Görüş Bildir

'Türkiye'de Terörle Mücadele Kanunu'ndaki Bir Değişikliği Kabul Etmek Mümkün Değil'

Anasayfa > Gündem

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, vize serbestisi ve Türkiye'nin AB'ye katılım süreci konuları hakkında bir dizi görüşme yapacak. Strasbourg'da konuşan Bozkır,  AB'nin vize muafiyeti için şart koştuğu Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik talebini eleştirdi ve ekledi: 'Türkiye'de terörle mücadele kanunundaki bir değişikliği kabul etmek mümkün değildir'

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Fransa'nın Strasbourg kentinde NTV Muhabiri Kayhan Karaca'nın sorularını yanıtladı.

AB Bakanı Volkan Bozkır özetle şöyle konuştu:

''Bugün burada Avrupa Parlamentosu ve parlamentodaki grup başkanlarıyla görüşeceğim. Amacımız şu burada çok önemli bir noktadayız. Parlamentoda çok renkli akımlar ortaya çıkabiliyor. Burada kritik bu noktada parlamentonun doğru resme bakması önemli. Normal bir parlamento prosedürü gibi buna bakıp Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinin çok önemli bir noktasında buna rutin bir kararla cevap verirse o zaman gerçekten hem katedilen mesafe heba edilmiş olur hem de önümüzdeki dönem için bu Türkiye-AB ilişkilerinde menfi bir adımla karşı karşıya kalmış oluruz.

'Bu konu vizenin bir parçası değil'

'Bu konu vizenin bir parçası değil'

Türkiye'nin Terörle Mücadele Kanunu aslında Avrupa standartlarındadır. 2002 yılındaki Avrupa Birliği genelgesine atıfta bulunarak bambaşka bir ortama götürülmesi burada gerçekten çok sıkıntılı bir durum ortaya çıkarttı. Bu konu vizenin kaldırılmasının bir unsuru değildir. Vizenin bir parçası değil bu konu. Eğer vize konusunda haklı nedenlere dayanmayan bir ilerleme kaydedilemezse o zaman bütün bu anlaşmanın 5 unsuru gözden geçirilecektir. 

Geri Kabul Anlaşması'nın yürürlüğe girmesinden fasılların açılmasına Türkiye'ye gönderilmesi gereken 3 milyar euronun henüz gelmemiş olmasına kadar bütün tablo gözden geçirilecektir. Benim buraya geliş nedenim bu unsurları tekrar son kez belki de konuşmak ve yapılacak olan bir yanlışlığı önlemek.

Bozkır, 'Avrupa Parlamentosu'nun bu mesajı alacağına inanıyor musunuz?' sorusu üzerine ise, 'Ben ikna durumunda değilim. Türkiye Cumhuriyeti'nin AB Bakanı olarak böyle bir sıkıntılı durum olduğunu buraya söylemek mecburiyetinde hissederek geldim. İkna olurlar olmazlar o benim buradaki temaslarımla ortaya çıkabilecek bir tablo değil' dedi.

'Terör tanımının tartışılması mümkün değil'

Türkiye'de Terörle Mücadele Kanunu'ndaki bir değişikliği kabul etmek mümkün değildir. 450'nin üzerinde şehit verdiğimiz bir ortamda çok ciddi terör operasyonlarının sürdüğü bir ortamda Terörle Mücadele Kanunu'nun siyaseten Türkiye'de ele alınması mümkün değildir.''

AP'nin kararı süreci tıkayabilir

AP'nin kararı süreci tıkayabilir

Avrupa Parlamentosu oturumunda Türkiye'nin vize muafiyeti için gerekli kriterleri ne ölçüde yerine getirdiği değerlendirilecek.

Parlamento, Türkiye tüm kriterleri yerine getirmediğine kanaat getirdiği takdirde konuyla ilgili yasal süreç tıkanmış olacak.

Avrupa Birliği Komisyonu vize serbestisi için terörle mücadele yasasının değiştirilmesini istemişti.

Beş farklı adım sıralayan AB Komisyonu bunları, yolsuzlukla mücadele, verilerin korunması, tüm AB üyesi ülkelerle adli işbirliği, Avrupa Birliği'nin polis örgütü EUROPOL'la daha sıkı işbirliği ve terörle mücadele yasaları ve uygulamalarının gözden geçirilmesi olarak sıralamıştı.

NTV ve BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
48
12
9
6
4
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Cako Bey

Şerefsizler kendi ülkelerinde kendilerinin tezgahladığı bi bomba patladığı zaman bile hemen savaş uçaklarını kaldırıp sivil masum demeden öldürürler gelmişle... Devamını Gör

Bi Tengri Değil

dalga geçer gibi terörle mücadele kanunu değiştirin diyorlar, asıl biz onlardan daha fazla talepte bulunmamız gerekirken... Ne kadar yüzsüz şerefsiz lan bu ... Devamını Gör

Ahmet Ziya Boz

Antlaşma vize ve Suriyelilerle ilgili ama adamlar bizden terör yasasını değiştirmemizi istiyor.

Ahmet Ziya Boz

Sizin yüzünüzden bir gün gerçekten Tayyip'e verecem.