Erdoğan: 'Tarihimizi 1919'dan Başlatan Anlayışı Reddediyorum'

686PAYLAŞIM

Osmanlı Ordusu'nun son zaferi olan Kut'ül Amare'nin yıldönümü töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Binlerce yıllık tarihi 1919'dan başlatan tarih anlayışını reddediyorum. Her kim ki son 600 yılımızı soyutlayıp eski Türk tarihinden Cumhuriyet’e atlıyorsa, o, milletimizin de devletimizin de hasmıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul'da Kut'ül Amare Zaferi'nin 100. yılı nedeniyle düzenlenen kutlamaya katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, "Milletimizin, medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini, neredeyse 1919 yılından başlatan bir tarih anlayışını reddediyorum. Her kim ki zaferleriyle ve yenilgileriyle son 200 yılımızı, hatta son 600 yılımızı soyutlayıp eski Türk tarihinden Cumhuriyet’e atlıyorsa biliniz ki o kişi milletimizin de devletimizin de hasmıdır" dedi.

"Mobil ordumuz var: Millet"

Erdoğan'ın konuşmasından bazı başlıklar şöyle:

"Batı medeniyetinde Türk, belli bir kavmin adı değil tüm Müslümanları ifade eden bir isimdir. Dünyada 200 milyonun üzerinde bir varlığa sahip Türkçe konuşan toplumlar denince de akla önce bizim milletimiz gelir. Millet olarak temsil ettiğimiz bu geniş algının gerisindeki büyük mücadeleyi ve fedakârlıkları çok iyi görmek, çok iyi değerlendirmek ve idrak etmek mecburiyetindeyiz. Ülkemizde maalesef, nesillere bu büyük fotoğrafı gösterecek bir tarih anlayışı mevcut değil."

"Tüm cepheleriyle Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı milletimizin kıyamıdır. Yani ayağa kalkışı, şahlanışıdır. Tarih kitaplarında bizim milletimiz için ne denir? Asker millet veya ordu millet ifadesi kullanılır. Çünkü biz gerektiğinde tüm fertleriyle inancı, vatanı, bayrağı, devleti uğruna savaşabilen, bunu göze alabilen bir milletiz. Yani bizim ordumuz sadece muvazzaf değildir. Ayrıca bizim bir de mobil ordumuz vardır. O da milletin ta kendisidir."

"Tam da İngilizlerin istediği gibi düzenledik"

"Maalesef biz resmi tarihimizi yıllarca tam da İngilizlerin istediği gibi düzenledik. Birinci Dünya Savaşı'nın her cephesinde, başta İngilizler olmak üzere düşmanlarımızın öfkeyle, dostlarımızın ümitle ama tüm dünyanın şaşkınlıkla takip ettiği bir mücadele ortaya koyduk. Ateşkes anlaşması imzalandığında Osmanlı ordusu tüm cephelerde savaşmaya devam ediyordu. Yani ortada çökmüş, bitmiş, teslim olmuş bir ordu, bir devlet yoktu. Bizim bu dönemde başımızı yakan, klasik sorunumuz olan cephede kazanıp masada kaybetme işidir, yani diplomasi eksikliğidir."

"Kendi tarihimizi gömmeye çalışmışız"

"Böyle bir milletin tarihindeki zenginlikleri anlatmaya değil kitaplar, kütüphaneler bile yetmez. Bunu böyle görüyoruz. Ama biz ne yapmışız? Kendi tarihimizin üzerine kara bir örtü örtmeye çalışmışız. Kendi tarihimizi gömmeye çalışmışız. Kendimize ait olan pek çok başarıyı sanki bizimle ilgisi yokmuş gibi kısaca anlatıp geçenler veya hiç değinmeyenler, hem ecdadımıza saygısızlık hem de gelecek nesillere çok büyük kötülük yapmışlardır."

Osmanlı Ordusu’nun kazandığı son zafer: Kut’ül Amare

Birinci Dünya Savaşı’nda, Osmanlı Ordusu’nun kazandığı son zafer olan Kut'ül Amare Zaferi, Irak'ın Kut kentinde İngiliz Ordusuna karşı elde edilmişti. 

29 Nisan 1916'daki bu savaşta İngilizlerin 6’sı general, 476’sı subay olmak üzere toplam 13 bin 309 askeri esir alındı. 

Türk ordusun Çanakkale’deki büyük zaferin hemen birkaç ay sonrasında yeni bir zafere imza atmıştı. Osmanlı İmparatorluğu ordusunun son zaferi, Britanya'nın da önemli askeri yenilgilerinden biri olarak tarihe geçti.

Twitter'da farklı görüşler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın törende konuşmasıyla beraber Twitter'da #TarihimizGururumuzdur hashtag'iyle 'Kut'ül Amare'yi unutmayacağız' temalı tweetler atılırken, Erdoğan'ın tarihi istismar ettiğini söyleyen muhalif görüşler de vardı.

AA ve Al Jazeera

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir