Görüş Bildir

Erdoğan: 'Terör Örgütü Yandaşları Vatandaşlıktan Çıkarılmalı'

Anasayfa > Gündem

'Akademisyen görünümlü destekçi, gazeteci kimlikli casus, siyasetçi kılıklı eylemcilerin elinde silahı, bombası olan teröristlerden hiçbir farkı yoktur.' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Terör örgütünün yandaşlarını devre dışı bırakmak için vatandaşlıktan çıkartma dahil tüm önlemleri almakta kararlı olmalıyız. Bunlar bizim vatandaşımız dahi olamazlar.' dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avukatlar Günü etkinlikleri kapsamında avukatları kabulünde konuştu.

'Suçluysa tutuklu yargılanacak'

Erdoğan konuşmasında, 'Avukatlık bürosu adı altında terör örgütünün birimi olarak çalışan sözde avukatların bulunduğunu biliyoruz, bunda hiç şüphemiz yok. Aynı durum gazeteci kimliği, buranın altını özellikle çiziyorum, akademisyen kimliği, doktor, öğretmen kimliği taşıyanlar için de geçerli. Bakıyorsunuz son zamanlarda, 'akademisyen olduğuna göre tutuksuz yargılansın' deniyor. Ne demek, suçluysa, eğer yargı buna hükmettiyse o da tutuklu yargılanacak.' ifadelerini kullandı.

'Barış için Akademisyenler İnisiyatifi'nin bildirisine imza atan ve hakkında yakalama kararı çıkartılan Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, 30 Mart'ta Paris'ten Türkiye'ye gelerek savcılığa ifade vermiş ardından da tutuklanmıştı.

Camcı ile birlikte bildiriye imza attığı için 'terör örgütü propagandası' suçlamasıyla tutuklanan akademisyen sayısı 4'e çıktı. Bildiriye imza atan akademisyenler Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy da 15 Mart'ta tutuklanmıştı.

Hazırlanan iddianamede akademisyenlerin ayrı ayrı 7,5 yıl hapsi istenmişti.

'Bu mesele bizim için 3 günlük iştir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

'Gezi olayları da, paralel yapının darbe teşebbüsü de, 7 Haziran öncesinde oluşturulan iklim de bölücü terör örgütünün eylemlerine başlaması da zahirde birbirinden bağımsız görünüyor. Ama esasta hepsi aynı oyunun birbirlerini takip eden sahneleridir. Eğer devlet olarak terör örgütüyle mücadeleyi ahlak, vicdan ve hukuk ölçüleri içinde yürütmezsek, bu mesele bizim için 3 günlük iştir.'

'Akademisyen görünümlü destekçi, gazeteci kimlikli casus...'

'Akademisyen görünümlü destekçi, gazeteci kimlikli casus, siyasetçi kılıklı eylemci, memur ünvanlı milis olarak, terör örgütünün emrine girenlerin elinde silahı, bombası olan teröristlerden hiçbir farkı yoktur. Yine kuzu postuna bürünmüş sırtlanlar da terör örgütü mensuplarıyla aynı amaca hizmet ediyorlar.' dedi.

"Alsak alsak tazminat alıyoruz"

"Alsak alsak tazminat alıyoruz"

Türkiye’de kimsenin tweet attığı için hapse atılmadığını, sadece tazminat alındığını söyleyen Erdoğan, dün Kızılay Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “ABD’de Sayın Obama’ya hakaretten biri daha geçenlerde üç yıla mahkum oldu' demişti.

Ancak ABD'de verilen hapis cezasının gerekçesi Obama'ya yönelik ‘ölüm tehdidi’ydi. Erdoğan, bu sözlerini bugün düzelterek şunları söyledi:

'Obama'ya  Twitter'dan ölüm tehdidi gönderen birisi 3 yıla mahkum oluyor. Özgürlükler ülkesi ya. Bana onca ölüm tehditleri oluyor, alsak alsak tazminat alıyoruz. Onu da avukat arkadaşlara 'Bildiğiniz gibi yapın' diyorum.'

'Vatandaşlıktan çıkarmak dahil her önlemi almalıyız'

'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne kem gözle bakan, kötü niyet besleyen herkese, milletim adına, Cumhurbaşkanı sıfatıyla ben de meydan okuyorum.' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadelerde bulundu:

'Devletine ve milletine ihanet içinde olanları sırtımızda taşımak zorunda değiliz. Güvenlik güçlerimi hassasiyetle görevlerini yürütüyor. Şehitlerimiz oluyor; ciğerimiz dağlanıyor. Şunu da biliyoruz, o araziler tabu kadastrosundaki tarla değildir. İmar girdiği zaman arsa olursa, vatan toprakları da şuheda kanıyla vatan olur. Bunun tarihi de böyle. Şu anda da işte bizim bu vatan topraklarımızı ne yazık ki, kendilerine göre operasyon yapıp da oraları tarla haline dönüştürmek isteyenlere karşı onlara gerekli ders veriliyor. Biz bir ölüyoruz ama 10 da, 20 de, 30 da onlardan öldürüyoruz. Terör örgütü yandaşlarını vatandaşlıktan çıkarmak dahil her önlemi almalıyız.'

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
177
83
34
26
14
8
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?