'Türk Bayrağı Sayesinde Kurtulduk'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Türk Bayrağı Sayesinde Kurtulduk'

'Türk Bayrağı Sayesinde Kurtulduk'

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nden yelkenli teknesiyle çıktığı ve 'Dostlarla Devri Alem' adını verdiği dünya turunu 1.5 yılda tamamlayarak dönen denizci Cumhur Gökova ve eşi Maisa Gökova, Hint Okyanusu'nda Somalili korsanlarla iki kez karşılaştıklarını anlattı.
Yola çıkmadan önce ön çalışmalar sırasında korsanların aktif olduğu bölgeleri çok iyi bildiklerini belirten Cumhur Gökova, şunları anlattı:
"Bu bölgede yol alacağımız ilk 8 gün çok tehlikeliydi. Son iki günlük bölüm ise tehlikesi biraz daha az olan sulardı. Burada bir Fransız çiftin vurulduğunu, bir diğer çiftin de teknelerinin delik deşik edildiğini canlarını zor kurtardıklarını biliyorduk. 2011 yılında o bölgeyi hiçbir yelkenli geçmemişti. Maisa’nın tehlikeye girmemesi için ’ya uçakla geç Mısır’da bekle, ya da Türkiye veya Kafkasya’ya dön’ dedim. Bir gün süre istedi. Tam o sırada büyük bir şans eseri Aden Körfezi’nde korsanlarla mücadele etmek için bölgeye gönderilen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin TCG Giresun fırkateyni limana girdi. Emir komutanın bu sene Türk gemisinde olduğunu biliyorduk. Kendilerine ziyaret ettik. Çok güzel karşıladılar ve sohbetler ettik. Her komutan kendi uzmanlık alanında brifing vererek korsanlara karşı nasıl davranmamız gerektiğini anlattı. Korsanların, esir aldıklarını öldürmek gibi bir düşüncelerinin olmadığını, sadece para almak amacında olduklarını, karşılaştığımızda onlara karşı misafirperver davranmamızı söylediler. Komutanlardan birisi ’Korkma yenge sen uydu telefonunu kaldırdığın anda ben helikopterle nerede olursanız olun 20 dakikada gelir sizi kurtarırım’ deyince Maisa rahatladı ve ’Tamam ben de geliyorum’ deyince yola devam ettik."
Tehlikesi yüksek alanda seyrederken iki kez korsanlarla karşılaştıklarını belirten Gökova, "Komutanların sözlerinden sonra teknemize daha büyük olan ikinci Türk bayrağını astık. Bir gece yol alırken süratli bir tekne yanımıza yaklaştı çevremizde 360 derece tur attı. Biz onlara el sallarken onlar bayrağımıza baktı ve bize yanaşıp sigara var mı diye sordular. Olmadığını söyleyince çekip gittiler. Bir gece de fark edilmeyelim diye sessiz ve ışık yakmadan rüzgar gücüyle giderken, 8-10 dakika takip edildik. Ama Türk bayrağını görünce yol değiştirdiler. Zaten subaylarımız bize brifing verirken onlara saygılı davranmamızı, teknemize buyur etmemi...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

MarmarisMısırMuğlaTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir