'Almanya Endişe İle İzliyor'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

'Türkiye ile Müzakereler Kesilmeli'

'Türkiye ile Müzakereler Kesilmeli'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’na ilişkin protesto gösterilerini değerlendirirken, hukuk devleti anlayışının, güvenlik makamlarının her zaman orantılı ve uygun hareket etmesini gerektirdiğini belirterek, tarafları itidale çağırdı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'de Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve ülke geneline yayılan hükümeti protesto gösterileriyle ilgili açıklamasını hükümet sözcüsü aracılığıyla yaptı.

DW’nin haberine göre, hükümet sözcüsü Steffen Seibert düşüncenin özgürce ifadesi ve toplanma özgürlüğünün demokratik düzende temel hak olduğunu belirterek, “Hukuk devleti anlayışı, güvenlik makamlarının her zaman orantılı ve uygun hareket etmesini gerektirir” dedi. Tüm tarafları itidale çağıran Alman hükümet sözcüsü şu an ‘gerilimin düşürülmesi ve diyalog zamanı' olduğunu söyledi.

"ARAP BAHARI İLE KARŞILAŞTIRILAMAZ"

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de yaptığı açıklamada sağlıklı bir kalkınmanın düşünce ve gösteri özgürlüğünden geçtiğini söyledi. Soruları yanıtlayan Westerwelle, Türkiye'deki durumun Kuzey Afrika ülkelerindeki hareketler ve Arap Baharı ile karşılaştırılamayacağını söyledi. Westerwelle şöyle konuştu: “Türkiye bir demokrasidir. İçimizden bazı şeylere eleştirel baksak da. Örneğin dini çeşitliliğe bakarsak, Türkiye'yi ciddi ciddi Arap dünyasındaki ülkelerle, diktatörleri deviren ülkelerle karşılaştıramazsınız. Bu nedenle düşüncem, Türkiye'nin orta yolu, ölçüyü bulacağı. Bu, şu an gösteri ve protestolara yönelik tutumu da kapsamakta. Biz kendi ülkemizde de deneyimler yaşadık. İnsan hakları, vatandaşlık hakları, gösteri özgürlüğü ve düşünce özgürlüğünün bir ülkenin sağlıklı bir şekilde kalkınmasında doğru ölçütler olduğu deneyimini edindik.”

Haberin Tamamı İçin:

'Almanya Endişe İle İzliyor'

Almanya Başbakanı Merkel, Türk polisinin göstericilere yönelik sert tutumunu endişeyle izlediği mesajını verdi. Dışişleri Bakanı Westerwelle ise durumun Arap Baharı ile karşılaştırılamayacağını vurguladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'de Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve ülke geneline yayılan hükümeti protesto gösterileriyle ilgili açıklamasını hükümet sözcüsü aracılığıyla yaptı. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert düşüncenin özgürce ifadesi ve toplanma özgürlüğünün ‘bir demokraside temel hak' olduğunu belirterek, “Hukuk devleti anlayışı, güvenlik makamlarının her zaman orantılı ve uygun hareket etmesini gerektirir” dedi. Tüm tarafları itidale çağıran Alman hükümet sözcüsü şu an ‘gerilimin düşürülmesi ve diyalog zamanı' olduğunu söyledi.

“Arap Baharı ile karşılaştırılamaz”

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de sağlıklı bir kalkınmanın düşünce ve gösteri özgürlüğünden geçtiğini belirtti. Alman N24 televizyon kanalının sorularını yanıtlayan Westerwelle, son gösterilerin Türkiye'nin bir devrimin eşiğinde olduğu anlamına gelmediği görüşünü dile getirerek, Türkiye'deki durumun Kuzey Afrika ülkelerindeki hareketler ve Arap Baharı ile karşılaştırılamayacağını belirtti. Westerwelle şöyle konuştu:

“Türkiye bir demokrasidir. İçimizden bazı şeylere eleştirel baksak da. Örneğin dini çeşitliliğe bakarsak, Türkiye'yi ciddi ciddi Arap dünyasındaki ülkelerle, diktatörleri deviren ülkelerle karşılaştıramazsınız. Bu nedenle düşüncem, Türkiye'nin orta yolu, ölçüyü bulacağı. Bu, şu an gösteri ve protestolara yönelik tutumu da kapsamakta. Biz kendi ülkemizde de deneyimler yaşadık. İnsan hakları, vatandaşlık hakları, gösteri özgürlüğü ve düşünce özgürlüğünün bir ülkenin sağlıklı bir şekilde kalkınmasında doğru ölçütler olduğu deneyimini edindik.”

CSU: AB ile müzakereler durdurulsun

Almanya'da koalisyon hükümetinin küçük ortağı Hrıstiyan Sosyal Birlik (CSU) ise Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin tamamen kesilmesi ya da en azından uzun vadeli olarak askıya alınmasını talep etti. CSU'lu milletvekili Stefan Müller, “Türkiye'deki güncel olaylar, yıllardır yerinde sayan üyelik müzakerelerini yeniden başlatmak üzere Türkiye'ye sinyal vermenin yanlış yol olduğunu göstermektedir” dedi. Müller, “Erdoğan hükümetinin otoriter tutumu ve orantısız şiddet kullanımı bizim demokrasi ve düşünce özgürlüğü anlayışımızla bağdaşmamaktadır” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAngela MerkelAvrupa BirliğiGezi Parkıİstanbul
Görüş Bildir