Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

etiket 'TEOG'da Tüm Soruları Doğru Yanıtlayan 17 Bin Kişi' Yapay Bir Başarı Hikâyesi mi?

Anasayfa > Türkiye > Eğitim

Bir milyonun üzerinde öğrencinin katıldığı ikinci dönem TEOG sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Şampiyon sayısına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan bir açıklama yapılmadı. Eğitim İş Sendikası,  ikinci dönem TEOG’da yaklaşık 15 bin öğrencinin, 120 sorunun tamamını doğru yaptığını ifade etmişti. Hürriyet'in bugün basına yansıyan araştırmasına göre ise bu sayı tam 17 bin. Oysa tüm TEOG sonuçları incelendiğinde soruların tamamını yapanların 4 bini geçmediği  vurgulanıyor... 

TEOG sonuçları tartışmaların odağında... 

Hürriyet’in yaptığı araştırmaya göre, ikinci dönem Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş  sistemi merkezi ortak sınavlarında 81 ilde 17 bin öğrenci, 120 sorunun tamamını doğru yanıtladı.

Geçen yılki ikinci dönem TEOG’da ise 987 öğrenci tüm testlerdeki 120 soruyu doğru cevaplamıştı.

Geçen yılki ikinci dönem TEOG’da ise 987 öğrenci tüm testlerdeki 120 soruyu doğru cevaplamıştı.

"PISA ve TEOG’daki başarısızlığa karşı suni bir başarı yaratılmış oldu"

"PISA ve TEOG’daki başarısızlığa karşı suni bir başarı yaratılmış oldu"

TEOG’daki bu sonucu Eğitim İş Başkanı Mehmet Balık şöyle yorumladı: 

“Birinci dönem TEOG sınav soruları çok zordu. İkinci TEOG sınavlarında soruları basitleştirerek açıklarını kapatabilmek için böyle bir yol izlediler. PISA ve TEOG’daki başarısızlığa karşı suni bir başarı yaratılmış oldu. Batman’daki bir okuldan 10 öğrenci birinci çıkmış. Sorular gerçekten seçmek için sorulmuş olsaydı bu kadar birinci çıkmazdı.”

İddia: " MEB, birinci dönem TEOG’daki düşük başarı ortalamasını yükseltebilmek için ikinci sınavın sorularını kolay hazırlattı"

İddia: " MEB, birinci dönem TEOG’daki düşük başarı ortalamasını yükseltebilmek için ikinci sınavın sorularını kolay hazırlattı"

Eğitim İş’ten yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: 

“Birinci dönem TEOG sınavlarında ortalama başarının düşük olması nedeniyle ikinci dönem TEOG sorularının bilinçli olarak kolay hazırlandığı tüm kamuoyu tarafından biliniyor. Bugüne kadar yapılan TEOG sınavlarında 2 bin ile 4 bin arasında öğrencimizin 120 sorunun tamamını doğru yapabildiği bilinen bir gerçek. Milli Eğitim Bakanlığı  birinci dönem TEOG’daki düşük başarı ortalamasını yükseltebilmek için ikinci sınavın sorularını kolay hazırlattı. Ölçme - değerlendirmede tutarlılık önemli bir süreç. Tüm TEOG sonuçları incelendiğinde soruların tamamını yapanların sayısı yaklaşık 4 bini geçmez iken son sınavda 15 bin öğrencinin soruların tamamını doğru yapması sınavın tutarlılığını şüpheli hale getirdi.”,

Açıklamanın tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

PISA, öğrencilerin uluslararası ölçekte fen, matematik ve okuma becerilerinin ölçüldüğü önemli sınavlardan biri.

Ve Türkiye 12 yıl önceki sonuçların altına gerilemiş, en fazla düşüş "okuma becerilerinde" yaşanmıştı.

Bu gerileme tartışmalara neden olmuş, sonuçlar uzun süre gündemde kalmıştı.

PISA sonuçlarını değerlendiren Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise tek bir kritere bakılarak Türkiye'nin eğitim durumunu değerlendirmenin hata olduğunu belirtmişti.

"17 bin" öğrenci sosyal medyanın gündeminde 👇

"17 bin" öğrenci sosyal medyanın gündeminde 👇

Sizce eğitimdeki başlıca sonunumuz nedir?

Öğretmen yetiştirme sistemi
Sistemde yap-boz
Eğitim fakültesi mezunlarının öncelikli olarak öğretmen atanmaması
Fiziki altyapı ve donanım sorunu
Liyakat
Eğitim sistemindeki merkeziyetçi ve bürokratik yapı
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
763
334
131
49
25
23
19