Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Türkiye İstese Güneş Enerjisinde Dünya Lideri Olabilecek Konumda'

 > -

Lübnan'dan yola çıkarak 6 Eylül'de Bodrum'a varan Greenpeace'in meşhur gemisi 'Rainbow Warrior' (Gökkuşağı Savaşçısı) ‘Güneşe Yelken Aç’ kampanyası kapsamında Türkiye’deki güneş enerjisi potansiyeline dikkat çekmeyi amaçlıyor. Türkiye, Avrupa’da Kıbrıs’tan sonra güneş enerjisi potansiyeli en yüksek olan ikinci ülke. Halihazırda Türkiye’de 733 güneş enerjisi santrali bulunuyor. Greenpeace’in hedefi ise Türkiye’de farkındalık yaratarak güneş paneli olan 1 milyon çatı kurulmasına ön ayak olmak...

Diken'den Burcu Karataş'a konuşan İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu Duygu Kutluay’a göre Türkiye, istese güneş enerjisinde dünya lideri olabilecek konumda...

Yerel yönetimlerin inisiyatif almasının son derece önemli olduğuna vurgu yapan Greenpeace kampanya sorumlusu, yakıt ihtiyacı olmamasının ve yerinde üretimin avantajlarına dikkat çekiyor.

Güneş enerjisinin ‘demokratik enerji’ olduğunu söyleyen Kutluay, doğru bilinen bazı yanlışları ise şöyle sıralıyor:

İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu Duygu Kutluay

  • "Güneş enerjisi pahalıdır”: 'Hayır değil, teknoloji artık çok gelişti. Güneş panelleri pahalı değil'.

  • Depolama sıkıntısı oluyor”: 'Hayır, ürettiğiniz enerjiyi depolayabiliyorsunuz. Depolama kesinlikle zor değil'.

  • Paralar yabancıya gidiyor”: 'Hayır, yerel panel üreticileri de var'.

  • Bakım maliyeti yüksek”: 'Aksine, maliyeti yok denecek kadar az. Panellerin kullanım süresi ise 30 yıl varıyor'.

Greenpeace, kampanya için Türkiye çapında güneş enerjisi kullanan vatandaşların hikayelerini ilham olmaları için derledi. 

‘Güneş Kahramanları’ndan bazılarının hikayeleri şöyle:

Yüzünü ‘güneş enerjisine dönen’ imam: 'Gökte bulunduğu müddetçe faydalanacağız'

Cemil Sancar (Bursa, İmam): 

“Bursa’nın Yıldırım ilçesinde bulunan Mevlana Camisi’nin imamıyım. Caminin elektrik faturaları yılda 12 bin lirayı bulunca cami vakfı kolları sıvadı. Cami ve Kuran kursumuz olarak enerji maliyetlerini nasıl düşürebiliriz diye bir proje düşünmeye başladık. Bulduğumuz sistem 40 panelden oluşmaktadır. Bize yılda ortalama 15 bin kilowatt civarında elektrik üretimi sağlamaktadır. Bir kere yapıldıktan sonra bütün elektrik ihtiyacımızı tamamen karşılamaktadır."

Sancar, şöyle devam etti:

"Ürettiğimiz ve kullandığımız arasındaki fark, UEDAŞ (Uludağ Elektrik Yatırım A.Ş.) tarafından camimize ve derneğimize ödenek olarak gelmektedir. Güneş, Allah’ın izniyle gökyüzünde bulunduğu müddetçe bizler bu enerji kaynağından sürekli faydalanacağız."

'Bitmeyen hazine... Dumanı yok, isi yok, pisi yok'

Kezban Karaman (Sinop, Ev Hanımı):

“Biz bunlardan elektrik üretiyor, ihtiyacımızı kullanıyor, fazlasını da devlete satıyoruz. Bugün yarın değil, bitmeyen hazine bu. Değerini bilelim güneşin. Torun torbamızın geleceği için dumanı yok, isi yok, pisi yok. Ben başarabildiğime göre herkes başarır. Devlet de millet de dışarıya bağımlı olmasın. El ele verip bu memleketi kalkındıralım. Önceden tarhanayı, bulguru, tütünü kurutuyorduk, şimdi de güneşten elektrik üretiyoruz.”

'Doğal nimet bu'

Mustafa Kahya Güzelbahçe (Çoban): 

“Dağın başındayız elektrik yok, su yok, cereyan getirme imkanı yok. Bizim için en iyi güneş paneli. Güneş bitmeyen enerji, kışın havada bulut olsa dahi elektrik üretebiliyoruz. Doğal nimet bu, bitmeyen bir bereket. Bunun değerini bilmek lazım. Bir sefer yaparken para veriyorsun, sonra güneş bedava. Bir sefer yaparken para veriyorsun, sonra güneş bedava!”

25 Eylül’de Türkiye’den dönüş yoluna düşecek olan Gökkuşağı Savaşçısı'nın son durağı, İklim Zirvesi’nin gerçekleşeceği Fas olacak...

Balıkçı teknesinden Rainbow 3’e: Rainbow’un hikâyesi aslında Greenpeace’in hikayesi...

Gemiyi Türkiye'deki ilk durağı olan Bodrum'da ziyaret eden Bianet'ten Nilay Vardar geminin hikâyesini şöyle aktarıyor:

"1971 yılında Kanada'nın Vancouver şehrinde, küçük bir grup, Amerika Birleşik Devletleri donanmasının yaptığı atmosferdeki nükleer denemeleri durdurmak için balıkçı teknesiyle denize açılırlar. Bu grup, Greenpace fikrini ortaya çıkartır.  

1978’de suya inen ilk Rainbow, 1985’te Fransa’nın Yeni Zelanda’da nükleer denemesini protesto ettiği sırada iki Fransalı ajan tarafından bomba konarak batırılıyor. Bir fotoğrafçı hayatını kaybediyor.

Ardından ikinci Rainbow Warrior, 20 yıl boyunca Arctic Sunrise ve Esperanza gemisiyle birlikte dünyanın her yerindeki çevre suçlarını protesto ediyor. Ancak ikinci Rainbow 2010 yılında emekliye ayrılıyor. Bagladeş’te bir hastaneye dönüştürülüyor.

Artık tamamen iklim dostu bir gemi yapmanın zamanı geldiği düşünülüp Rainbow 3 yelkenli gemisi  2011’de suya iniyor."

Bilanço Ortada: Dünyamızın 22,000 Yıllık Küresel Isınma Geçmişi ve Beklenen Ürkütücü Tablo - onedio.com
Bilanço Ortada: Dünyamızın 22,000 Yıllık Küresel Isınma Geçmişi ve Beklenen Ürkütücü Tablo - onedio.com

Rainbow yelkenli bir gemi ve tüm yıl boyunca yaptığı yolculuklarının yüzde 80’inini rüzgarı önüne katarak yapıyor

Rainbow, hava şartları el vermediğinde ise motora geçiyor. 

Tamamı ekolojik dengeleri gözeterek planlanmış... Temizlik için çevre dostu malzemeler kullanılıyor. Sirke baş tacı, çünkü en ekolojik temizleme malzemesi. Bulaşıklar deterjanlı suda çalkalanıp, su tasarrufu için buharlı makinede yıkanıyor. Tüm atıklar geri dönüşüyor, yemek atıkları kompost oluyor. Ardından yeşillik üretmek üzere saksılara konuyor. Hava koşulları el vermediğinde çalışan motorlardan gelen ısıyla su ve kabinler de ısınıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir