Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Türkiye’de iki kişiden biri çalışmıyor’

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

İşsizlik yüzde 8'e indi

İşsizlik yüzde 8'e indi

İşsizlik oranında düşüş sürüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, ayında işsizlik oranı 1.2 puan azalışla yüzde 8'e geriledi. İşsizlik oranı Mayıs ayında yüzde 8.2'yle 2001 krizinden beri en düşük düzeye inmişti.

Tarımdışı işsizlik oranı aynı dönemde yüzde 11.9'dan yüzde 10.2'ye geriledi.

Kentsel yerlerde işsizlik oranı 1.6 puanlık azalışla yüzde 10, kırsal yerlerde ise 0.6 puanlık azalışla yüzde 4.3 olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 311 bin kişi azalarak 2 milyon 226 bin kişiye düştü. Mevcut işsizlerin yüzde 16.7’sini (372 bin kişi) bu dönemde işten ayrılanlar oluşturdu.

Türkiye genelinde işgücüne katılma oranı ise yüzde 51.2'den yüzde 50.8'e geriledi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre 0.1 puanlık azalış ile yüzde 49.7, istihdam oranı herhangi bir değişim göstermeyerek yüzde 45.3, işsizlik oranı ise 0.1 puanlık azalış ile yüzde 8.9 seviyesinde gerçekleşti.

İŞSİZLERİN PROFİLİ

  • İşsizler sıklıkla (yüzde 29.8) "eş-dost" vasıtasıyla iş arıyor

  • İşsizlerin yüzde 88.4’ü (1 milyon 968 bin kişi) daha önce bir işte çalışmış

  • Daha önce bir işte çalışmış olan işsizlerin yüzde 54.5’i hizmetler, yüzde 21.3’ü sanayi, yüzde 14.4’ü inşaat, yüzde 5.8’i tarım sektöründe çalışmış, yüzde 4.1’i ise 8 yıldan önce işinden ayrılmış

Haberin Tamamı İçin:

İşsizlik Rakamları Açıklandı: 2 Milyon 226 Bin Kişi İşsiz

İşsizlik oranı, bu yılın haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre 1.2 puan azalarak yüzde 8 oldu.

Türkiye'de bu yılın haziran döneminde işsizlik oranı, geçen yılın aynı dönemine göre 1,2 puan azalarak yüzde 8 oldu.

Bu rakam 2001 yılından bu yana görülen en düşük işsizlik rakamı oldu. Yüzde 8 işsizlik, Türkiye İstatistik Kurumu'nun aylık seriye geçtiği 2005 yılından bu yana da görülen en düşük oran. Haziran döneminde kentsel alanlarda işsizlik oranı 2011 yılının aynı dönemine göre 1,6 puan azalarak yüzde 10, kırsal yerlerde ise 0,6 puan gerileyerek yüzde 4,3 olarak belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması, ''2012 Haziran Dönemi Sonuçları''na göre, geçen yılın Haziran döneminde 2 milyon 537 bin kişi olan işsiz sayısı, 2012'nin aynı döneminde 2 milyon 226 bin kişiye geriledi. İstihdam ise 24 milyon 901 bin kişiden 25 milyon 577 bin kişiye çıktı.

Haberin Tamamı İçin:

'Türkiye'de iki kişiden biri çalışmıyor'

'Türkiye'de iki kişiden biri çalışmıyor'

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü’ne (DİSK-AR) göre TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı İşgücü Anketi Haziran 2012 dönem sonuçlarını değerlendirdi.

Buna göre Türkiye’de çalışma çağındaki her iki kişiden biri çalışmıyor, işgücüne katılım oranı Haziran 2012 dönemi için yüzde 50.8 düzeyinde bulunuyor. İşsiz sayılmayan umudu kesik işsizlerin sayısı ve ev içi emeğin görünmez olmasının sonucunda açığa çıkan bu durum Türkiye’de işsizliği olduğundan düşük gösteriyor.

DİSK-AR’a göre AB ülkeleri için Eurostat 2011 yılı verilerine göre işgücüne katılım oranı yüzde 68.6 düzeyinde.

Türkiye’de iş isteyenlerin (işgücüne katılım) oranı AB-27 ortalaması kadar olsaydı işsiz sayısı 11 milyon 933 bin, işsizlik oranı yüzde 31.8 düzeylerine çıkacaktı.

Şu anda 27 AB ülkesi ile karşılaştırıldığında Türkiye işsizlik oranları bakımından 11. sıraya giriyor. Avusturya, Almanya, Romanya, Belçika gibi pek çok ülke için işsizlik oranı Türkiye’den düşük. Kentsel yerlerde işsizlik oranına bakıldığında Türkiye’de işsizlik AB ortalamasının üstünde.

GERÇEK İŞSİZLİK ORANI

DİSK-AR’ın araştırmasına göre umudu olmadığı için ya da diğer nedenle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve bu nedenle işsiz sayılmayanlar dahil edildiğinde işsizlik oranı yüzde 8 değil, yüzde 13.5, işsiz sayısı da 2 milyon 272 bin değil, 4 milyon 3 bin oluyor. Gizli işsiz olarak görülen eksik istihdam da ilave edildiğinde işsizlik oranı yüzde16.5 düzeyinde.

GENÇLER İÇİN DURUM DAHA DA KÖTÜ

Araştırmaya göre her iki gençten biri kayıtdışı çalışırken, umudu kesik işsizlerle birlikte her 4 gençten biri işsiz. Resmi olarak yüzde 15.7 olan işsizlik, umudu olmadığı için ya da diğer nedenle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve bu nedenle işsiz sayılmayan gençler dahil edildiğinde yüzde 24.4’e ulaşıyor. 712 bin işsiz gence karşı 543 bin çalışmaya hazır ancak umutsuzluk başta olmak üzere çeşitli nedenlerle iş aramayan genç var. Geçtiğimiz aya göre işsiz genç sayısı 27 bin artmış durumda.

KADINLAR İÇİN ÇALIŞMA YAŞAMINA KATILMAK SON DERECE ZOR

İşgücüne katılım oranı kadınlar için yüzde 30.6 düzeyinde. Çalışma çağındaki her üç kadından yaklaşık olarak sadece biri çalışıyor. Lise ve üzeri eğitime sahip kadınlar erkeklere göre 2.3 kat daha fazla işsizlik gerçeği ile yüzleşiyor. Erkeklerde işsizlik oranı lise mezunları için yüzde 8.2, mesleki ve teknik lise için yüzde 5.9, yükseköğretim için yüzde 7 iken bu oran kadınlarda sırası ile yüzde 17.3, yüzde 17.4, yüzde 12.9 seviyesinde. Lise ve üzeri eğitime sahip olanlarda kadınlar için işsizlik yüzde 17.3, erkeklerde yüzde 7.5.

GEÇİCİ ÇALIŞANLARIN SAYISI YÜZDE 35 ARTTI

Tarım sektörü kriz öncesine göre 1 milyon 7 bin artmış durumda. Buna göre toplam istihdam artışının yüzde 39’u tarım kesiminde gerçekleşti. 2009 yılı Haziran dönemi ile karşılaştırıldığında geçici çalışanların sayısı yüzde 35 artarak, 1 milyon 599 binden, 2 milyon 162 bine yükseldi. Geçici çalışmanın yaygınlaştırılması hükümetin istihdam stratejisi açısından bir amaç olarak değerlendiriliyor.

DİSK-AR’a göre Türkiye’de işsizlik sorunu kadınların ve gençlerin çalışma hayatında karşılaştıkları engeller üzerinden ağır bir biçimde yaşanıyor. Türkiye’yi küresel sermayenin ucuz işgücü deposu olarak şekillendirmeye çalışan ucuz istihdam stratejisi, temelde çalışma yaşamının yapısını tahrip etmeye odaklanmış bulunuyor.

“İŞSİZLİK SORUNU, İNSAN ONURUNA YARAŞIR İŞ EKSENİNDE ELE ALINMALI”

İşsizlik sorununun, insan onuruna yaraşır iş ekseninde ele alınması gerektiğine vurgu yapan DİSK-Ar’a göre bu amaçla yapılması gerekenler şöyle:

“Haftalık çalışma süresi gelir kaybı yaşanmaksızın 37.5 saate, fazla mesailer için uygulanan yıllık 270 saat sınırı, 90 saate düşürülmeli. Herkese en az 1 ay ücretli izin hakkı tanınmalı. Herkes için iş güvencesi ayrımsız bir biçimde uygulanmalı. Sendikal hak ve özgürlükler güvence altına alınmalı, sendikal barajlar, noter şartı kaldırılmalı, herkesin sendika hakkını özgürce kullanabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı. Kamu girişimciliği ve hizmetleri istihdam yaratacak şekilde yeniden ele alınmalı. Kamuda personel açığı derhal kapatılmalı. Taşeronlaşma ve kayıtdışı istihdam engellenmelidir.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvrupa BirliğiAvusturyaBelçikaİşsizlikRomanyaTürkiye İstatistik Kurumukadınlar
Görüş Bildir