Kalıcı Yaz Saatiyle Elektrik Tüketimi Rekor Kırdı: ‘Tasarruf Değil İsraf’

 > 
16bPAYLAŞIM

Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) elektrik tüketim istatistikleri üzerinden yaptığı çalışma, kalıcı yaz saati uygulamasının tasarrufun aksine israfa yol açtığını ortaya koydu. Kasım ayında elektrik tüketiminde rekor artış yaşandı. 

EMO yaptığı açıklamada, yaz saatinin kalıcılaştırılması uygulamasından vazgeçilerek, Türkiye coğrafyasına uygun kış ve yaz saatlerine geçilmesi gerektiğini bildirdi.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), kalıcı hale getirilen yaz saati uygulamasının elektrik tüketimine etkisi konusunda bir basın açıklaması yaptı.

TEİAŞ`ın elektrik tüketim istatistikleri baz alınarak Elektrik Mühendisleri Odası tarafından yapılan çalışmaya göre; kış saati uygulamasından vazgeçilmesi tasarruf sağlamadığı gibi, tüketimi artırıcı bir etki yarattı.

Ne olmuştu?

Karar Resmi Gazete’de: Yaz Saati Uygulaması Yıl Boyu Sürecek! - onedio.com
Karar Resmi Gazete’de: Yaz Saati Uygulaması Yıl Boyu Sürecek! - onedio.com

Hemen kısaca hatırlayalım; geçtiğimiz Eylül ayında Bakanlar Kurulu kararı ile yaz saati uygulaması tüm yıl boyunca kalıcı hale getirilmiş; bu karar "gün ışığından daha fazla yararlanmak suretiyle enerjiden tasarruf sağlamak" şeklinde gerekçelendirilmişti.

Veriler enerji tasarrufunun aksine, Kasım ayında rekor oranda elektrik tüketildiğine işaret ediyor.

Son 5 yılın Kasım ayı tüketimlerine bakıldığında bu yıl ilk kez elektrik tüketimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 düzeyinde rekor artış gösterdi ve 22.7 milyar kilovat saat ile en yüksek düzeye ulaştı.

Kasım ayında elektrik tüketimi; 2015 yılında 21.3 milyar, 2014 yılında 21 milyar, 2013 yılında 20 milyar, 2012 yılında ise 20.3 milyar kilovat saat düzeyinde bulunuyordu. Bu yılın Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 rekor artış gösteren tüketim, geçen yıl Kasım ayında yalnızca yüzde 1.35 artmıştı.

Elektrik tüketiminin 2013 yılındaki düşüşü nedeniyle; 2014 yılı Kasım ayında elektrik tüketiminde görece yüksek bir artış yaşanmıştı. Ancak bir önceki yıldaki elektrik tüketimi düşüşü nedeniyle yüksek olan bu artış bile yüzde 4.8`de kalmış, bu yılki gibi yüzde 6.5`e ulaşmamıştı.

Kış saatine geçilmemesiyle yaşanan bu tüketim artışı, yıllık tüketimi de yukarıya doğru itti.

Verilere göre 2015 yılı Ocak-Ekim aylarında 221.2 milyar kilovat saat olan elektrik tüketimi bu yılın aynı döneminde 227 milyar kilovat saat ile yüzde 2.63 artış göstermişti. Kasım ayı tüketimiyle bu yıl yaşanan artış yüzde 4.09`a yükseldi.

Açıklamaya göre elektrik tüketiminde hava koşullarına bağlı olarak bir artıştan söz etmek mümkün değil; çünkü sıcaklıklar mevsim normallerinde seyretti.

EMO basın açıklamasında konuyu şöyle ifade ediyor:

"Meteoroloji Genel Müdürlüğü`nün "2016 Yılı Kasım Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi" başlıklı çalışması; sıcaklıkların düşük kaldığı Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Batman çevreleri dışında Türkiye genelinin mevsim normallerinde olduğunu gösteriyor. Hatta Antalya gibi kimi bölgelerde mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar yaşandı. 

Buna göre elektrik tüketiminde hava koşullarına bağlı olarak bir artıştan söz etmek mümkün değildir."

Ekonomideki durgunluk sebebiyle, elektrik tüketimindeki artışı sanayi üretimi ile açıklamak da mümkün olamıyor.

EMO basın açıklamasında bu konuyu ise şöyle açıklamış:

"Henüz Kasım ayına ilişkin sanayi ve büyüme rakamları açıklanmamış olmakla birlikte; bu yılın 3. çeyrek verileri ekonomide durgunluk ve gerilemeyi ortaya koydu. Bu eğilimin yılın son çeyreğinde de sürmesi bekleniyor.

İmalat sanayi kapasite kullanım oranlarına bakıldığında, bu yılın Kasım ayında düşüş olmamakla birlikte ciddi bir artıştan da söz edilememektedir. Üstelik bu yıl Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre kapanan şirket sayısı arttı. 

Dolayısıyla elektrik tüketiminde kasım ayında gerçekleşen artışın sanayi üretimi ile açıklanması da mümkün değildir."

'Tüm bu veriler, hükümetin yaz saati uygulamasını kalıcılaştırıp, kış saatini kaldırmasıyla elektrik tüketiminde Kasım ayında manipülatif bir artışa neden olduğunu göstermektedir.'

'Özellikle elektrik tüketiminin yoğun olduğu İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir ve Bursa gibi büyük illerde sabah okula ve işe gitmek için gün doğmadan kalkılmak zorunda kalınması hane tüketimlerini artırmıştır.'

"Hükümet; hem yurttaşlara sıkıntı veren, hem dış dünyayla iletişim açısından sorunlar yaratan, hem trafik kazalarında artışa neden olduğu belirtilen, hem de elektrik tüketiminde tasarruf değil israf yaratan bu uygulamadan bir an önce vazgeçmelidir." 

'Enerji Bakanlığı`nın gereksiz ısrarı nedeniyle zor durumda kalan kurumlar kendileri çözüm üretmeye çalışmak zorunda kalmaktadırlar.'

"Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı okul saatlerinin ileri alınması için çalışma başlattığını açıklamıştır."

Çok Sayıda Şikâyet Var Ama Kalıcı Yaz Saati Uygulamasında 'Geri Adım Yok' - onedio.com
Çok Sayıda Şikâyet Var Ama Kalıcı Yaz Saati Uygulamasında 'Geri Adım Yok' - onedio.com

Vatandaştan gelen şikayetler üzerine bir açıklama yapan Bakan Berat Albayrak, kalıcı yaz saati uygulamasından taviz vermeyeceklerini dile getirmişti.

'Kişilerin ya da kurumların gereksiz ısrarları ya da elektrik şirketlerine para kazandırmak için değil, kamu yararı kapsamında düzenlemeler yapılması zorunludur.'

EMO basın açıklamasını şöyle noktalıyor:

"Bu çerçevede yazın geçilen GMT+3 noktasının kalıcılaştırılması uygulamasından vazgeçilerek, Türkiye coğrafyasına uygun kış ve yaz saatlerine geçilmelidir. EMO`nun yaptığı çalışmaya göre, enerjinin verimli kullanımı açısından en uygun nokta GMT+2:30`dur ve yaz saati uygulamasında da GMT+3 yerine ileri bir nokta olarak GMT+3:30 diliminin seçilmesi tasarrufu artıracaktır."

.

Elektrik Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

21 Aralık 2016

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Uygulama devam etmeli
Uygulama devam etmemeli
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir