Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Talihsiz Serüvenler Dizisi' Hakkında Muhtemelen Hiç Duymadığınız 18 Gerçek

Sanat
530PAYLAŞIM

Çocukken okumadım diye üzülmenize gerek yok çünkü geç kalmış sayılmazsınız. Ayrıca bu hikayenin sizi daha ilk satırlarında içine çekeceğinden eminiz. Olmazsa filmi ve dizisi de var. Geçti bizden öyle şeyler demeyin, şansınızı deneyin. 😌

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/eleanorbate/the...

1. Çoğu kişinin bildiği bir gerçekle başlayalım; Lemony Snicket diye biri yok. Bu aslında yazar Daniel Handler'ın takma adı.

2. Ve bu takma adın hikayesi biraz tuhaf.

Daniel Handler "The Basic Eight" adlı ilk romanı için araştırma yaparken muhafazakar kesimden dini bir kuruluşu aradığında listelerinde isminin bulunmasını istememiş. Adını sorduklarında ise aklına gelen ilk ismi yani Lemony Snicket ismini vermiş.

3. Serinin 13. kitabı 65 milyonu aşan bir satış rakamına ulaştı ve 40'tan fazla dile çevrildi.

4. Çocuk kitabı yazmak Handler'ı ilk başta hiç heyecanlandırmamış.

Yeni ve farklı çocuk yazarları arayışında olan bir HarperCollins editörü 1997'de onunla tanıştığında, Handler'dan ilk önce hayır cevabını almış.

5. Handler'ı bu kesin hayır cevabından vazgeçiren şey ise 10 yaşındayken nasıl bir kitap okumak isterdin sorusuna yazarak karşılık vermesi olmuş.

6. "Talihsiz Serüvenler Dizisi kitaplarında "uğursuz 13" sayısının büyük bir rolü var.

Seride -tabii ki- 13 kitap bulunuyor ve her birinin 13 bölümü var. Serinin 13. ve son kitabı olan The End 13 Ekim 2006 Cuma günü yayınlandı. Hatta serinin Netflix dizisi versiyonu da 13 Ocak 2017 Cuma günü seyirciyle buluştu.

7. Seriye daha hakim olmak ve bu gizemli dünyayı daha derinden tanımak isteyenlerin okuyabileceği iki eser mevcut. Biri "The Beatrice Letters" diğeri ise "Lemony Snicket: The Unauthorised Autobiography."

Serideki  Volunteer Fire Department (Gönüllü İtfaiye Takımı) ve gizemli beyefendi Lemony Snicket'ın kendisi hakkında daha fazla ayrıntı ikisinde de mevcut.

8. Bir de Lemony Snicket'ın çocukken Gönüllü İtfaiye Takımı'nda yaşadıklarını anlatan yepyeni bir seri var: "All the Wrong Questions"

9. Daniel Handler Talihsiz Serüvenler Dizisi'nde, ilhamını yazar ve illüstratör Edward Gorey'den almış.

Hatta ilk iki kitabını, çaldıkları için affedilmeyi umduğunu belirten bir notla birlikte Edward Gorey'ye göndermiş.

10. Daniel Handler'a göre Kont Olaf'ı canlandıracak en iyi oyuncu James Mason. Mümkün olsaydı tabii.

11. Serideki karakter ve yer isimlerinin birçoğunda edebi gönderme söz konusu.

Örneğin Esmé Gigi Genevieve Squalor, adını J.D. Salinger'ın "For Esmé, With Love and Squalor" hikayesinden almış.

12. Aynı şekilde Sunny'nin kulağa anlamsız gelen sözcükleri de popüler kültürle bağlantılı.

10. kitapta Sunny'nin kullandığı "busheney" kelimesinin açıklaması şöyleydi: Kendinden başkasını düşünmeyen kötü bir adamsın sen. Busheney sözcüğünün kökeninde ise George W. Bush ve Dick Cheney ortaklığı var.

13. Seri boyunca Violet'in fiziksel özellikleri hakkında neredeyse hiçbir şey öğrenmemiş olmanız bir tesadüf değil.

Yazar Violet'in dış görünüşüne dikkat çekmek istememiş sebebi de okuyucusu olan kızların zaten çok yakında kendi fizikleriyle fazlasıyla uğraşacaklarını fark etmesiymiş. Böylece Violet'i dış görünüşü yerine, bir şey icat ederken yani düşünürken saçını bir kurdeleyle bağlayışıyla özdeşleştirmekte karar kılmış.

14. Serinin hayranlarından birinin teorisine göre yetişkin karakterlerin tamamı ölümsüz. En azından şu an hayatta olanlar.

15. Bir diğer fan teorisi kitaplarda asla sözü geçmese de; kimsesiz kalan Baudelaire kardeşlerin anne-babasının Kont Olaf'ın anne ve babasını öldürdüğü yönünde.

16. Serinin kitaplarında operadan fazlasıyla söz edilmesi de tesadüf değil.

Daniel Handler'ın anne ve babası bir opera sırasında seyirci koltuklarında tanışmış. Kendisi ise çocukken operalarda yer almış.

17. "Talihsiz Serüvenler Dizisi" en popüler olduğu dönemde New York Times'ın en çok satan çocuk kitaplarını içeren listesinin ilk onunda tam 7 sırayı da almıştı.

18. Veee son olarak Daniel Handler geçtiğimiz günlerde, seri hakkında kafasında yer alan soru işaretlerine cevap almak isteyenlerin "boşa yere beklememesi gerektiğini" söyledi.

¯ \ _ (ツ) _ / ¯

Ne diyelim; çekilecek çileniz varmış...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
uzumakinaruto

En sevdiğim serilerden birisidir

erlik

Dizisi aslında hoşuma gitmişti. Tabi insanın ciğeri solmuyor değil de.

Görüş Bildir