Görüş Bildir

'Torunlarınızın Talebiyle Bu Önlemi Aldık': Ankara ve İzmir'de 65 Yaş Üstü Ücretsiz Toplu Taşıma Uygulaması Kaldırıldı

Anasayfa > Gündem

Her geçen gün Türkiye'deki vaka sayısı artan koronavirüs salgını nedeniyle yetkililer özellikle 65 yaş üstü vatandaşların dışarı çıkmamamasını öneriyor. Ancak 65 yaş üstü vatandaşların bu ricalara uymadığı özellikle sosyal medyada paylaşılan görüntülerle ortada. Bu konuda önlem almak isteyen belediyeler toplu taşımadaki 65 yaş ücretsiz uygulamasını kaldırmaya başladılar. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer sosyal medya hesaplarından 65 yaş uygulamasının askıya alındığını duyurdu. 

Başkan Yavaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 65 yaş üstü ücretsiz uygulamasının geçici olarak kaldırıldığını duyurdu.

Başkan Yavaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 65 yaş üstü ücretsiz uygulamasının geçici olarak kaldırıldığını duyurdu.

Yavaş paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

'Kıymetli hemşehrilerim, 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın toplu taşıma araçlarımızdan ücretsiz yararlanması uygulaması kentimizde geçici olarak askıya alınmıştır. Torunlarınızın talepleriyle bu önlemi aldık. Sevgili büyüklerimiz, sizi seviyor ve güvende olmanızı istiyoruz.'

Daha öncede 'evde kal' çağrısı yapmıştı

Daha öncede 'evde kal' çağrısı yapmıştı

Yavaş daha önce yaptığı açıklamalarda son günlerde toplu taşıma araçlarını kullanan 65 yaş üstü yolcuların sayılarında artış olduğuna dikkat çekmiş ve 65 yaş üstü vatandaşlara evde kalmaları gerektiğini söylemişti.

Soyer'de İzmir'de 65 yaş uygulamasının durdurulduğunu açıkladı

Ankara'nın ardından İzmir'de de ücretsiz ulaşımın askıya alınması kararı verilirken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yaptığı duyuruda şu ifadeleri kullandı:

'Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak kabul edilen Covid-19 virüsüyle ilgili olarak yaşadığımız olağanüstü süreç farklı zorunlulukları gündemimize getirmektedir. Özellikle ileri yaşlardaki vatandaşlarımızın birinci derecede riskli grup olmasından kaynaklı olarak, bu yurttaşlarımızı koruma tedbiri oluşturmak için yeni bir karar aldık. 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın toplu ulaşımda kullandığı avantajlı kartlar İzmir'de geçici olarak askıya alınmıştır.'

Daha önce de Konya ve Malatya'da 65 yaş üstü uygulaması askıya alınmıştı

Daha önce de Konya ve Malatya'da 65 yaş üstü uygulaması askıya alınmıştı

Sosyal medyada da yaşlıların çağrılara uymadığı gündem konusu olmuştu👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
167
60
21
6
5
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?