"Taksim'de Kalabalıkların Gösteri Yapmasına Kesinlikle İzin Verilmeyecek"

 > 
56PAYLAŞIM

Seçim Sisteminde Değişiklik 2 Ay İçinde Kanunlaşmalı

Seçim Sisteminde Değişiklik 2 Ay İçinde Kanunlaşmalı

Bülent Arınç: Daraltılmış bölge ve dar bölge sistemleri üzerinde çalışma yapılıyor

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç , seçim kanununda yapılması planlanan değişiklik ile ilgili olarak daraltılmış bölge ve dar bölge seçenekleri üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Bugünkü seçim sistemi değişecekse bunun mutlaka haziran ayına kadar kanunlaşması gerekir” dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Arınç’ın açıklamaları şöyle:

“Bakanlar Kurulu gündemimizde seçim sistemi konusu yoktu. Bildiğiniz gibi Demokratikleşme Paketi’ni açıklarken Sayın Başbakan muhalefetle birlikte bir öneri getirmişti. AİHM de yüzde 10’luk baraj bütün siyasi partiler için olduğundan hak ihlali olmadığını söylemişti. Üç seçeneğin olduğunu söylemişti sayın Başbakan. Bunlardan biri şu anki sistem. Diğeri daraltılmış sistem. Bir de bazı ülkelerde dar bölge sistemi vardır. Yani milletvekili sayısı kadar seçim bölgesi. Ne gariptir ki baraj üzerinde konuşanlar bu sistemler üzerinde hiç söz etmediler. Şu anda teşkilatımızda bu sistemlerden ikisi, daraltılmış bölge ve dar bölge, üzerinde çalışma yapılıyor. Bu çalışma bittiğinde karar verilecektir. Bugünkü seçim sistemi değişecekse bunun mutlaka haziran ayına kadar kanunlaşması gerekir. Çünkü Anayasa değişikliğin yapılacak seçimden bir yıl önce kanunlaşması gerektiğini belirtiyor. Bugün Nisan’ın 21’i ise önümüzde topu topu bir aylık bir süre var.”

‘Taksim’e izin verilmeyecek’

“Sendikalar 1 Mayıs’ta Taksim’de gösteri yapmak istiyor sözü yanlış. Türk-İş Kadıköy’ü kabul etti. Bu konuda kanunlar geçerlidir. Taksim’in mitingler ve gösteriler için ayrılan bir alan olmadığı çok açıktır. DİSK’e başvuruları da olmadığı halde bu konuda bilgi verilmiştir. Ama onlar tartışmayı şiddetlendirmek gibi bir ısrarın içindeler. Taksim’de yayalaştırma projesi devam etmektedir. Hükümetimiz yıllar sonra 1 Mayıs’ı bayram olarak kabul eden ilk hükümettir. Sendikaları temsilen küçük bir grubun basın açıklamasına sanıyorum valilik izin verecektir. Ama günboyu sürecek bir eyleme kesinlikle izin verilmeyecektir ve yasadışı bir eylem olduğu için bunu yapanlar hakkında işlem yapılacaktır.”

Yalova seçimlerinin iptali

“Seçimlerin iptali çok tabii bir şey. Başka ilçelerde de söz konusu. Ak Parti bu seçimlere hazırlanacak ve kazanmak için mücadele edecektir.”

  • t24.com.tr
Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir