Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AP'den ‘İdam Gelirse Üyelik Görüşmeleri Sona Erer’ Açıklaması ve Çavuşoğlu'ndan Yanıt

 > -

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiye'de idam cezasının yeniden getirilmesinin kırmızı çizginin aşılması anlamına geleceğini belirterek, bunun üyelik görüşmelerinin sonu olacağını söyledi. Schulz ayrıca "Türkiye'deki durumun devam etmesi halinde ekonomik yaptırımları düşünmek zorunda kalacaklarını" ifade etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Schulz'un açıklamalarına tepki gösterdi, "Bu tehditkar açıklamalarının hiçbir etkisi yok" dedi ve ekledi: "Önce AP'deki PKK faaliyetlerini durdursun. Gücü yetiyorsa yine AB üyesi ülkelerdeki teröre destek veren faaliyetlere karşı söylem içinde olsun. Ekonomik yaptırımlarla ilgili de elinden geleni arkasına koymasın."

Bild am Sonntag gazetesine konuşan Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiye'deki güncel gelişmeleri değerlendirdi. 

Doğan Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre “Türkiye idam cezasını yeniden getirirse, bu durumda üyelik görüşmeleri sona erer" diyen Schulz, idamın üyelik görüşmeleri için kırmızı çizgi olduğunun altını çizdi.

Buna gerek kalmamasını umduğunu kaydeden Schulz, Türkiye ile ilişkilerin sürdürülmesinden yana olduğunu dile getirdi.

102 Ülkenin Hukuk Sisteminde İdam Cezası Yer Almıyor - onedio.com
102 Ülkenin Hukuk Sisteminde İdam Cezası Yer Almıyor - onedio.com

'Diyaloğun sürdürülmesinden yanayım'

"Türkiye ile ilişkileri durdurursak, muhalefet ve gözaltına alınanlara yardım etme şansımız kalmaz" diyen Schulz, "Bu nedenle diyaloğun sürdürülmesinden yanayım" ifadelerini kullandı. 

Muhalefete ve gazetecilere yönelik tutumu da eleştiren Schulz, ekonomik yaptırım seçeneğini gündeme getirdi.

'Türkiye’deki durumun devam etmesi halinde, AB olarak ekonomik yaptırımlar dahil bazı önlemleri düşünmek zorunda kalacağız'

Schulz, "Türkiye’deki durumun devam etmesi halinde, Avrupa Birliği olarak ekonomik yaptırımlar dahil, bazı önlemleri düşünmek zorunda kalacağız. Yıl sonuna kadar Türkiye’nin de üye olduğu gümrük birliğinin reforme edilmesi gerekiyor. Muhalefet milletvekilleri ve gazetecilerin tutuklanmasının ardından gümrük birliğinin genişletilebileceğini düşünemiyorum" dedi.

'Gücü yetiyorsa terör örgütleri karşısında söylem içinde olsun'

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Türkiye-Çin Dışişleri Bakanları İstişare Mekanizması 1. Toplantısı'nın ardından bakanlık resmi konutunda ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Schulz'ın açıklamalarına tepki gösterdi.

Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Türkiye-Avrupa Birliği (AB) temasının devam etmesini arzu ederken de esasen gerçek niyetini söylüyor. Diyor ki diyaloğu devam ettirmezsek, muhalefete, Türkiye'de karşıtlarına sahip çıkamayız. Kimi kastediyorsunuz CHP mi MHP mi? Hayır, PKK ve onun yandaşlarını kastediyorsunuz. Türkiye ile ilişkilerin karşılıklı çıkar çerçevesinde önemini söylemiyor. Ne için Türkiye ile diyaloğun devam etmesini istediğini de açıkça söylüyor. Türkiye'deki gelişmelerle ilgili Schulz'un ve arkadaşlarının açıklamaları var. PKK'lılar da çok iyi savunuyorlar.

Çavuşoğlu, Çinli mevkidaşı ile basın toplantısı düzenledi

Peki bizim en son şehit kaymakamımızın teröristler tarafından şehit edildikten sonra Schulz ve onun gibi düşünenlerin herhangi bir açıklaması oldu mu? Yani bir PKK'lı çok önemli ama bizim kaymakamımızın, diğer şehitlerimizin, hatta PKK'nın katlettiği Kürt vatandaşlarımızın hiçbir değeri, hiçbir önemi yok. Dolayısıyla Schulz'un bu tehditkar açıklamalarının bizde hiçbir etkisi yok. Hiç kusura bakmasın. Önce AP'deki PKK faaliyetlerini durdursun. Gücü yetiyorsa yine AB üyesi ülkelerdeki teröre destek veren faaliyetlere karşı söylem içinde olsun. Ekonomik yaptırımlarla ilgili de elinden geleni arkasına koymasın. Gerekeni, ne yapmak istiyorsa yapsın. Ve gerçekten AB'nin ve parlamento başkanının iki yüzlülüğünü, çifte standardını her zaman olduğu gibi görüyoruz. Sadece biz değil, halkımız da bunu çok iyi görüyor.

Demokrasi, insan hakları gibi konularda bize ders vermeye çalışanların iki yüzlülüğünü sanırım Çin de bizim kadar iyi biliyor."

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında idam cezası konusu bir kez daha Türkiye’nin gündemine geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmaları sırasında zaman zaman duyulan "idam isteriz" sloganları üzerine, Meclis'ten geçmesi durumunda kendisinin onaylayacağını söylüyor.

İdam Konusunda 'Sınırlı Düzenleme' Yapılabilir - onedio.com
İdam Konusunda 'Sınırlı Düzenleme' Yapılabilir - onedio.com

Vatandaşın talebine kulak tıkayamayacaklarını söyleyen Başbakan Yıldırım ise, cezanın gelmesi durumunda bunun geriye doğru işlemeyeceğini vurgulamıştı:

"Canı yanan millet bunların cezasız kalmamasını istiyor. Bunun gibi alçak darbegirişimlerinin bir daha olmamasını istiyor. Vatandaşın bu talebine kulak tıkayacak değiliz. ancak bunu da tek başına yapamayacağımızı ve bu düzenlemenin geriye doğru işlemeyeceğini bilmenizi isteriz."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir