Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

“Tufan”In Sorumluluğu Ölen Tuğgenerale Kaldı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

“Tufan”In Sorumluluğu Ölen Tuğgenerale Kaldı

“Tufan”In Sorumluluğu Ölen Tuğgenerale Kaldı

Dönemin Üsküdar Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Canbaz , bugün Hayata Dönüş Operasyonu Bayrampaşa Davası kapsamında, Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ifade verdi.

Canbaz, operasyonu, dönemin İstanbul İl Jandarma Komutanı Engin Hoş ’un yönettiğini, kendisinin cezaevinde olmadığını ancak dört savcıyı operasyonla ilgili görevlendirdiğini açıkladı.

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesinin talimatıyla tanık olarak ifade veren Canbaz, operasyonla ilgili hiçbir bilgisi olmadığını söyledi.

Canbaz, mahpusların operasyonunu hemen ardından götürüldükleri hastanede “sıcağı sıcağına” ifadelerinin alındığını da belirtti.

Ağır yaralı ve bazıları iki ayı aşkındır ölüm orucunda olan mahpuslar operasyonun ardından hastaneye götürülmüştü. Birçoğu burada tedavi edilmediklerini, kötü muameleye uğradıklarını belirterek şikayetçi olmuştu.

Jandarmanın cezaevine operasyon düzenlemesi için cezaevi savcısının talebi ve başsavcının onayı gerekiyor. Canbaz, hem 15 Aralık’ta hem de 18 Aralık’ta, dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olan Ferzan Çitici ile kriptolu telefondan “savcılara emir vermek üzere Adalet Bakanlığı’ndan talimat aldıklarını” söyledi.

Çitici de mahkemeye verdiği ifadede olayı aynı şekilde anlatmıştı.

Canbaz, ifadesinde özetle şunları söyledi:

“15 Aralık 2000’de Adalet Bakanlığı’ndan telefon geldi, ‘görüşmemiz gereken bazı konular var normal telefonun dinlenme ihtimali mevcut, bu nedenle İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığına gidin, orada sizi kriptolu telefonla arayacağız’ dediler. Başsavcı Çitici ile Tuğgeneral Hoş’un odasında buluştuk. Bakanlıktan konuştuğum kişi, operasyon için hazırlıklı olunmasını söyledi.”

“18 Aralık 2000’de de akşamüstü bakanlıktan yine telefon geldi, İstanbul Jandarma Bölge komutanlığına gitmem gerektiğini söyledi. Yine kriptolu telefondan konuştuk, sabaha karşı saat 05:00'te operasyon yapılacağı, cezaevi müdürlerinin de jandarmaya talep yazısını yazmalarını söylendi.”

“Ben de toplantıdan sonra oradan ayrılıp, cezaevi müdürüne bakanlığın istediği jandarmaya talep yazısının yazılmasını söyledim, müdür bey gerekli yazıyı bana yazdı, yazıyı Cumhuriyet Başsavcılığına hitaben yazdı, ben de bu yazıyı jandarmaya havale ettim. Ertesi sabah operasyonlar başladı.”

Bayrampaşa harekat planı "Tufan", olaydan 11 yıl sonra ortaya çıktı. Çanakkale Cezaevi davasında mahkemeye sunulan Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı 17 Aralık 2000 tarihli tutanağına göre, jandarmaya saldırı kararını, dönemin Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun tebliğ etti.

Geçen hafta ifade veren dönemin Jandarma Genel Komutanı Aytaç Yalman da operasyonunu Milli Güvenli Kurulu’nun kararıyla yapıldığını söylemişti. (AS)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

EskişehirİstanbulÜsküdar
Görüş Bildir