'Üçüncü Bir Nükleer Enerjinin de Adımlarını Atacağız'

 > 
101PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Nükleer enerji noktasında da adımlarımızı atmış bulunuyoruz. Ülkemizin birisi güneyde birisi kuzeyde olmak üzere şu anda yürüyen iki önemli çalışması söz konusu" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Slovakya İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Slovakya ile Türkiye arasındaki tarihi bağlar ile ilişkilerin, her geçen gün geliştiğini söyledi.

Erdoğan, 2000 yılında 75 milyon dolar olan ticaret hacminin, 2014'te 1,4 milyar dolara ulaştığını ancak bu rakamı yeterli bulmadıklarını vurguladı. Slovakya'ya 2013 yılında gerçekleştirdiği ziyarette, ticaret hacmini en kısa zamanda 5 milyar dolara çıkarma iradesini ifade ettiklerini anımsatan Erdoğan, bu doğrultuda daha fazla çalışmaları gerektiğini vurguladı.

Türk iş adamlarına davet

Erdoğan, Slovakya'nın yetişmiş iş gücü, doğal kaynakları, istikrarlı yapısı ve sunduğu cazip imkanlarla otomotiv sektörü başta olmak uluslararası yatırımcılar için çekim merkezi haline geldiğini anlattı.

Küresel mali krize ve Avrupa'daki ekonomik durgunluğa rağmen 2014 yılında Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde büyüme sağlanmış olmasının da bunu teyit ettiğini aktaran Erdoğan, Türk şirketlerini, iş adamlarını Slovakya'ya daha fazla yatırım yapmaya davet etti.

"Nükleer enerjide adımlarımızı atmış bulunuyoruz"

Türkiye'nin nükleer enerji konusunda çalışmalarının sürdüğüne dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu:

 "Nükleer enerji noktasında da adımlarımızı atmış bulunuyoruz. Ülkemizin birisi güneyde birisi kuzeyde olmak üzere şu anda yürüyen iki önemli çalışması söz konusu. Tabii bunun devreye girmesi bizim için 7-8 yılı bulacak. Ardından üçüncü bir nükleer enerjinin de adımlarını atacağız çünkü Türkiye'nin enerji ihtiyacı her geçen gün arttığı gibi bunları çeşitlendirmekte de bir sorumluluğumuz var.''

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir