'Türk Askeri Senin Paralı Askerin mi?'

 > 
163PAYLAŞIM

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, CNN Türk'te katıldığı Baştan Sona programında Akif Beki'nin sorularını yanıtladı.

Akdoğan, Kobani’ye IŞİD saldırılarını protesto eden grupların yurt genelinde başlattığı gösterilerle ilgili olarak, olayların HDP'nin açıklamasıyla ivme kazandığını, partiden gelen ikinci bir açıklamayla tansiyonun düştüğünü savunarak, "Bir siyasi parti böyle bir eylemsellik çağrısı yapamaz. Bu olaylara kapı açamaz" diye konuştu. Selahattin Demirtaş'ın açıklamasını değerlendiren Yalçın Akdoğan, "Keşke, 'Şunlar şunlar yapıldı ama şunlar da yapılsa iyi olur' diye baştan söylenseydi, bu kadar insan ölmeseydi, bu kadar yer yağmalanmasaydı, yakılmasaydı" şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan CNN Türk televizyonunda Akif Beki'nin sunduğu Baştan Sona programına katılarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Suriye'nin Kobani kentine IŞİD saldırılarını protesto eden grupların yurt genelinde başlattığı ve 37 kişinin öldüğü gösterilerle ilgili olarak olayların HDP'nin açıklamasıyla ivme kazandığını, yine HDP'den yapılan ikinci bir açıklamayla tansiyonun düştüğünü kaydeden Akdoğan, "Gelinen noktada bir firene basma durumu yaşandığı görülüyor. HDP'nin açıklamalarıyla bir şekilde ivme kazanan olayların, yine bir şekilde HDP'nin yaptığı açıklamalarla biraz daha tansiyonu düştü. Daha düşük profilli eylemler sağda solda, bu tamamen sıfırlanmış değil. Kitlesel eylemler bir şekilde hız kesti ama Bingöl'de olduğu gibi provokatif eylemlerin yaşanmaya başladığını gördük. Bu olaylar niye oldu? HDP bir açıklama yaptı. Şiddet, terör, birtakım eylemler, sokak hadiseleri. Bir siyasi parti böyle bir eylemsellik çağrısı yapamaz. Bu olaylara kapı açamaz. Açarsa hukuki ve siyasi meşruiyetini tartışmaya açar, bunu yitirmeye başlar. Bu yüzden yanlış yapmıştır HDP. İşte, duygusal kırılmalar yaşandı, bir sürü mazeretler geliştirilebilir. Bunların hiçbiri oradaki masum bir Kürt esnafın dükkanının yağmalanmasını, yakılmasını, Kürt öğrencilerin gittiği okulun yakılmasını mazur göstermez."

DEMİRTAŞ'IN AÇIKLAMASI

Selahattin Demirtaş'ın yazılı açıklamasını değerlendiren Akdoğan, "Hükümet Kobani konusunda adım atıyor, çabalar gösterdi' demesi yeni bir şey. 'Hükümet, sattı, etti, hiçbir şey yapılmadı, ölüme terk etti' söylemlerinden, 'hükümet olumlu birtakım çabalar içerisinde' diye atıf yaparak bu noktaya gelinmesi hem objektiftir hem de yapıcı, olumlu bir durum gibi

algılanabilir. Keşke bunlar bu olaylar olmadan önce söylenseydi. Yani 'şunlar yapıldı ama şunlar da yapılsaydı' diye baştan söylenseydi, bu kadar insan ölmeseydi, bu kadar yer yıkılmasaydı, yağmalanmasaydı. Gelinen yer iyi bir yer. Ama bu işler bitmiş değil. Sükunet, sağduyu çağrısı yapmak hala önem taşıyor."

"KAMU DÜZENİ VE GÜVENLİĞİ ÖNCELİKLİ KONUDUR, TAVİZ VERİLEMEZ"

Kamu düzeni ve güvenlik noktasında taviz verilemeyeceğine dikkat çeken Yalçın Akdoğan, "Kamu düzenini ve güvenliğini sağlamak öncelikli konudur. Bu konuda taviz verilemez. Hukuksuzluğa kapı açmayız ve bu işin üzerine gideriz" diye konuştu.

"HÜKÜMET KOBANİ'YE BİR ŞEY YAPMIYORMUŞ GİBİ GÖSTERMEK YANLIŞ"

Hükümetin bölgeye yaptığı yardımları hatırlatan Yalçın Akdoğan, hükümetin bir şey yapmıyormuş gibi göstermenin yanlış olduğunu belirterek, "İnsani duyarlılığı ortaya koyan biziz. Kobani bu tarafa geldi. Suruç'ta Kobani. Eğer insanlarsa oraya anlam veren, bu insanların hepsi Türkiye'de. Hükümet hiçbir şey yapmıyor gibi bakmak son derece yanlış olur. Hükümet başkalarına da yaptı. Araplara da Türkmenlere de yaptık. Başa kakma diye bir şey yok. Ama marifette biraz iltifata tabidir. Türkiye burada ciddi çaba gösteriyor. Amerika ile temaslarda, en son bombardıman vesaire konusunda hükümetin çok ciddi bir çabası var. Kobani'ye 634 araçlık yardım yapmışız" şeklinde konuştu.

BİR YANDAN, 'TÜRKİYE BİR ŞEY YAPMIYOR', ÖBÜR TARAFTAN 'AMAN TÜRKİYE' GİRMESİN' DİYORLAR

Akdoğan, PYD'nin Suriye Lideri Beşar Esad'a karşı sessiz kalarak yanlış yaptığı savunurken,

"Araplara, Türkmenlere katliamlar yapılırken hiç eleştirmeyerek. Buna HDP'liler de kısmen dahildir. Esed'in katliamlarında sessiz kalınmakla yanlış yapmıştır. Diğer Kürt grupların oradan sökülüp atılmasında, etkisizleştirilmesinde onların hataları vardır. Biz insani duyarlılıkla baktık, 185 bin insanı kabul ettik. PYD'nin yaptığı yanlışlar ayrı bir şeydir, oradaki Kürt halkı ayrı bir şeydir. Türkiye'nin oraya müdahale etmesini istemeyen kim? 'Aman ha Türkiye girmesin' diyen kim? PYD'nin kendisi. Bir taraftan bütün dünyayı tahrik ediyorlar, 'Türkiye bir şey yapmıyor' diye. Öbür taraftan 'Aman Türkiye' girmesin diye bağıran da

PYD'nin kendisi" diye konuştu.

"TÜRK ASKERİ SENİN PARALI ASKERİN Mİ?"

Akdoğan, TBMM'den geçen tezkerenin ardından, uçuşa yasak ve güvenli bölge oluşturulmasının önemine dikkat çekerken, bir plan çerçevesinde uluslararası toplumun birlikte hareket etmesi gerektiğine vurgu yaparak, "Bu kadar samimiyseniz bu konuda, gelin birlikte yapalım bu işi. Sen gelmeyeceksin. Yani Türk askeri burada senin paralı askerin mi? Sen askerini göndermeyeceksin, Türk askeri oraya girip şehit olacak. Böyle bir dünya yok. Varsa bir samimiyet o zaman anlaşılır, Türkiye'de önünü görür. Kapsamlı bir Suriye gelecek planı ortaya konulur. Uluslararası toplum birlikte hareket eder, Türkiye de ona göre pozisyonunu alır. Mesele Esed değil. Türkiye bu işe kendi ulusal çıkarları ve ulusal güvenliği için girer" diye konuştu.

"KOBANİ'YE İNSANI YARDIM AKIŞI DEVAM EDİYOR"

Kobani'ye koridor açılması yönündeki talepleri değerlendiren Başbakan Yardımcısı Akdoğan şöyle konuştu:

"İnsani yardım anlamında söyleniyorsa zaten bu akış devam ediyor. Hem oradan gelenleri bizim kabul etmemiz hem de Türkiye'den birçok yardım aracı bugüne kadar sadece Kobani değil diğer bölgelere de de hem devletin hem STK'ların gönderdiği yardım araçları gidiyor. Türkiye hiçbir şey yapmıyormuş gibi bakmak doğru değil. Ama koridordan kasıt şuysa, yani sen Türkiye içinden bir şey aç, buradan PKK'lılar geçsin veya silah sevkiyatı olsun, bu hukuken de olacak iş değil, siyaseten de bunun izahı yoktur. Böyle bir talepte bulunmak da doğru değildir. Türkiye, terör örgütü olarak ilan ettiği örgütü kendi içinden geçirebilir mi? Veya böyle bir silah sevkiyatı yapabilir mi? Bunlar makul olmayan, absürt bir şeye dönüştürüldü. Sanki bu çok masum insani yardım konvoyu gidecekmiş gibi bir algıyla hükümetin üzerine bir yüklenme var. Bu yanlış bir algı." Koridor açmanın hukuken ve siyaseten mümkün olmadığını vurgulayan Akdoğan, "Bugüne kadarki bütün pozisyonların inkarı

anlamına gelir. Böyle bir talepte bulunmak doğru bir yaklaşım değildir. Bir taraftan 'Türkiye bizi kurtarsın' diyorsun, bir taraftan 'Türkiye girmesin' diye

bağırıyorsun" dedi.

KILIÇDAROĞLU'NUN 'YENİ TEZKERE' ÖNERİSİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, yeni tezkere çıkarma önerisini eleştiren Akdoğan, "Bu yaşanılan sıkışıklık, kurnazlık. Bu tezkere IŞİD için çıkmıştır. Oyun mu oynuyoruz, çocuk mu kandırıyoruz? Türkiye ulusal güvenliği ve çıkarları için mücadele eder ve gereğini yapar. Burada kıvırtmaya gerek yok. Bu tezkerenin en önemli şeyi, IŞİD'dir ve sen buna 'hayır' dedin, şimdi bu tür cambazlıkla, numaralarla kotarmaya çalışıyorlar" dedi.

BAHÇELİ'YE TEŞEKKÜR ETTİ

Yalçın Akdoğan, tezkere süreci ve son günlerde yaşanan olaylardaki tavrı nedeniyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin teşekkür ederek, MHP liderinin parti tabanına sağduyu çağrısını olumlu karşıladığını ifade etti.

  • DHA
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir