'Twitter Gayri Milli ise AKP'liler Kullanmamalı'

 > 
184PAYLAŞIM
'Twitter Gayri Milli ise AKP'liler Kullanmamalı'

CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, Başbakan Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi'nin Twitter kararını "gayri milli" diye nitelemesine, "İnsan hakları milli ya da gayri milli olarak nitelendirilemez" diye tepki gösterdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise, "Bu açıklamadan sonra AKP'lilere düşen görev, siyasi ve ahlaki olarak gayri milli sosyal medya platformu Twitter'ı kullanmamalarıdır."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da bir yazılı açıklama yaparak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi'nin Twitter'a ilişkin aldığı karara yönelik sözlerini eleştirdi. Tanrıkulu, yazılı açıklamasında, Twitter'ın Başbakan Erdoğan'ın 20 Mart'taki "Twitter-mivitter, hepsini kapatacağız" şeklindeki açıklamasından saatler sonra TİB tarafından "yetki gasbı" da yapılarak dayanaksız bir biçimde kapatıldığını ileri sürdü.

Sezgin Tanrıkulu: "AKP'liler gayrimilli platform Twitter'ı kullanmamalı"

Daha sonra yaşanan süreçleri ve Anayasa Mahkemesi'nin kararını hatırlatan Tanrıkulu, "Sosyal medya, modern demokrasilerin en önemli ifade özgürlüğü, haberleşme ve iletişim araçlarından birisidir. Bu alana ölçüsüz ve hukuk dışı müdahalenin özgürlüklere ağır bir darbe olduğu aklı başında herkes tarafından ifade edilmektedir" değerlendirmesinde bulundu. Tanrıkulu, şu ifadeleri kullandı:

"Anayasa Mahkemesi'nin AİHM içtihatlarına uygun ve yol gösterici olan bu kararına sıfatı Başbakan olan bir siyasetçinin saygı duymadığını ifade etmesi kuvvetler ayrılığı ilkesine, demokrasiye, özgürlüklere de tahammülü ve saygısı olmadığının göstergesidir. Temel hak ve özgürlüklerin millisi-gayri millisi olmaz. Özgürlükler ve insan hakları insanlık tarihinin ortak kazanımlarıdır. Anayasa Mahkemesi'nin hukuka ve insan haklarına uygun bu kararına 'gayri milli' iddiasıyla karşı çıkmak da izaha muhtaç bir zihin karışıklığıdır. Tayyip Erdoğan özgürlüklere hukuka tahammülü ve saygısı olmadığını bugünkü açıklamalarıyla bir kez daha ortaya koymuştur. Bu açıklamadan sonra AKP'lilere düşen görev, siyasi ve ahlaki olarak gayri milli sosyal medya platformu Twitter'ı kullanmamalarıdır."

Türmen: "İnsan hakları milli ya da gayri milli olarak nitelendirilemez"

Türmen, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan'ın, Twitter'in açılmasıyla ilgili açıklamalarına değinerek, "Bir mahkeme kararı nasıl milli ya da gayri milli olabilir. Bunu anlamakta çok güçlük çekiyoruz. Hele insan haklarıyla ilgili böyle bir konuda... İnsan hakları evrensel bir konudur. İnsan hakları milli ya da gayri milli olarak nitelendirilemez. İnsanın aklına, 'bizim milli değerlerimiz insan haklarını, hukuk devletini kapsamayan değerler midir? İnsan hakları, temel hak ve özgürlükler, hukuk devleti bizim milli değerlerimizin dışında mı kalmaktadır?' gibi sorular geliyor" diye konuştu.

Youtube'un da kapalı olduğunu belirten Türmen, iktidarın daha demokratik, hukuk devletine daha saygılı olmak yerine, iktidarını pekiştirecek, konsolide edecek tedbirler peşinde olduğunu savundu.

Türmen, gazetecilerin, Başbakan'ın açıklamalarını anımsatması üzerine, hukuk devletinde mahkeme kararları beğenilmese de saygı duyulması gerektiğini ifade ederek, "Zaten yargı her zaman siyasi iktidarı frenleyen, sınırlarını çizen bir göreve, fonksiyona sahiptir" diye konuştu.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir