Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Taksi Plakası’ Gibi: İhtiyaçtan Satılık Doktor Kadrosu

 > 
142PAYLAŞIM

Günün en ilginç haberlerinden biri Konya'dan geldi. İflas eden özel bir hastanenin doktor kadroları 5.6 milyon liraya satışa çıkarıldı. Türk Tabipleri Birliği'nden doktor kadrolarının ‘taksi plakası’ gibi satılmasının mesleklerine saygısızlık olduğunu söyledi. 

İşte detaylar... 

İcra dairesi müdürlüğü ilanına göre, 15 branştan toplam 20 doktor kadrosu satışta...

Hürriyet'ten Mesude Erşan'ın haberine göre Konya 8’inci İcra Dairesi Müdürlüğü, hastane ruhsatı ve doktor kadrolarını satışa çıkardı.

Doktor kadrolarının branş değerleri uzmanlık alanlarına göre değişiyor. Örneğin kadın hastalıkları ve doğum, kulak burun boğaz uzmanlıkları 500 bin lirayken, mikrobiyoloji ise 50 bin lira.

Şehrin özel hastane kotasına dahil olan doktor kadrosu arasında en değerlisi 1 milyon lirayla göz hekimliği 👇

Görsel: Hürriyet

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Dr. Reşat Bahat, hastane ruhsatı ve doktor kadrolarının ‘kıt kaynak’a döndüğü için değerinin arttığını söyledi.

“Sağlık Bakanlığı yeni hastane ruhsatı vermeyince, mevcut ruhsatlar sanal bir değer oluşturdu.” açıklamasını yapan ve satılanın doktor değil, doktor çalıştırma ve hastane açma izni olduğunu vurgulayan Bahat, “Belli ki hastanenin alacaklıları var, hastanenin sahiplerininse ellerinde ruhsat izninden başka bir değeri yok.” dedi.

Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Sezai Berber ise doktor kadrolarının ‘taksi plakası’ gibi satılmasının mesleklerine saygısızlık olduğunu açıkladı...

Sağlık Bakanlığı’nın sağlık hizmeti üreten değil, dümeni tutan olma iddiasının sonuçlarından birinin de bu olduğunu savunan Berber, “Bakanlık doktor kadrosu vermiyor. Özel hastane sahipleri bakanlıktan kadro çıkarmak için neler yapıyor, ne tür tavizler veriyor bilemiyoruz. Şu anda trilyoner olsanız da bir yere hastane kurmak-açmak Bakanlığın izninde” diye konuştu.

Konya'da iflas eden hastanenin doktor kadrosunun satışa çıkarılması sosyal medyanın da gündeminde...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir