‘Tapeleri Yayımlamak Basın Özgürlüğü’

 > 
228PAYLAŞIM

‘Tapeleri Yayımlamak Basın Özgürlüğü’

‘Tapeleri Yayımlamak Basın Özgürlüğü’

17 Aralık soruşturması sonrası internete sızan tapelerin yayımlanmasına karşı bir tekzip başvurusu, mahkeme tarafından ‘ basın özgürlüğü ‘ gerekçesiyle reddedildi. Karar, Sabah-atv yönetiminin, ‘ havuz medyası ‘ iddialarını haberleştiren Zaman gazetesine karşı başvurusunda alındı.

Zaman, Sabah-atv’nin Çalık Holding’ten Kalyon Grup’a satışı sırasında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın girişimiyle bir ‘ para havuzu ‘ oluşturulduğuna ilişkin tapeyi yayımlamıştı. İddiaya göre, Erdoğan Sabah-atv’yi kendisine yakın Kalyon Grup’un satın almasını istiyor ancak Kalyon’un yeterli nakti bulunmadığı için eski ulaştırma bakanı Binali Yıldırım tarafından hükümete yakın işadamlarınca bir ‘ havuz ‘ oluşturuluyordu. İşte Sabah-atv, birçok başka basın kuruluşu tarafından da yayımlanan bu haber için Zaman’ın tekzip yayımlaması talebiyle mahkemeye başvurdu.

İstanbul 10. Sulh Ceza Mahkemesi’nin başvuruyu ret gerekçesindeki basın özgürlüğü vurgusu dikkat çekti: “ Anayasa ve kanun hükümleri birlikte değerlendirildiğinde; tekzibe konu haber bakımından muhatap gazetenin (Zaman) yapmış olduğu iş, bir şekilde internete düşen, bu şekilde de kamuoyunun bilgisine ulaşan iddiaların okuyuculara duyurulmasından ibaret olup, bu aradaki ölçütler ışığında söz konusu haber bakımından somut olayın güncel olması, toplumsal ilginin varlığı ve basın kurumunun medyaya yansımış olayları aktarmaktan ibaret eylemi gözetildiğinde söz konusu olayla çatışan değerler bakımından basın özgürlüğüne üstünlük tanınması gerektiği kararı verilmiştir.”

Diken

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir