"Tahir Elçi'nin Yanındaki Silah, İlk Polisi Şehit Eden Teröriste Ait"

 > 
20PAYLAŞIM

Davutoğlu Brüksel'e hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.  Davutoğlu, "Hava sahası ihlali esnasında hayatını kaybeden Rus pilot, tarafımıza teslim edildi. Cenaze Rusya'nın talebi üzerine yaptığımız girişimler sonucu Rusya'ya teslim edilecek" dedi. Davutoğlu ayrıca Tahir Elçi'nin öldürülmesi olayıyla ilgili olarak da "Elçi'nin cenazesinin yanında bulunan tabancada yapılan balistik incelemede, bu tabancının ondan önce ilk polisimizi şehit eden teröristin elindeki tabanca olduğu tespit edilmiştir" bilgisini verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel'e hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Sınır ihlali sebebiyle düşürülen Rus uçağının ölen pilotunun cenazesinin Türkiye'ye teslim edildiğini dile getiren Davutoğlu, cenazenin Rusya'ya teslim edileceğini söyledi.

Başbakan Davutoğlu, sınır ihlali yapan uçağa angajman kuralları kapsamında müdahale edilmesi ile ilgili olarak, "Sorumluluğu, Türkiye tarafına atmaya dönük çabalar hem uluslararası hukuk açısından geçersizdir, gayrimeşrudur hem de Türkiye ile Rusya arasındaki yakın dostluk ve komşuluk bağları açısından da doğru değildir. Eğer bir sorumlu aranacaksa Türkiye hava sahasını daha önce de defaatlerce ihlal eden taraf da öncelikle kendisini sorgulaması icap eder. Rusya'dan son dönemde gelen açıklamalar komşu ülke ilişkileri bakımından kabul edilebilecek açıklamalar değildir" şeklinde konuştu.

"Silahlı Kuvvetler meşru ve hukuki bir tutum içinde gereğini yaptı"

Silahlı Kuvvetlerin, meşru, hukuki bir tutum içinde, aldığı talimatın gereğini yaptığını belirten Başbakan Davutoğlu, "Ama bu talimat, bir ülkeye dönük bir talimat değildir. Bu ateş çemberinin içinde herhalde hava sahamızın elek gibi, süzgeç gibi geçilen bir hava sahası olmasını kimse arzu etmez" ifadelerini kullandı.

Tahir Elçi'nin yanındaki silah, ilk polisi şehit eden teröriste ait

Başbakan DavutoğluDiyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi olayıyla ilgili olarak da "Bu gece yapılan çalışmalar esnasında, Sayın Tahir Elçi'nin cenazesinin yanında bulunan tabancada yapılan balistik incelemede, bu tabancının ondan önce ilk polisimizi şehit eden teröristin elindeki tabanca olduğu tespit edilmiştir" bilgisini verdi.

Davutoğlu, "Eğer Diyarbakır'ın o tarihi Sur bölgesinde hendekler kazılmamış, terör faaliyetleri yapılmamış olsaydı şu anda bu canlarımız kaybolmadığı gibi o güzelim Diyarbakır'da herkes huzur içinde yaşıyor olacaktı. Bütün bu olayların sorumlusu terör olaylarını tekrar başlatan bölücü terör örgütüdür ve ona karşı mücadelemiz de kararlı bir şekilde sürecek" dedi.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasında şunları kaydetti:

"Daha olay olduğu anda hemen devleti suçlayan, dün Meclis kürsüsünde de hükümete ve devlete dönük 'katliam' vesaire gibi ifadeler kullanan siyasilere de dönük olarak da söylüyorum. Her olayda Ankara Garı'nda DEAŞ terör yapar, döner devlete 'katil' demeye kalkarsınız, Sayın Tahir Elçi hayatını kaybeder, ortada hiç bir delil yokken devlete hükümete bu işi mal etmeye kalkarsanız ve olayın hemen öncesinde şehit edilen iki polisimizin canını yok sayarsanız, onlara dönük hiç bir şey söylemeden sanki Sayın Tahir Elçi'ye dönük devletin bir provokasyonu varmış gibi bir tutum takınırsanız, bu hem ülkeye barış getirmez hem de siyasal anlamda bedeli olan bir tutumdur."

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir