Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Türk'üm Demeye Korkar Oldum"

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

"Türk'üm Demeye Korkar Oldum"

Sanatçı Feridun Düzağaç, Söz Sende'de Balçiçek İlter'in sorularını yanıtladı. Gündemdeki önemli başlıklarla ilgili çarpıcı açıklamalar yapan Düzağaç ülke gidişatının kendisini kaygılandırdığını dile getirerek “Türk'üm demeye korkar oldum” dedi.

İşte Feridun Düzağaç'ın o açıklamaları...

“TÜRK'ÜM DEMEYE KORKAR OLDUM”

Ben bugün her şeyden uzakta durayım, başımı belaya sokmayayım diye düşünen kitlenin daha yoğun olduğunu gözlüyorum. “Başıma bir şey gelmeyecekse” diye bir klişe var mesela. Bir de bu Türklük kısmı da çok ilginç. Türk'üm demeye korkar oldum. Yaşadığım çok basit bir örnek var: Londra'da bir konser verdik, Twitter'da bir hanımefendi “Gerçekten Londra'ya geliyor musunuz?” diye sordu. “Lütfen buyrun, bütün Londra Türklerini bekliyorum” yazdım ben de. Arkasından gelenlere inanamazsınız. Sadece Türkleri mi bekliyorsunuz, Kürtler gelemez mi, Lazlar yok mu filan. Bu bir akıl tutulması. Türk kahvesine ne diyeceğiz biz. Varsa Kürt kahvesi, onu da içelim. Bütün bunların ben bir bilgiye, ifade etme gibi değerli şeylere dayandığını düşünmüyorum. Bunlar yaftalama ve etiketleme kültürünün bir uzantısı.

“GAFİL ULUSALCI DİYE TANIMLANIYORUM”

Bence intikam siyaseti güdülüyor ama bunu bir yandan çok planlı ve siyasi bir oluşumun ayak sesleri olarak yorumlamak da mümkün. Büyük çoğunlukla seçilmiş meşru bir iktidar var ve saygı duymamız lazım ama birileri de bizi aydınlatsın. Mesela ben yandaş basının gafil ulusalcı diye tanımladığı bir gruptayım. Ben gafil ulusalcı filan değilim. Ben Mustafa Kemal Atatürk'ün ve arkadaşlarının türlü badireler atlatarak kurdukları ve yön olarak Batı'yı gösterdikleri, bu anlamda bütün benzer İslam devletlerinden ayrılan ve pırıltılı duran bir ülkeye inanan ve şimdi de o gidişatın değiştiğini görmekten kaygılanan bir gruptayım.

“İÇİYORUM DİYE AYYAŞ YAFTASI YİYORUM”

Ben, bana atfedilen kadar değil ama ara ara içki içiyorum. Sarhoşluk hallerini de sevmem ama ben içki içiyorum diye Başbakanımızdan tutun valilere kadar pis ayyaş, ahlaksız gibi yaftalar yiyorsam, böyle bir şey yok yani. Bırakın derin şeyleri, akil adamları, barışı, ileri demokrasiye gittiğimiz yönündeki birtakım söylemleri. Biraz önce haberlerde izledik. Kabinedeki en genç bakan kim? Suat Bey değil mi? Gençlik kampına giden çocukları kız ve erkek diye ayırmak gibi bir gereklilikten bahsedilmesi bir vatandaş olarak beni üzüyor. Biz ne yapacağız? Gelen izleyicilerimizi mi ayıracağız?

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

KonserTwitter
Görüş Bildir