'PKK'yı Terör Örgütleri Listesinde Tutmanın Hiçbir Anlamı Yok'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

'Üçüncü Köprünün Adı Recep Tayyip Erdoğan Olmalıydı!'

'Üçüncü Köprünün Adı Recep Tayyip Erdoğan Olmalıydı!'

Avrupa Birliği (AB) kurum yetkilileri ile görüşmek için iki gündür Brüksel'de bulunan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, üçüncü köprünün gerekli olup olmadığının sorgulanması gerektiğini ifade etti.

Demirtaş, "İsminden çok bu projenin yarattığı doğa tahribatı, yaratacağı arsa rantı bütün bunlar İstanbul açısından yeni handikaplar doğuracak. İsim konusunda bence Recep Tayyip Erdoğan ismi doğrudan konulsa daha anlamlı olur. Çünkü kendisinin şaheseri olacak. Türkiye'nin son padişahı olarak kendisinin ismini koysa daha iyi olurdu. Öyle tarihe gitmeye gerek yok." şeklinde konuştu.

"ALEVİ VATANDAŞ O KÖPRÜDEN GEÇERKEN NE HİSSER?"

İstanbul'da temeli atılan üçüncü boğaz köprüsünde isim seçiminin yanlış yapıldığını düşünen Demirtaş, ''Yavuz Sultan Selim, bütün Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları açısından aynı coşkuyu, aynı heyecanı hissettirmez. Bir Alevi yurttaşlara sorsunlar bakalım bir Yavuz ismi ne anlama geliyor. Onların tarihsel travmalarına, geçmişine ne ifade ediyor sorsunlar bakalım. Bir Alevi vatandaş o köprüden geçerken ne hissedecek?" sözlerine yer verdi.

"ALEVİ - SÜNNİ DAYANIŞMASINI DİNAMİTLER"

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim adı verilmesini eleştirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BDP Genel Başkanı Demirtaş, AP Başkanı Schulz'la Görüştü

BDP Genel Başkanı Demirtaş, AP Başkanı Schulz'la Görüştü

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AP Paşkanı Schulz'la görüştü. Demirtaş'ın Schulz'a 'Şiddet bitiyorsa, silah bitiyorsa terör örgütü olarak tanımlamanın, terör örgütleri listesinde tutmanın hiçbir anlamı yok' dediği öğrenildi

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre ile görüştü.

Temaslarının ardından basına açıklamalarda bulunan Demirtaş, "PKK'nın bütün silahlı güçlerinin Türkiye sınırları dışına doğru çıktığını ve normalleşme aşaması dediğimiz tümden silahsızlanma aşaması için de AB'nin cesaretlendirici bir rol oynaması gerektiğini belirttik. Bu vesileyle bir kez daha PKK'nın terör örgütleri listesinde bulunuyor olmasının bu süreci zora sokabileceğini, bu listenin gözden geçirilmesi gerektiğini ve PKK'nın normal hayata, siyasal yaşama, silahsızlanma aşamasına geçişini desteklemek ve kolaylaştırmak için bu listenin gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ettik" dedi.

Demirtaş, "Şiddet bitiyorsa, silah bitiyorsa terör örgütü olarak tanımlamanın, terör örgütleri listesinde tutmanın hiçbir anlamı yok. Bu, tam tersine sürecin risklerle karşı karşıya kalmasına neden olabilir" ifadesini kullandı.

Temeli atılan İstanbul Boğazı'ndaki üçüncü köprüyle ilgili de Demirtaş, "Üçüncü köprünün kendisi gerekli miydi değil miydi, bu kadar doğa katliamına yol açan çözümler yerine alternatif çözümler düşünülebilir miydi? Bütün bunlar tartışılması gereken konular. İstanbul'daki mimar, mühendis odaları aslında alternatif projeler üretiyor ve öneriyorlardı. İsminden çok bu projenin yarattığı doğa tahribatı, yaratacağı arsa rantı, bütün bunlar İstanbul açısından yeni handikaplar doğuracak" diye konuştu.

‘ÜÇÜNCÜ KÖPRÜYÜ DOĞRUDAN 'RECEP TAYYİP ERDOĞAN' İSMİ KONULSUN’

Üçüncü köprüye "Yavuz Sultan Selim" adının verilmesine ilişkin de Demirtaş, "Bence doğrudan 'Recep Tayyip Erdoğan' ismi konulsa çok daha anlamlı olur, çünkü kendisinin şaheseri olacak. 'Türkiye'nin son padişahı' olarak kendi ismini koysa daha iyi olur. Öyle tarihe gitmeye gerek yok. Tahmin ediyorum kendisi böyle şeyleri sever" dedi.

BDP Genel Başkanı Demirtaş, "Yavuz Sultan Selim, Türkiye'de bütün yurttaşlarına aynı coşku ve heyecanı hissettirmez. Yavuz ismi ne anlama geliyor, onların tarihsel travmasında ne ifade ediyor, Aleviler o köprüden geçerken ne hissedecek? bir Alevi vatandaşlara sorsunlar bakalım" diye konuştu.

Alkollü içeceklerle ilgili düzenlemelere yönelik ise Demirtaş, "Tek yöntem yasaklama değildir. Sayın Başbakan 'alkol alıp kıyak kafayla gidip evde karısını çocuğunu dövüyor, bu nedenle biz engellemeye çalışıyoruz. Buna alternatif olarak gitsin evde içsin' diyor. Sanki evde içince kafa kıyak olmayacak, eşini döveceği varsa dövmeyecek. Bulduğu çözüm bu. Buradan da anlaşılıyor ki AK Parti'nin derdi aileyi, gençleri çocukları korumak değil, tabanına çok daha şirin görünmek ve yaşam tarzına müdahale etmek gibi niyetler taşıyor" iddiasında bulunda.

‘TEK YOLU YASAKLAMAK OLSAYDI 4. MURAT KESİNLİKLE BUNU BAŞARMIŞ OLURDU’

Demirtaş, "Alkolü ve sigarayı önleyebilmenin tek yolu yasaklamak olsaydı 4. Murat kesinlikle bunu başarmış olurdu. Evet, alkolle sigarayla mücadele lazım ama bunun tek yolu yasaklamak değildir, AK Parti bu yasakçı zihniyetten vazgeçmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAleviAvrupa BirliğiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk Partisiİstanbulİstanbul BoğazıRecep Tayyip ErdoğanSelahattin DemirtaşTerörTunceli
Görüş Bildir