'Süt Bozuk' Diyen Laboratuvara İkinci Şok

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

'Süt Bozuk' Diyen Laboratuvara İkinci Şok

'Süt Bozuk' Diyen Laboratuvara İkinci Şok

Denizli’de üretim yapan ve Okul Sütü Projesi kapsamında Doğu ve Güneydoğu illerinde 20 milyon 241 bin 64 kutu süt dağıtan Aynes firmasından aldığı süt numunelerinden bazılarının bozuk olduğu yolunda rapor hazırlayarak bakanlığa gönderen Denizli İl Gıda Kontrol Laboratuvarı’nda ikinci şok yaşanıyor. Bakanlık yetkilileri tarafından yapılan denetim sonucu fiziki şartları yeterli olmadığı gerekçesiyle mikrobiyolojik analizlerin yapıldığı bölümü kapatılan laboratuvarın Müdürü Mustafa Yurttürk Afyonkarahisar’a, Müdür Yardımcısı Mustafa Karadeniz Kastamonu’ya tayin edildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı Denizli İl Gıda Kontrol Labaratuvarı, Aynes Süt firmasının Okul Sütü Projesi kapsamında Doğu ve Güneydoğu illerine okullarda dağıtılmak üzere gönderdiği 20 milyon 241 bin 64 kutu sütten 63 numune alıp inceledi. Sütlerden 9’unun steril yönden uygun olmadığını belirten rapor hazırlayıp Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderdi. Firmanın itirazı üzerine numuneler İzmir’e gönderilip başka laboratuvarlarda analizi yapıldı. Bu analizlerde ise 8 süt numunesinin uygun olduğu, bir tanesinin ise steril yönden uygun olmadığı yolunda rapor verildi.

FİRMAYA CEZA, MÜDÜR VE YARDIMCISINA TAYİN

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de Aynes’e 11 bin 875 lira para cezası kesti. Gelişmeler üzerine bakanlıktan gelen yetkililer, laboratuvarı inceledi ve mikrobiyolojik analizlerin yapıldığı bölümün steril ve fiziki koşullarının uygun olmaması nedeniyle kapatılmasını kararlaştırıldı. Son olarak Denizli İl Gıda Kontrol Laboratuvarı’nın 11 yıllık müdürü Mustafa Yurttürk Afyonkarahisar’a, Müdür Yardımcısı Mustafa Karadeniz Kastamonu’ya tayin edildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Afyonİzmir
Görüş Bildir