'Türkiye'yle Savaşa Hazırız' Diyen İbadi'ye Yanıt: 'Zayıfsın, Kabadayılık Yapmaya Kalkıyorsun'

 > -

Türkiye'nin Irak sınırına askeri sevkiyat yapmasının ardından dün Türkiye ile savaşmak istemiyoruz, Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz ama bu olursa buna da hazırız,” şeklinde konuşan Irak Başbakanı İbadi'ye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan yanıt geldi. Bakan Çavuşoğlu, "Madem bu kadar güçlüsün, niye PKK yıllardır topraklarını işgal ediyor, mücadele edemiyorsun. Zayıfsın, sonra kabadayılık yapmaya kalkıyorsun" dedi.

Antalya’da düzenlenen Turkish Airlines Open 2016 Golf Turnuvası’nın basın toplantısına katılan Çavuşoğlu, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, Irak Başbakanı İbadi’nin açıklamaları hatırlatılınca şunları söyledi:

“Biz dostluk mesajı veriyoruz, İbadi kışkırtıcı mesajlar veriyor. Ondan sonra biz cevap verdikten sonra da İbadi, ‘Dost ülkelere, bizim gönderdiğimiz kişilere, büyükelçimize ‘Ya biz zaten zor durumda bir ülkeyiz bizi zor durumda bırakmayın bize böyle açıklamalar yapmayın’ diyor. Sen niye yapıyorsun.”

"Sınırın öbür tarafına asker göndermedik"

Silopi sınırına gönderilen askeri birliklerle de ilgili açıklama yapan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: 

“Bizim buraya asker göndermemizin sebebi belli. Biz sınırın öbür tarafına asker göndermedik. Niye gönderdiğimizin sebebini açıkladık. Buralardaki gelişmelerden dolayı DAEŞ bizim sınırımıza gelebilir. Sınırın bu tarafında 200 PKK’lı var.  Peki DAEŞ’e gösterdiğiniz hassasiyeti Sincar bölgesinde toprakları işgal eden, Süleymaniye’ye inmeye çalışan, oradaki bazı siyasilerin destek verdiği PKK’ya niye göstermiyorsun? Başka bir terör örgütü senin topraklarını işgal etmiş. Bizim aldığımız tedbirler de bu terör örgütlerine yönelik. Burada PKK’nın bazı hareketlenme yaşadığını görüyoruz. Arazideki gelişmeleri an be an takip ediyoruz. Tüm gelişmeleri adeta röntgen çeker gibi tespit ediyoruz. O sebeple bize karşı doğabilecek Suriye’den, Irak’tan kaynaklanan tehditlere karşı tedbir almak durumundayız.”

Tanklar Ankara'dan Şırnak'a Gidiyor: 'Her İhtimale Hazırlıklı Olmalıyız' - onedio.com
Tanklar Ankara'dan Şırnak'a Gidiyor: 'Her İhtimale Hazırlıklı Olmalıyız' - onedio.com

" Irak’ın toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını bizden daha güçlü destekleyen yoktur"

Telafer ve diğer bölgelerdeki çalışmaları bildiklerini belirten Çavuşoğlu, gelişmelere karşı sınıra asker koyduklarını belirterek Irak Başbakanı İbadi’ye şöyle seslendi:

“Sınırımıza asker getirdiğimiz zaman bu Irak hükümetine yönelik bir davranış değil. Sen niye art niyetli düşünüyorsun. Biz kendi tedbirimizi alıyoruz, üstelik size de yardımcı oluyoruz. Malesef içinde bulunduğu zor şartlardan dolayı ve kendi aralarındaki mezhepçi kamplaşmalardan, siyasi mücadelelerden dolayı retorik içinde oluyorlar, bunu tercih ediyorlar. Oysa biz Irak’a ne diyoruz, Irak bizim dost ve kardeş ülkemiz bu net. Irak’ın toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını bizden daha güçlü destekleyen yoktur. Bu güne kadar ayrılma yönünde meyil gösterenlere karşı bu mesajı en güçlü biz vermişizdir. Başkaları gibi de mavi boncuk hiç dağıtmadık. Irak’ın güvenliği ve istikrarı kendi istikrarımız kadar önemlidir. Başka ülkelerin kışkırtmaları sebebiyle gelişi güzel açıklama yapman doğru değil, kaldı ki senin gücün varsa niye Musul’u terör örgütlerine teslim ettin. Sen madem bu kadar güçlüsün niye PKK yıllardan beri senin topraklarını işgal ediyor. Bir terör örgütüne karşı mücadele edemiyorsun, zayıfsın, ondan sonra da kabadayılık yapmaya kalkıyorsun, retorik içine giriyorsun. Bunlar bizim için boş şeyler. Biz kendi tedbirlerimizi alacağımızı daha önce ilan ettik ve alıyoruz.” 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir