'Türkiye PYD ve IŞİD Hedeflerini Vurdu'

 > -

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Cerablus'taki IŞİD hedeflerini obüslerle, Menbiç'in kuzeyindeki PYD mevzilerinin de topçu ateşiyle vurduğu bildirildi.

CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat, Türkiye’nin Cerablus’taki IŞİD hedeflerini obüslerle öğleden önce ve sonra 12 kez vurduğunu açıkladı. 

Geçtiğimiz günlerde IŞİD'den temizlenen ve PYD’nin kontrolünde bulunan Menbiç’in kuzeyinin de top ateşiyle vurulduğu ifade edildi.

Reuters'a bilgi veren bir Türk yetkili, bazı gelişmeler nedeniyle birkaç gündür PYD'nin uyarıldığını ama bunların dikkate alınmadığını belirterek, "Membiç'teki PYD unsurlarına 20 obüs atışı yapıldı. Hemen ardından da Cerablus tarafındaki İD hedefleri ateş altına alındı. Burada da obüsler kullanıldı. Son operasyondaki temel amaç ılımlı muhalifler için koridor açmak" dedi.

Menbic, Suriye Demokratik Güçler'nin Elinde - onedio.com
Menbic, Suriye Demokratik Güçler'nin Elinde - onedio.com

Cerablus angajman kuralları gereği vuruldu

AA/ Orhan Çiçek

CNN Türk'ün internet sitesinde yer alan haberde ise akşam saatlerinde Cerablus'tan ateşlenen 3 havan mermisinin Karkamış'ta boş araziye düştüğü ve angajman kuralları kapsamında misliyle top atışı yapıldığı belirtildi.

Suriye'nin kuzeyindeki son durum

Görsel: NTV

Anadolu Ajansı ise gün içerisinde paylaştığı haberinde sınırda güvenlik tedbirlerinin artırıldığını ve sınıra tank ve zırhlı personel taşıyıcıların sevk edildiğini aktardı.

CNN Türk, Gaziantep'ten konvoy halinde sınıra doğru yola çıkan zırhlı araçların görüntüsünü paylaştı

Başbakan: Herhangi bir etnik gruba avantaj sağlanmamalı

Bu gelişmeden dakikalar önce Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak şunları söylemişti:

"Bütün tarafların aklıselimle bir araya gelip Suriye'de akan kanın durdurulması ve tekrar bütün Suriyelilerin temsil edileceği bir yönetişim şeklinin oluşturulması esastır. Bu bağlamda bizim önemle üzerinde durduğumuz konu çok nettir; Suriye'nin bölünmemesi, toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesi, herhangi bir etnik gruba avantaj sağlayacak yeni bir yapılaşmaya izin verilmemesi."

"Kendine meşruiyet kazandırmak isteyen terör örgütleriyle iş birliği yapmadık, yapmayız"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Gaziantep'teki intihar saldırısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye sınırının IŞİD'den temizlenmesi gerektiğini söylemişti. 

Bakan, Suriye'de Cerablus'u almak için başlatılması beklenen operasyona Türkiye'nin destek verip vermeyeceği sorusuna, "Türkiye olarak bugüne kadar DAEŞ'le mücadelenin içinde aktif bir şekilde yer aldık. Gerek siyasi toplantılar gerekse arazideki mücadelede Türkiye'nin hem desteği hem aktif katılımı olmuştur" yanıtını vermişti.

IŞİD'le mücadele eden koalisyon içindeki ülkelerin İncirlik Hava Üssü'ne gelip konuşlanmasına izin verdiklerini ve onlarla yakın işbirliği içinde olduklarını belirten Çavuşoğlu, "Sadece DAEŞ'le mücadele kisvesi altında kendine meşruiyet kazandırmak isteyen diğer terör örgütleriyle iş birliği yapmadık, yapmayız da ama ılımlı muhalefet başta olmak üzere arazideki güçlere de DAEŞ'le mücadele eden herkese destek verebiliriz" ifadelerini kullanmıştı.

CNN Türk, Reuters ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir