Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Türkiye'de 55 Yıl Önce Yaşanan Acı Mısır'da Tekrar Ediliyor’

 > -

Başbakan Davutoğlu, Hürriyet'in manşetini eleştirerek, "Manşeti ne biliyor musunuz? 'Yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı olan Mursi idama mahkum oldu'. Ne demek istiyorlar? Eğer kastettikleri Türkiye'de yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı olan Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ise bilsinler ki bu topraklarda bir daha seçilmiş Cumhurbaşkanı ya da Başbakan idam sehpasına gönderilemeyecek, muhakeme edilemeyecek, mahkeme önüne çıkarılamayacak" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Bursa mitinginde, Kahire Ceza Mahkemesi'nin, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de aralarında bulunduğu 106 kişi hakkında verilen idam kararına değindi.

Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye'de 55 yıl önce yaşanan bir zillet, acı şimdi Mısır'da tekrar ediliyor ve bakınız Türkiye'de şu anda, bugün Doğan Medyası, kartel medyasının internet sayfası, üzücü ve acı olduğu için doğrudan veriyorum, herkes ders alsın diye doğrudan söylüyorum, hiç kaçınmadan. Manşeti ne biliyor musunuz? 'Yüzde 52 ile cumhurbaşkanı olan Mursi idama mahkum oldu'. Ne demek istiyorlar? Eğer kastettikleri Türkiye'de yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı olan Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ise bilsinler ki bu topraklarda bir daha seçilmiş Cumhurbaşkanı ya da Başbakan idam sehpasına gönderilemeyecek, muhakeme edilemeyecek, mahkeme önüne çıkarılamayacak. Her ne suretle olursa olsun, demokrasiyi sonuna kadar koruyacağız. Bütün bu mesajları üstü örtülü verenler, Bursa'nın bu meydanından ders alsınlar."

Mısır'da darbe olmadan 1 ay önce, Türkiye'de Gezi provokasyonu yapıldığını anlatan Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye'de başaramayınca 1 ay sonra Mısır'da darbe oldu ve halkın seçtiği Mursi'yi götürdüler, şimdi idama mahkum ediyorlar. Darbe lideri Sisi başa geldi. Türkiye'de de aynısını yapmak istediler. İşin çarpıcı yanı ne biliyor musunuz? Gezi sebebiyle Türkiye aleyhine, Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz aleyhine bütün uluslararası medya harekete geçirildi. Bütün uluslararası medya ama karşılarında bu sefer bir muhtıraya şapkasını bırakıp giden ya da hemen teslim olanlar yoktu. Uludağ gibi Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti vardı. Şimdi utanmadan manşet atıyorlar, 'Yüzde 52 ile seçilen cumhurbaşkanı idama gitti.' Neyi söylemek istiyorsanız mertçe söyleyin. Mertlik burada. Biz, mertçe halkın önündeyiz. Buradan demokrasiyi, özgürlüğü savunduğunu düşünen, iddia eden batı medyasına, batı ülkelerine de sesleniyorum. Neredesiniz? Seçilmiş bir Cumhurbaşkanı idama mahkum edilirken neredesiniz? Türkiye'de Gezi Olayları olurken özgürlük dersi vermeye kalkanlar şimdi neredesiniz? Yoklar çünkü onların meselesi demokrasi ve özgürlük meselesi değil. Onların meselesi, onların çıkarını kim savunuyorsa onları koruma meselesidir."

"AK Parti kadrolarına geri adım attıramazlar"

Batının Türkiye'deki 27 Mayıs'a karşı çıkmadığına, 12 Eylül'de Kenan Evren için "Bizim çocuklar" dediğine, 28 Şubat'ı desteklediklerine işaret eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Çünkü milletle barışık bir devletten korkar bunlar. Biz, AK Parti iktidarı, milletle devleti barıştırdık. Önce bunu rahmetli Adnan Menderes yaptı. Ezanla başlamak üzere milletle devleti barıştırdı. Onu cezalandırdılar. Kim milletle devleti barıştırmışsa milletin adamlarını cezalandırdılar. Özal'ı, rahmetli Erbakan Hocamızı cezalandırdılar ama bu sefer, bütün bu birikim üzerinde milletle kenetlenmiş AK Parti kadrolarına bir santim bile geri adım attıramazlar. Gezi olayları başarısız olunca bu sefer 17-25 olaylarını çıkardılar. Milletin iyi niyetli dindar kesiminden sağladığı imkanlarla büyüyen, serpilen ama karargahını Pensilvanya'da kuran bir örgüt, bütün bu milletin güvenine, himmetine ihanet edip yurt dışındaki işbirlikçilerle Türkiye'de iktidar değişimine yöneldiler. Yazdılar, iddianamede, 'dönemin Başbakanı' diye. Şimdi işte geldik, 1 sene geçti. Dönemin Başbakanı dedikleri Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı. Engelleyebildiler mi? Durdurabildiler mi? O iddianameyi yazanlarsa dönemin savcıları oldular."

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir