"Türkiye’ye Karşı Koyacak Gücümüz Yok"

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

"Türkiye’ye Karşı Koyacak Gücümüz Yok"

"Türkiye’ye Karşı Koyacak Gücümüz Yok"

Suriye'nin kuzeyinde bulunan Kürt Ulusal Konseyi üst düzey yetkilisi Hakim Başar, Türkiye'nin bölgeye askeri operasyon yapmasını istemediklerini, buna karşı koyabilecek güçlerinin bulunmadığını söyledi.

Rusya'nın Sesi radyosuna konuşan Başar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Suriye’nin kuzeyinde bulunan 5 şehrin kontrolünün Kürtlerin ele geçirilmesi üzerine, "Buradaki yapılanma oradaki Kürtlerin bir yapılanması olarak kabul edilemez. Oraya müdahale etmek en doğal hakkımızdır. Bu oluşuma eyvallah edecek halimiz yok” sözlerini değerlendirdi. Kuzey Suriye’de sivil kontrol var, askeri değil Başar, "Suriye Kürdistan'ın bazı yerlerinde devlet kurumlarını kontrolüne aldı. Bunu, iktidar boşluğu sonucunda ortaya çıkabilecek kaosu önlemek amacıyla yaptık. Burada kontrol altına alınan unsurlar sivil kurumlar. Bizim herhangi bir bölgeyi kurtararak orayı kontrol ettiğimiz doğru değil" dedi.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi yetkilisi, Suriye’nin kuzeydeki devlet kurumlarını Demokratik Birliği Partisi'nin yandaşlarının kontrol ettiklerini ifade etti. Başar,” Irak Kürdistanı yönetimine Suriye'deki gelişmeleri aktarmak amacıyla şu anda Erbil'de bir heyet bulunuyor” ifadesini kullandı. Türkiye'nin müdahale yönünde bir adım atmasını beklemediklerini ifade eden Başar, “Kuşkusuz, biz böyle bir gelişmeye karşıyız. Çünkü, bunun sonuçları hem Suriyeli hem de tüm bölgedeki Kürtler için iyi olmayacak. Askeri bakımından bizim güçlerimiz eşit değil, zaten Türk gücüne karşı duracak gücümüz de yok " dedi.

BİN ASKER KUZEY IRAK’TA BEKLİYOR

Suriye ordusundan Kürt kökenli yaklaşık bin askerin Irak'ın kuzeyine kaçtığı bilgisi veren Başar, "Yaklaşık bin kişiler. Hemen Suriye’ye dönmeleri planlanmıyor. Şam’da rejim düşerse veya Suriye’nin Kürt bölgelerinde güvenlik daha da kötüleşirse bu durumda bu askerler Suriye’ye geri dönebilir ve Kürt halkının güvenliğini sağlayabilirler" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanDiyetIrakRecep Tayyip ErdoğanRusyaSuriye
Görüş Bildir