımız şu; Cinsel taciz sübut bulmuş ise alt cezaya inmeden, geldiği gibi ihraç işlemlerini tamamlayacağız. Üniversiteler, milletin kızlarını emanet ettiği, hocalarına 'annelik, babalık yap, rehberlik yap' diye emanet ettiği kurumlar. Burada öğrencilerimize herhangi bir şekilde yan gözle bakılmasına bile tahammül edemeyiz" dedi.

YÖK Başkanı Saraç'ın sözlerine gelen tepkiler 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
z.kaanbdk

Konunun alt metni ortada! Üniversite okurken sevişiyorsunuz! SEVİŞMEYİN. ( Gelen yorumdaki gibi okuma a1 anlama başlangıç seviye olan dangalaklar için yorumu detaylandırıyorum.) Konunun alt metni ortada! Üniversite okurken sevişiyorsunuz! SEVİŞMEYİN. Konu milletin yatak odası yok emanet ettim emanet aldım falan işin kamuflajı.

duducan

Senin iğrenç zihniyetin bizi ilgilendirmiyor!

z.kaanbdk

Hayır küfür edeceğim hoş olmayacak. Okumayı kazara öğrenmişsiniz ama söylenen şeyi anlamak konusundan uzaksınız. Geri zekalı ablacım! Diyorum ki ''Adamın söylediği şeyin alt metni ortada bu toplum gelenek ayakları emanet ayakları kolpa derdi bu'' diyorum gelmiş zihniyet muhabbeti yapıyorsun! Tüm kelime dağarcığınız içinde + 1 olarak Zihniyet kelimesi var. Gerekli gereksiz herkese satarak insanların söylediklerini manipüle etmeye çalışıyorsunuz. Boş cahil anlama özürlüsü zeki geçinen bir avuç zavallılarsınız!

srkbykts

Birisine bir yorum yazarken profiline girip benzer konular hakkındaki yorumlarını bi okuyun. Laf söylemek için artistlik yapmak için yorum yapmayın.

lieblich

Ya bu zihniyetle nereye varmayı planlıyorsunuz yeter artık be yeter soğuttunuz nefret ettirdiniz ülkeden iyice geri kafalı pislikler daha ne yapmaya uğraşıyorsunuz ülkeden kaçırıyorsunuz herkesi özellikle de akıllı gençleri ne kadar gereksiz yaratık varsa da hepsi başta mk sarmışlar her yeri başı böyle olursa zaten o ülkeden bir hayır beklemeyin şu tplere bak ben sövmeye bıktım bunlar kendilerine sövdürmeye bıkmadılar yuhhh insan bile değilsizniz siz geri kafalı yobazlar bağnazlar topluluğu kızlar hiç kimseye emanet falan değiller bayılıyorsunuz kadınları aciz görüp sürekli birilerine emanet etmeye yeter gerçekten defolup gidin bir rahat bırakın bu ülkeyi!

mert-buyukyilmaz

Doğumundan kreşe kadar ana-babaya emanet, kreşten üniversite mezuniyetine kadar hocalara emanet, iş bulup emekliliğe kadar sektöre emanet, emeklilikten ölüme kadar hayata emanet, evliliği süresince kocalarına emanet, ölünce Allah'a emanet. Mantık doğru mu keltoş? Bu kızlar kendine bakamıyormuş😮🤔

mhmtkrcnn

Üniversitede ilk yılımda haksız yere bırakıldım.Gidip önce dekanlık sonra rektörlüğe başvurdum.Sonuç çıkmadı üstüne üstlük fakülte sekreteri ‘Fazla uçma çabuk inersin.” Demişti.Hala dün gibi aklımda o cümle.Yani hocalar o kadar bağımsız ki sizin 1-2 yılınızı uzatabilir ve siz öğrenci olarak hakkınızı aradığınızda terbiyesiz saygısız damgası yiyebilirsiniz.Öte yandan yine bu yıl son senem ve ben hala elimden geleni yapmama rağmen geçeceğim garantisi yok.Eğer mümkünse gelecek neslin anne babaları çocuklarınızı özelden de öte yurtdışında eğitime gönderin.Fırsat olmasa bile çocuklarınıza bu konuda tavsiye verin.Türkiye’de hem yüksek Hemde alt yaş gruplarında eğitim tamamen adam kayırma ve niteliksiz eğitmenler etrafında dönüyor.

dinidar

Üniversiteler eğitim yuvası olması gerekirken emanetçi olmuş bunların zihinlerinde. Bu kadar vasıfsız insan nasıl bir araya toplanır anlayamıyorum.

z.kaanbdk

Bi ara zina yuvası demişlerdi emanetçi yine iyimiş ya... Ben baya baya bunların oturup oturup ''Şuan birisi sevişiyor. OLAMAAAĞĞĞZZZ OLAMAAAAAĞĞZZZ'' diye kendilerini yediklerini düşünüyorum. Başka türlü bu kadarı olmaz.

Görüş Bildir