'Torba Yasa' Meclis'te: İşsizlik Ödeneği, Kira Sözleşmesi ve Yaşlılık Aylığına Düzenleme Geliyor

 > 
82PAYLAŞIM

AKP tarafından hazırlanan 73 maddelik torba yasa tasarısı TBMM'ye sunuldu. Torba yasa ile işsizlik ödeneğinden yaşlılık aylığına, kira sözleşmesinden bebek sütüne kadar pek çok başlıkta değişikliğe gidiliyor. 

AKP'li vekillerce hazırlanan 73 maddelik torba kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Torba tasarı çok çeşitli alanlarda yeni düzenlemeler, değişiklikler getiriyor. 
Öne çıkan maddeler şu şekilde:

📌İşsizlik Sigortası Kanunu'nda yapılacak değişikle işsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarında kolaylık sağlanacak. Bu kapsamda, "son 120 günlük prim ödeyerek sürekli çalışma" şartı, "hizmet akdine tabi" olarak değiştirilecek. Böylece 120 gün boyunca hizmet akdine tabi olmasına karşın devamsızlık hallerinden kaynaklı ödememe durumu ortadan kaldırılacak.

📌Malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ve aylıklar ile her ay itibariyle yapılan ödemeler toplamı, 1000 liradan az olamayacak.

📌Şalgam ve bebek devam sütündeki ÖTV kaldırılacak.

📌Konut hesabına katılanlara devletin verdiği katkı miktarı 20 bin liradan 25 bin liraya çıkarılıyor. Azami tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak. Azami tutarı dört katına kadar artırmaya Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

📌Kira bedeli belirlenmesi usulünde değişikliğe gidiliyor. Üretici fiyatları yerine tüketici fiyat endeksinin artış oranı olarak belirlenmesi öngörülüyor.

📌Teklife göre hayvancılığın desteklenmesi amacıyla büyükbaş ve küçükbaş hayvanların satışından ve üreticilerden satın alınan sütün satın alma bedeli üzerinden alınan pay kaldırılacak.

📌Belediyelerce gerçekleştirilmesinde fayda görülen yatırım projelerinin desteklenmesi için strateji ve bütçe başkanlığı bütçesine belediyelere yardım ödeneği konulacak.

📌Teklifin yasalaşmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görevli tüm memurlar dana önce kurulmuş olan Polis Bakım ve Yardım Sandığı'nın ortağı olacak.

📌Türk Hava Kurumu ile sivil havacılıkta görevli pilotlar ve sertifikalandırılmış kabin memurlarına ödenen aylık ücretin gerçek safi değerinin yüzde 70'i gelir vergisinden istisna olacak.

📌 İmalat sanayii yatırımları kapsamında 2018 yılında yapılacak inşaat harcamaları dolayısıyla yüklenilecek katma değer vergisinin iade edilmesine yönelik uygulama 2019’da da devam edecek.

Yurt içinde dövize dayalı olarak yapılan teslim ve hizmetlerde bedelin tamamen veya kısmen sonradan tahsil edildiği durumlarda, kur farkları da matraha dahil ediliyor

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir