'Taşeron Denilen Emeğin Sömürüsü Uygulamalar ...'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz
'Taşeron Denilen Emeğin Sömürüsü Uygulamalar ...'

Soma faciasının ardından Meclis'te araştırma komisyonu kurulması konuşuluyor. Söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik taşeron sisteminin emeğin sömürüsü olduğunu söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda Soma'da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili görüşmeler sürüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, eleştirilere yanıt veriyor: "Üzülerek ifade etmek istiyorum. Bütün kesimler için geçerli magazin haberlerine gösterilen ilginin ne kadar iş sağlığı güvenliğpine gösterildiğini bütün kesimlere sormak gerekiyor."

İşte Bakan Çelik'in konuşmasından satırbaşları:

Bir üzüntümü söylemek istiyorum. Bu bütün kesimler için geçerli… Neden magazin haberlerine gösterilen ilginin iş sağlığı güvenliği haberlerine gösterilmediğini sormak istiyorum. Bu konu parlamentoya geldiğinde 7-8 defa haber olmuş ancak bir olay olduğu zaman haberler patlıyor.

“İHBAR ÜZERİNE YAPTIĞIMIZ TEFTİŞLER VAR”

Maden iş sağlığı güvenliği ile ilgili sözleşmeler 12 Avrupa ülkesi toplam 28 ülke tarafından onaylanmış. Birileri onayladı da Türkiye takip ediyor durumu yok.

Teftiş konusuna gelince… 2010 yılından itibaren madenlerle ilgili yeni bir teftişi hayata geçirdik. 160 maden ocağı var, her yıl iki kez programlı teftiş ediliyor. Ayrıca ihbar üzerine yaptığımız teftişler var.

Nedir yani, biz müfettişlere ne gibi yetkiler vermişiz. Ocakta ikinci çıkış yolu yoksa burası durdurulur. Mekanik havalandırma yoksa, yedek enerji kaynağı yoksa, patlamaya karşı korunaklı değilse, sensör yoksa, yedek havalandırma yoksa kapatılır diyor.

Bu bahse ocakla ilgili 8 kez programlı teftiş yapmışız 8 kez ihbarlı teftiş yapmışız. Bulunan noksanlar giderilmiş.

Teftişi yapan kim? Maden mühendisi ve iş teftişte olan arkadaşlar. Teftiş anlık bir hadise. Sensörlerden teknik görüntülerden, gereken olmazsa olmazlar değerlendiriliyor.

Eksik var mı bunlar belirleniyor. Ama ocak canlı bir organizma 1 saat sonra 1 gün sonda ve 1 ay sonra neyin olacağını bilemiyorsunuz. Bunun için yasa iş yerinde iş güvenliği uzmanı ve iş hekimi bulundurma zorunluluğunu getiriyor. Maden mühendisi olmak zorunda.

“ÇALIŞMA KOŞULLARI AÇISINDAN CİDDİ SIKINTILARIMIZI VAR”

Demek ki madende 24 saat gelişen olayları bildirecek uzman var, bunları rapor ettikleri belgeler var. Hepsine savcılık el koymuş durumda nerede hata ve eksik var çıkacak ortaya. Yapısal sorunlar var. 160 yıllık Zonguldak’ta maden ocaklarımız var. 300 kilometrelik alanlar. Bu sistemde yapısal sorunlar tabii ki var. 3 kıtanın arasında getirdiği rezerv ve çalışma koşulları açısından ciddi sıkıntılarımızı var.

Burada bu araştırma önergesi çok önem arz ediyor. Önemli tespitler ortaya çıkacak. Bu olayda kimse suçlu ortaya çıkacak endişeniz olmasın.

"Çıkardığımız yasa bütün çalışanları kapsamı altına alıyor. Risk değerlendirme zorunluluğu getiriyor. Bir yerde risk varsa orada faaliyette bulunamazsın. Acild durum planı ve tatbikatı yapılacak. Bütün çalışanlar iş sağlığı güvenliği eğitiminden geçecek. Esas mühim olan düzenleme şu tehlikeli işlerde çalışanların eğitim zorunluluğu var. İş yeri hekimliği uygulaması bu dönemde geldi. teknik gelişmeler uyum zorunluluğu getirdi. Bu önlemlerin işveren tarafından takip edilmesi sorumlu. Bareti vermek çözüm değil kullanılıp kullanılmadığı denetlenmeli.."

"İLO'nun bazı sözleşmeleri var deniyor. 176, 167 maddeli sözlleşmeler var, diğer maddeleri hgibi parlamanetoya glecek. Çıkardığımız iş sağlığı ve güvenliği yasası bu sözlşemlerin ilerisinde bir düzenlemediler."

"Maden ile ilgili sözleşmeler 12 avrupa üyesi tarafından onaylanmış."

"Teftiş konusuna gelince, 2010 yılından itibaren madenlerle ilgili yeni bir teftiş politkası hayata geçirdik. her yıl yeraltı kömür madenlerinin teftişini yapıyoruz. 160 maden ıocağı her yıl iki kez teftiş ediliyor. Bunun yanından ihbar üzerine yaptığımız teftişler var. "

"Müfettişlere ne gibi yetkiler vermişiz. demişiz ki ocakta ikinci çıkış yolu yoksa burası kapatılır. Mekanik havalandırma yoksa işletme kapatılır. yeraltı makine ve teçhizat patlamaya karşı korunaklı değilse kapatılır. "

"Bahse konu olan ocakla ilgili 8kez teftiş yapmışısz. 8 kez de şikayet üzerine teftiş yapılmış ve noksanlıklar giderilmiş. "

"160 ocaktan bahsediyoruz. Aslında bizim bu mevcut kömür çıkarma sistemimizin nasıl bir tablo ortaya koyduğunu gösteriyor. "

"Denetimlerin denetlenmesi ile ilgili olarak da düğmeye bastık."

"Taşeron denilen emeğin sömürüsü uygulamalar maalesef bu sistemin içinde var. Enerji ve madencilik ile ilgili politikalar mutlak suretle masaya yatırılmalıdır."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HadiseSomaTürkiye Büyük Millet Meclisiolay
Görüş Bildir