'Türkiye Destek İstedi ABD Uçakları Göndermedi' İddiası

 > 
54PAYLAŞIM

Anadolu Ajansı, Cerablus'ta dün yaşanan çatışmalar sırasında Türkiye'nin talep ettiği hava desteğinin ABD tarafından gönderilmediğini öne süren bir habere yer verdi. Haberde, saldırıya uğrayan TSK'nın İncirlik'teki Koalisyon Güçleri'nden acil hava desteği istediği, İncirlik'teki Amerikalı yetkililerin ise halihazırda havada bulunan Koalisyon jetlerini yardıma göndermediği iddia edildi. Dünkü çatışmalar sırasında 1 Türk tankı IŞİD tarafından saldırıya uğramış ve 3 asker yaralanmıştı.

Harekâtın 8. günü sona ererken TSK, Celabrus'ta dün sabahtan itibaren 25 hedefin 107 atışla vurulduğunu, 32 köy ve yerleşim yerinin teröristlerden temizlendiğini, ÖSO denetimine geçtiğini açıkladı.

Özgür Suriye Ordusu, Türkiye sınırındaki Cerablus’un batısında, bölgeyi IŞİD'den arındırmak amacıyla TSK desteğiyle harekâta devam ediyor.

Harekat sırasında dün Külliye köyüne giren ÖSO güçleri ve geride güvenliklerini sağlamaya çalışan TSK zırhlıları, IŞİD militanlarının roketli saldırısına maruz kalmıştı. Saldırı sonucu 3 asker yaralanmıştı.

Cerablus'ta Bir Kez Daha Türk Tankı Vuruldu: 3 Asker Yaralı - onedio.com
Cerablus'ta Bir Kez Daha Türk Tankı Vuruldu: 3 Asker Yaralı - onedio.com

"Türk askerler, Koalisyon Güçlerinden acil destek istedi"

Anadolu Ajansı muhabirinin köydeki harekata katılan ÖSO kaynaklarından edindiği bilgiye göre, saat 19.00 sularında teröristlerin ateşi başladı ve bir tankı roketle vurdular.

Teröristler, eş zamanlı olarak ÖSO güçlerini ağır makineli silahlarla farklı yönlerden ateş altına aldı. Bunun üzerine bölgedeki TSK irtibat subayları İncirlik Üssü’nü kullanan ve halihazırda havada devriye gezen Koalisyon Güçlerinden acil destek istedi.

"Hava desteği bir türlü gelmedi"

Ancak Türkiye-ABD arasındaki planlamaya göre söz konusu saatlerde Amerikan tarafının vermek zorunda olduğu hava desteği bir türlü gelmedi.

İncirlikteki Amerikalı yetkililer, halihazırda havada bulunan Koalisyon jetlerini müttefik unsurlara yardıma göndermedi.

"Yaklaşık 1 saat oyaladılar"

Bunun üzerine TSK kendi savaş uçaklarını kaldırmak zorunda kaldı. Türk jetleri hedefleri başarıyla vurup karadaki unsurları rahatlattı.

Amerikalıların komuta ettiği Koalisyon unsurları ise Türk savaş uçaklarından 3 saat sonra çatışma bölgesinde bombardıman yaptı.

"Boş araziyi vurdular"

Hedeflerin zaten TSK tarafından yok edilmiş olması nedeniyle boş araziyi vurup döndüler.

Anadolu Ajansı'nın olaylara tanıklık ettiğini vurguladığı ÖSO kaynağı, "Harekat sırasında acil bir durumda Amerikalıların havadan destek sözü vardı. Ama bir türlü gelmediler. Çatışmada yaralananlar oldu. Büyük kayıplar verebilirdik. Amerikalıların vermesi gereken destek de planın bir parçasıydı. Yani yapmak zorundaydılar. Ama bizi orada yolda bıraktılar. Hava müdahalesi onların yüzünden gecikti. Son anda Türk uçakları yetişti.” dedi.

TSK'dan Cerablus açıklaması : 25 hedef 107 atışla vuruldu

Harekâtın 8. günü sona ererken TSK, Celabrus'ta dün sabahtan itibaren 25 hedefin 107 atışla vurulduğunu, 32 köy ve yerleşim yerinin teröristlerden temizlendiğini açıkladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  • Dün sabahtan itibaren 25 hedef 107 atışla vuruldu.

  • 32 köy teröristlerden temizlenip ÖSO denetimine geçti.

  • Zavgar ve Külliyah'ta 4 bina içindeki teröristler imha edildi.

  • Güzelmezra bölgesinde IŞİD'e ait silahlı bir araç imha edildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir