Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Bu Bataklıktan Çıkmak İçin İyi Bir Şans Olabilir!'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Bu Bataklıktan Çıkmak İçin İyi Bir Şans Olabilir!'

'Bu Bataklıktan Çıkmak İçin İyi Bir Şans Olabilir!'

The Guardian yazarlarından Wadah Khanfar Suriye krizi üzerine kampsamlı bir makale kaleme aldı. Yazdığı makalede Suriye krizi , Türkiye- İran ve Suriye hattı üzerine önemli değerlendirmelerde bulunuyor.

Wadah Khanfar, Suriye’de yaşanan krize dikkat çekerek “Bu bataklıktan çıkmak için bir şans olabilir” başlığıyla yazdığı yazıda kriz sürecini bitmesi ve çözüme kavuşması için önemli değerlendirmelerde bulunuyor.

İRAN ESED’İN GİTMESİNİ KABUL ETMELİ!

Khanfar, makalesinde Ortadoğu’da önemli gelişmelerin yaşandığını bu dönüşümün önünde kimsenin duramayacağına dikkat çekerek bu bağlamda bu durumu İran’ında kabul ederek Esed’in gitmesini kabul etmelidir tespitinde bulunuyor.

MISIR SURİYE KRİZİNİN ÇÖZÜMÜNDE ANAHTAR ROL OYNAMALI!

Öte yandan Mısır devlet başkanı Muhammed Mursi’nin bağlantısızlar toplantısında yaptığı konuşmaya dikkat çeken Khanfar, İran-Türk- Arap ve Suriye krizinin çözümünde Mısır’ın anahtar rol üstlenmesi gerektiğini belirterek ; Tüm bu ülkelerin daha iyi bir şansı yakalamak adına ortak zeminde buluşması gerektiğini ve bunada Mısır’ın öncülük etmesi gerektiğini ifade etti.

SURİYELİ DEVRİMCİLER KAZANDI!

Suriye’de yaşanan çatışmalara dikkat çeken yazar, daha sonra Özgür Suriye Ordusunun önemli kazanımlar elde ettiğini ve Şam’da gerçekleşen 18 Temmuz saldırısınında büyük bir moral kaynağı olduğuna dikkat çekerek Suriye rejiminin “bu inanç” karşısında başarılı olmasının imkansız olduğuna dikkat çekiyor. ÖSO’lu muhalifler Türkiye –Irak ve Suriye sınır hattında kontrolü elde etmeyi hedefliyor. Bu bağlamda rejimin mutlak konrolünde olan Şam ve Halep bölgesinde bile varlığını sürdürmeye devam ettiğini belirten The Guardian yazarı Wadah Khafar, bu durumun Özgür Suriye Ordusu’nun zaferinin yakın olduğunun göstergesi olduğunu belirtiyor.

ESED REJİMİ SURİYE’DE VAHŞET GERÇEKLEŞTİRİYOR

Esed rejiminin Suriye’de bombalanmadık tek yer bırakmadığı belirten Khafar, “Bu vahşi politikalar aslında rejimin ne kadar tedirgin olduğunun kanıtı” olduğunu ifade ediyor. Öte yandan Wadah Khafar, Esed rejiminin bu vahşi katliam politikaları sonucu yüzbinlerce insan çeşitli ülkelere göç ettiğini ve bu göç akışının tüm hızıyla devam ettiğine dikkat çekiyor.

Khafar, sürecin bu şekilde devam etmesi durumunda, kan ve katliamın daha fazla ve daha vahşi bir boyut alacağını ifade ediyor.

İRAN ESED’DEN UMUDU KESMELİ!

Daha sonra yazar İran’ın Suriye politikaları üzerine şu tespitleri yapıyor:

İran, eğer Suriye rejimi düşerse rejime verdiği sınırsız desteğin hesabını vermek durumunda kalabilir. Tahran bu sonuçtan kurtulmak için derhal çözüm için nitelikli adımlar atmalıdır. Esed rejiminin düşmesi an meselesi eğer içinde bulunduğumz bu zamanı iyi değerlendiremez ise kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu kriz “sözde Direniş hattı” söylemi ile sadece daha fazla derinleşir.

TİMETÜRK / Umut İslam Ayar

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadIrakİranMısırSuriye
Görüş Bildir