"Uludere'ye Gözyaşı Dökemeyenlerin Gazze'ye Gözyaşı Dökmeye Hakları Yok"

 > 
113PAYLAŞIM

"Gazze'de Gözyaşı Dökmeye Hakkınız Yok"

"Gazze'de Gözyaşı Dökmeye Hakkınız Yok"

ŞIRNAK'ın Uludere İlçesi Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin ailelerini ziyaret eden CHP Ankara Milletvekili ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi Levent Gök, "34 kendi yurttaşının öldürüldüğü bir olayda gözyaşı dökmeyenlerin Gazze'de gözyaşı dökmeye hakkı yoktur" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Uludere'nin Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin ailelerinin oturduğu Uludere'nin Gülyazı Köyü'ne gitti. Ailelelerin karşıladığı Gök'ün ziyareti sırasında duygusal anlar yaşanırken, ölenlerin mezarları ziyaret edildi. Mezarlıkta aileler adına konuşan Ferhat Encü, her hafta olduğu gibi bu haftada kardeşlerinin mezarları başında adalet nöbeti tuttuklarını belirterek, şöyle dedi;

"34 yakınımızı katledenlerden hesap sormak için 134 haftadır Roboskili aileler olarak bir an olsun mücadelemizden vazgeçmedik. Ne yazık ki yaşadığımız katliamın üzerinden sadece zaman geçmiş, yapılan tüm adli ve idari soruşturmalar da belli olan failler aklanmış ve korunmuştur. Başbakan ve mevcut iktidar partisince bugüne kadar bizlere verilmiş olan sözler tutulmamış. Askeri savcılığa yaptığımız itirazın reddedilmesi sonucundan davamızı Anayasa Mahkemesi'ne taşıdık."

Encü, Gazze'de yaşanan insanlık dramını kabul edilemez bulduklarını ve bu katliama sessiz kalanları da kınadıklarını belirterek, Gök şahsında kendilerini yalnız bırakmayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür etti. CHP'li Gök ise, bir acının kendilerini birleştirdiğini, yaşamını yitirenlerin kardeşleri olduğunu söyledi. Olayı gerçekleştirenlerin, emir verenlerin, bunu uygulayanların belli olduğunu söyleyen Gök, "Bu hava harekatında öldürülen 34 yurttaşımız açısından bu olay Ankara'nın karanlık dehlizlerinde kalmayacak denildi ama, 2 yıl 7 ay sonra geldiğimiz nokta adli Meclis İnsan Hakları Komisyonu ve idari aşamasında Roboski katliamı kapatıldı. Sizi adalet arayışlarıyla baş başa bıraktılar. Sizi adalet arayışında baş başa bırakanlar utansınlar" dedi. srail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılara değinen Gök, şöyle konuştu:

"Elbette Gazze'de öldürülen herkes, dünyanın neresinde öldürülürse öldürülsün masum insanlar, her ölümü acıdır ve biz her ölümün arkasında gözyaşı dökeriz. Ama 34 kendi yurttaşının öldürüldüğü bir olayda gözyaşı dökmeyenlerin Gazze'de gözyaşı dökmeye hakkı yoktur. Önce 34 gencecik fidanımızın hesabını bir verin. O hesabı vermeden bu dosya kapatarak kimse başka yerde sahte gözyaşı dökmesin. Bu vatan toprakları Türkiye'nin değil mi? Burada öldürülenler bu vatanın eşit yurttaşı değil mi? Niçin adaletten pay alamıyorsunuz. Çükü, devletin bütün üst kademesi bu olayın sorumluluğunu taşıyor da ondan. Olay bu kadar açık ve net. Sanmayın ki bu olay kapandı. Bu olay daha yeni başladı. Türkiye kamuoyu, Türkiye vicdanı, bütün dünya kamuoyu daha çok ilgiyle izliyor. İnsanlık vicdanı bir gün mutlaka hesap sorar. Türkiye'de milyonlarca nisanın yüreği sizlerle atıyor. Sizler yalnız değilsiniz, bu olayın hesabını sorana kadar beraber olacağız. Eğer biz bu olayın hesabını soramasak, devlet devlet olmaktan çıkar, adalet adalet olmaktan çıkar. Bir devlet, adaletle ayakta durur. Adaletin olmadığı hiçbir devlet ayakta duramaz. Ben Ankara'dan sizlerin bulunduğu sınırın sıfır noktasında sizlerleyim niçin adalet için. Niçin insan hakları için."

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, çocuklarını kaybeden Uludere'li ailelerin geçen ay Soma'da bir iş cinayetinde öldürülen 301 madencinin acısını paylaşmak için Soma'ya gittiğini hatırlatarak, "Dediniz ki; ülkemizin doğusunda yaşıyoruz ama batısındaki acıda bizimdir. Bu devlet bu kadar mı kördür. Bu devlet bu kadar mı insafsızdır. Sizlerin acısını niçin görmüyor sizlerin acısını niçin adalet terazisinde tartılmasına engel oluyor" dedi.

Gök, olayı unutmayacaklarını belirterek, "Yürekli duruşunuz, dik duruşunuz nedeniyle sizi kutluyorum. Verilen paraları reddettiniz. Sizler sadece yavrunuza bir kez daha sarılmak istiyordunuz. Onların günlük kazancı 50-100 lira idi. Zaten burası fakir ve yoksul bir yer. Tarım yok, ticaret yok. Onları kucaklayamadan öbür dünyaya gönderdiniz. Onlar öldükten sonra da acil yardım gitmedi. Onlar yine arkadaşları tarafından katır sırtlarında hastaneye götürüldüler. Böyle bir ayıp Türkiye'de yaşanan en büyük ayıplarından bir tanesidir" diye konuştu.

CHP PM üyesi Hüseyin Yaşar ve Şırnak İl Bşkanı Mehmet Uğur'un eşlik ettiği Gök, daha sonra köyden ayrıldı.

Ebubekir KARATOPRAK/ŞIRNAK, (DHA)

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir