'Türkiye CIA'e İşkence İçin Destek Verenler Arasında'

 > -

'Türkiye CIA'e İşkence İçin Destek Verenler Arasında'

'Türkiye CIA'e İşkence İçin Destek Verenler Arasında'

Amerika Birleşik Devletleri'nin 11 Eylül saldırılarından sonra terörizm bağlantılı derdest ettiği şüphelilere kötü muamele yapmasına onlarca ülkenin destek verdiği iddia edildi.

Merkezi New York'ta bulunan Açık Toplum Adalet Girişimi'nin raporunda adı verilen 50 ülke arasında Türkiye ve 20'den fazla Avrupa ülkesi de bulunuyor.

Açık Toplum Adalet Girişimi, işkence programına gizli desteği belgelediğini, programa gizli bir NATO toplantısında destek alındığını iddia ediyor.

Açık Toplum Adalet Girişimi yetkililerinin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde bu ülkeler hakkında dava açılabileceğine işaret ettikleri anlaşılıyor.

Guardian muhabiri, işkence derecesine vardığı eleştirilerine hedef olan programın resmi olarak ileri-aşama-sorgulama-uygulamaları olarak anıldığını belirtiyor.

Guardian muhabiri, CIA başkan adayı olarak Obama tarafından öne sürülen John Brennan, yarın kongre onay oturumuna katılacağı için raporun şimdi yayımlandığını ifade ediyor.

Guardian, Brennan'ın ileri-aşama-sorgulama-uygulamaları için geçmişte "terörle mücadele için hayati önemde" dediğini hatırlatıyor.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaNATO
Görüş Bildir