Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Türkiye'nin En Uzun Gecesi'nin Üzerinden 5 Yıl Geçti: 15 Temmuz Darbe Girişimi

3.6bPAYLAŞIM

15 Temmuz 2016'da Türkiye, tarihinin en uzun gecesini yaşadı. Herkes ne olduğunu anlamaya çalışırken bir anda ardı ardına gelen haberlerle tüm ülkede büyük bir kaos yaşandı. 248 vatandaşımızı kaybettik. Devletin önemli kurumlarında ve televizyonlarında asker üniformalarını gördük. TSK içerisindeki FETÖ üyesi bir grup asker tarafından başlatılan girişim ülke genelindeki topyekün tepki ile bastırıldı.

Binlerce Kişi Bayraklarla Yürüdü: Objektiflere Yansıyan Görüntülerle '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' - onedio.com
Binlerce Kişi Bayraklarla Yürüdü: Objektiflere Yansıyan Görüntülerle '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' - onedio.com

İlk önce haberlere Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprüsü'nün askerler tarafından kapatıldığı bilgisi düştü.

Ankara'da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları alçak uçuşlar yapmaya başladı. Genelkurmay Başkanlığında silah sesleri duyulduğu bilgisi geldi.

Ankara Oran'da bulunan TRT Genel Müdürlüğü darbeciler tarafından basıldı. Canlı yayında okunan darbe bildirisi ile tüm ülke büyük bir şok yaşadı.

FETÖ'cüler Doğan Medya Merkezini basarak CNN Türk'ün yayınını ve Hürriyet'in basımını durdurdu.

'Yurta Sulh Konseyi' tarafından hazırlandığı belirtilen bildiri TRT canlı yayınında spiker Tijen Karaş tarafından okundu. Bildiride sokağa çıkma yasağının olduğu aktarıldı.

Camilerden sela verilmeye başlandı.

Başbakan Binali Yıldırım saatler 23:05'i gösterirken önce NTV, akabinde A Haber televizyon kanallarının canlı yayınlarına bağlanarak açıklama yaptı. “Bir kalkışma girişimi”nin olduğunu belirtti. Yıldırım, “Bu girişime izin verilmeyecektir. Bunu yapanlar en ağır bedeli ödeyeceklerdir. Askerin içerisinde bir grubun kalkışması söz konusu.” dedi.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra çok acı bir haber geldi. Gölbaşı Polis Özel Harekat dairesi savaş uçakları tarafından bombalandı.

44 polisimiz şehit oldu.

Hulusi Akar'ın Genelkurmay Başkanlığı'nda rehin alındığı bilgisi medyaya ulaştı.

O gün Marmaris'te olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'na hareket etti.

Darbe bildirisi TRT'de okunmaya devam ederken, Cumhurbaşkanlığı iletişim kaynakları “Korsan bildiridir. Gerekli özenin gösterilmesini rica ederiz” dedi ve Türksat TRT'nin yayınını bir süre sonra kesti.

Ankara Yenimahalle'de bulunan MİT kampüsü savaş uçakları tarafından bombalandı.

MİT’in çevre güvenliğini sağlayan unsurlarca saldırıya silahla karşılık verildi.

Saat 00:26. Bu açıklamaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan CNN Türk'e bağlanarak, askerî kalkışmaya tepki gösterdi ve halkı meydanlara davet etti.

Erdoğan, “Millî iradeye yönelik bu ayaklanma hareketine karşı tabii ki hukuk, yasalarımız, anayasamız neyi gerektiriyorsa bunun bir defa cevabını bu yapı ister Silahlı Kuvvetler içinde olsun, bir grup azınlık da olsa ister başka kurumlarımızın içerisinde olsun, gereken cevabı alacaklardır.” dedi.

O sırada Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğü binasına da savaş uçakları tarafından saldırılar düzenlendi. Darbecilere karşı mücadele eden pek çok askerimiz şehit olurken, yurt genelinde ilk soruşturma işlemleri başlatıldı.

Darbe girişimiyle ilgili ilk soruşturma İstanbul’da başlatıldı. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcısı Ali Doğan, darbe girişimini yapan askerlerle ilgili soruşturma başlatıldığını ve askerlerin görüldükleri yerde tutuklanacaklarını bildirdi.

Halk sokaklara inmiş, darbeci askerlere tepki göstermeye başlamıştı.

Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevliyken, Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’nın vur emriyle, komutanlığı ele geçirmeye çalışan darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi alnından vurarak öldüren, ardından darbecilerce şehit edilen Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir, 15 Temmuz'un en önemli kahramanlarından birisi olarak karşımıza çıktı.

Saatler 02:30'u geçtikten sonra TBMM binası savaş uçakları tarafından bombalanmaya başladı.

Dönemin Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Ankara'da bulunan ve meclise gelen vekillerle ile birlikte Meclis'i açacağını duyurmuştu. Vekiller ile birlikte darbeye hayır diyen parlamento, yoğun bombalamalar nedeniyle sığınaklara indi. O sırada Meclis'i darbecilere karşı savunan bazı güvenlik güçleri de yaralandı.

Yeniden NTV televizyon yayınına bağlanan Başbakan Binali Yıldırım, “Havadaki jetlerle kurumlarımıza mermi, bomba yağdıranlar adeta bu terör örgütünün elemanı gibidir, devamı gibidir. Asla ve asla böyle bir iş, şanlı Silahlı Kuvvetler bayrağı altında görev yapan hiçbir subayımıza, hiçbir askerimize yakıştırılacak bir iş değildir.” dedi.

i.pinimg.com

Daha sonra da televizyonlara bağlanan Başbakan Yıldırım, Ankara semalarında, MİT, Meclis, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık gibi kritik bölgeler üzerinde uçuş yapan her türlü askeri helikopter ve uçağın füzeyle indirileceğini açıkladı.

Saatler sabaha karşı 3'ü geçerken Atatürk Havalimanı'na gelen Erdoğan televizyon kanalları aracılığı ile açıklamalarda bulundu.

Halk sokaklara indi ve darbecilerle karşı karşıya gelmesi nedeniyle bazı vatandaşlarımız açılan ateş sonrasında hayatlarını kaybettiler.

Sabah 06:30'da Boğaziçi Köprüsü'nde bulunan askerlerin teslim olması ile birlikte darbe girişimi sonlandı ve geriye iz bırakan görüntüler kaldı.

Vatandaş kamerasından köprü direnişi;

Rakamlarla 15 Temmuz Askeri Darbe Girişimi;

Resmi kaynaklardan alınan verilere göre darbe girişimine 8651 asker, 3992 hafif silah, 246 zırhlı araç, 74 tank, 37 helikopter, 24 F-16, 11 uçak, ve 3 savaş gemisi katıldı. Ayrıca Türk Donanması’nın yüzde 70’ini oluşturan, fırkateyn, korvet, hücumbot ve 29 ana muharip gemisinin de darbe faaliyetlerine katılmak üzere hazır hale getirildiği ifade edildi. 16 Temmuz’da Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün başarılı operasyonları neticesinde darbe girişimi bastırıldı.

Türkiye'nin FETÖ'cü darbe unsurlarına karşı verdiği 15 Temmuz mücadelesinde 248 kişi şehit oldu, 2196 vatandaş ise yaralandı.

15 Temmuz 2016 tarihli haberimizi okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirisiniz;

Tüm Gelişmeler ile Bir Darbe Girişimi ve Türkiye'nin En Uzun Gecesi - onedio.com
Tüm Gelişmeler ile Bir Darbe Girişimi ve Türkiye'nin En Uzun Gecesi - onedio.com

15 Temmuz şehitlerini saygıyla anıyoruz...

Şehitlerimize rahmet diliyoruz.

Binlerce Kişi Bayraklarla Yürüdü: Objektiflere Yansıyan Görüntülerle '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' - onedio.com
Binlerce Kişi Bayraklarla Yürüdü: Objektiflere Yansıyan Görüntülerle '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir